חדשות

עופר כסיף בריאיון: "אני לא יהודי מחמד, מאמין שנהיה חזקים בבחירות"

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת, עופר כסיף, מאמין במקום שבו הוא נמצא: "בתור אנטי ציוני אני לא מזדהה עם מפלגות השמאל", תוקף את התנהלות נתניהו בקורונה: "שיקולים אינטרסנטיים של עבריין נמלט", ועל החיבור עם בן גביר: "הגזען הגדול ביותר" | ריאיון

יהודה לוינגר |  6
עופר כסיף (צילום פלאש 90)
חבר הכנסת מהרשימה המשותפת עופר כסיף, רגיל לקבל סיקור תקשורתי מאמירות בוטות כלפי הימין הפוליטי, והמאבק שלו נגד הכיבוש. כסיף, בן ה-56, מגדיר את עצמו אנטי ציוני ואופטימי לגבי הכוח של הרשימה בבחירות הקרובות, תוך שהוא מביע ביקורת כלפי יו"ר רע"מ שחצה את הקווים: "ההתנהלות של מנסור עבאס פגעה בציבור הערבי, אבל אני מקווה שהתוצאות בבחירות לא יהיו גרועות מדי ובסופו של דבר נהיה חזקים".
כסיף, היהודי היחיד במפלגת חד"ש בפרט וברשימה המשותפת בכלל, פורש בריאיון ל-ice את משנתו וערכיו אותם הוא רוצה להמשיך להוביל גם בכנסת ה-24, ולמי שלא הכיר עד היום: אחוז המצביעים היהודים לרשימה דווקא עלה באופן משמעותי.
מבחינת השפעה לא היית מעדיף להתמודד במפלגת שמאל? "יש שני דברים שצריך להשיב על כך. הראשון: אני נמצא במקום שאני מאמין בו, מקום ערכי שבו אני צריך להיות. הפוליטיקה היא אמצעי לקדם את סדר היום שאני מאמין בו כמו: מאבק בכיבוש, בגזענות, בשוביניזם לגווניו, מאבק למען האקלים והסביבה ושווין כמובן גם חברתי כלכלי וגם לאומי -  כל הנ"ל, מי שמבטא את זה ומקדם את זה בצורה מובהקת זו המפלגה הקומוניסטית, חד"ש, והרשימה המשותפת. לגבי מקום אחר, נניח והייתי ברשימה שאני ערכית מזדהה איתה, נניח מרצ, לא הייתי יכול לקדם את סדר היום כי במרצ לא מקדמים את כל מה שאני מאמין בו. לכן, ערכית ואידאולוגית - חד"ש זה המקום שלי".
בסופו של דבר בתוך הרשימה המשותפת יש מפלגות שהן לא תואמות את סדר היום שלך בהכרח: "אני מזכיר לקוראים שהרשימה המשותפת קמה כתוצאה מהעלאת אחוז החסימה. נכון, יש הבדלים בין המפלגות והבדלים גדולים אפילו, אבל גם הרבה משותף. המאבק בכיבוש - משותף, המאבק בגזענות ונגד הימין הפאשיסטי - משותף, המאבק לשווין לאומי, אזרחי, כלכלי וחברתי - משותף. ככה שהמשותף רב על המפריד מבחינה ערכית".
יצא לך שם של חבר כנסת עם התבטאויות חריפות בלשון המעטה: "אני משתמש בשפה בוטה כי המציאות בוטה או בשפה קשה כי המציאות קשה. לייפות את המציאות במילים זו טעות ערכית וגם פוליטית, כי אם אתה מייפה את המכוער ולא מציג אותו כפי שהוא, למעשה זה לא מספיק. נאבק בו כדי להיאבק במציאות מכוערת וצריך להציג את הכיעור".
המציאות הפוליטית עד כדי כך מכוערת? "רק לאחרונה שמענו על הברית של נתניהו, ולא בפעם הראשונה עם הכהניסט בן גביר. זה נורא ואיום. תלמידו של כהנא שהמצע שלו לא שונה בכלום מחוקי נירנברג, ובן גביר יכול להגיד עד מחר שהוא לא לגמרי כהניסט, אנחנו יודעים איזו תמונה הייתה לו בסלון של רב המרצחים גולדשטיין, והוא הוריד אותה לא בגלל שהוא הבין שזה לא בסדר אלא בגלל שהוא הבין שזה מזיק לו פוליטית. זו התנועה, ואיתם רוצה נתניהו להקים ממשלה וקואליציה ומעודד אותם לרוץ עם סמוטריץ' שגם לא יותר טוב ממנו והעידוד לפשעים יום יום בשטחים הכבושים".

צילום מסך טוויטר
כסיף מבקר בחריפות את התנהלות הממשלה הזמן הקורונה, ובעיקר את ראש הממשלה נתניהו: "כדי לשרת עבריין נמלט הוא מכר את כל החברה שלנו ופגע בשכירים, בנשים, בקשישים ובסטודנטים". איך הוא פגע? "כל מה שהוא עשה עם מדיניות הסגרים. עכשיו, הקורונה קיימת, אני לא מכחיש קורונה, היא הורגת וצריך להיאבק בה וצריך להתחסן ולהימנע מהתקהלויות במקומות סגורים, הכול נכון. אבל כל מה שנתניהו החליט בשנה האחרונה נעשו מתוך שיקולים אינטרסנטיים של העבריין הנמלט מבלפור: סגרים, פגיעה חברתית כלכלית שפגעה בכל האוכלוסיות המוחלשות ביותר: מיליון מבטלים, סטודנטים, קשישים, נשים הסובלות מאלימות במשפחה -  כל אלה הופקרו במודע על ידי העבריין הנמלט רק כדי שזה ישרת אותו. הוא לא שמע לקולות המומחים שהתפטרו אחר כך ואמרו שלא מקשיבים להם, שלא רוצים להקשיב להם. נתניהו רוצה לקדם מה שמשרת אותו".
בכל זאת יש משהו מן המשותף, שניכם פונים לחיבור עם המגזר הערבי: "נתניהו שקרן גדול, הוא לא פונה באמת לחברה הערבית. הוא הבין שבכל המערכות מאפריל 2019 שמה שמנע ממנו את הקמת הממשלה זה האוכלוסייה והאזרחים הערבים הפלסטינים בישראל שהצביעו בהמוניהם לרשימה המשותפת, ואין לו שום אפשרות להקים ממשלה, אנחנו מנענו את זה. בצביעות האופיינית לו ובהתחנפות מגעילה של דמגוג זול הוא מנסה לרכוש קולות באותו זמן שהוא עושה ברית עם בן גביר, הגזען הגדול ביותר, נתניהו הסית במשך שנים נגד הציבור הערבי ואמר כי האיום הדמוגרפי הוא הערבים בישראל לא הפלסטינים בשטחים, הוא לא שינה את עורו, ואנחנו נמנע ממנו שוב את הקמת הממשלה".
על ההבדל בין הרשימה המשותפת בחיבור הערבים בישראל ולגבי אחרים, אומר כסיף כי "אנחנו היחידים שנאבקים. כי שאר המפלגות מתייחסות לציבור העברי מלמעלה, באופן מתנשא, והם לא רוצים שהערבים ישתלבו לתוך עמדות הכוח וההשפעה אלא כדי ליצור תלות שלהם. אנחנו רוצים ונאבקים שהציבור הפלסטיני האזרחי בישראל יהיה חלק".
אתה בסופו של דבר היהודי היחיד ברשימה: "אני בא מחד"ש ויש הרבה יהודים במפלגה הקומוניסטית, והרבה יהודים בהנהגה. המפלגה הקומוניסטית קיימת למעלה מ-100 שנה, ויש בה שותפות אמתית יהודית וערבית, אז אני לא יהודי מחמד. בגלל הקונסטלציה הפוליטית של כמה מפלגות אז יש במספר ריאלי רק 2 יהודים ולא יותר ואני מקווה שזה ילך וישתנה, זה תלוי במצביעים".
חזון קומוניסטי עוד ריאלי בישראל 2020? "החזון לחלוטין ריאלי, הקורונה הוכיחה, כאילו מישהו היה צריך הוכחה, שהשיטה הקפיטליסטית לא יכולה לעבוד ובטח לא אל מול בעיות קשות. למשל בעיית האקלים - הקפיטליזם לא יכול לתת תשובה ואני מאוד אופטימי: הסוציאליזם הדמוקרטי זה הפתרון ואני מאמין שיותר אנשים, לאור בעיית האקלים והקורונה, יבינו שהקפיטליזם הורג ומזיק ומנצל את האדם ופוגע בטבע וגורם למגפות ולבעיות סביבתיות. אני מאמין ששתיהן, בעיות האקלים והקורונה, בעקבותיהם בני אדם יבינו שהפתרון חייב להיות סוציאליסטי: לא מחר, לא עוד שנה, אבל זה יקרה. אנחנו צריכים לדאוג לזה".
בסופו של דבר, בתוך המשחק הפוליטי, היית רואה את עצמך גם במפלגת שמאל אחרת? "בתור אנטי ציוני אני לא מזדהה עם מפלגות השמאל.  אבל יש שיתוף פעולה עם כל מיני סיעות בכנסת, וזה  לא מחייב להסכים אידאולוגית לשם כך עם כל מיני סיעות בכנסת. למשל, הצעות חוק שאני חתום עליהן עם ש"ס ויהדות התורה - אנחנו לא מסכימים על הרבה דברים אבל על נושאים כמו הוזלת התחבורה הציבורית יש הסכמה, כך גם המאבק בכיבוש עם מרצ, הכול לפי העניינים הקונקרטיים". 
כמה לדעתך תקבלו בבחירות? העזיבה של מנסור עבאס ורע"מ משנה? "ההתנהלות של מנסור עבאס פגעה בציבור הערבי, ואני מקווה שהתוצאות בבחירות לא יהיו גרועות מדי ומאמין בסופו של דבר נהיה חזקים".
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  כסיף גזען, שמנצל את החברה הערבית
  מאיר k 02/2021/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כסיף קומוניסט, שפועל למען הכיבוש הערבי במזרח התיכון.
  סגור
 • 5.
  איש בזוי ועלוב הראוי לנידוי (ל"ת)
  טל 02/2021/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מעדיף להיות ערבי אחמד. תקשיב אתה לא חסר לנו.אתם קצת ע..
  מהפך 77 02/2021/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על סף להיות כלום יותר קרוב לשום דבר. תמיד היו עלובים כמוך
  סגור
 • 3.
  חי בסרט. אותך ישחטו ראשון
  מולי ברגר 02/2021/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מסייע לאוייב. ברגע האוייב ינצח יתלו אותו בין הראשונים.
  סגור
 • 2.
  זבל קומיניסטי
  יהודי פשוט 02/2021/17
  הגב לתגובה זו
  0