חדשות

יו"ר ועד עובדי פלאפון לעובדי אמזון: אל תיכנעו להפחדות ואיומים

יחיאל שמן תומך ב-5,800 עובדי התאגיד באלבמה שמצביעים על הקמת התאגדות עובדים: "זכותכם לקבל תנאי העסקה ראויים יותר, לא ייתכן שהרוב המוחץ מרוויח שכר מינימום, בעוד מניית החברה זינקה בשנה האחרונה בכ-30% ועושרו של בזוס זינק ב-72 מיליארד דולר״
מערכת ice |  1
פלאפון (צילום Magma Images)
עובדי אמזון לא לבד במאבק. יו"ר ועד עובדי פלאפון יחיאל שמן שלח הבוקר (רביעי) מכתב תמיכה לכ-5,800 עובדי תאגיד הענק באלבמה, שמצביעים בימים אלה על הקמת התאגדות עובדים שתדאג לרווחתם זאת חרף התנגדות מאסיבית של ראשי ענקית הסחר הבינלאומית.
"משפחת עובדי פלאפון מחבקת ומחזקת את פעילותכם להתאגדות עובדי אמזון", פתח שמן. "לכל עובד ועובדת יש את הזכות הבסיסית להחליט אם להצטרף לאיגוד עובדים, החוק מבטיח את הזכות הזו ואף מעסיק לא יכול לקחת אותה מכם. אסור להיכנע להפחדות ואיומים ממעסיקים. בפסק דין פלאפון התקדימי משנת 2013, פסק בית המשפט הגבוה לצדק במדינת ישראל כי למעסיקים אסור להתערב בהתאגדות עובדים. כמי שתמיד צופים ולומדים מאחינו הגדולים בארה"ב, יש לנו הזכות לסייע לכם הפעם במאבק חשוב זה ולצרף לכם את פסק הדין המצורף למכתב זה.
"אסור למנהל לפנות לעובדיו ולנסות למנוע את התאגדותם. זו הזכות שלכם, ולא של המעסיק שלכם. זכותכם לקבל תנאי העסקה טובים יותר, זכותכם להשפיע במשאים ומתנים מול ההנהלה, זכותכם לקבל תנאי בטיחות, הכשרות, הפסקות ושכר ראוי. לא ייתכן שהרוב המוחץ של עובדי אמזון מרוויחים שכר מינימום, בעוד שמניית החברה זינקה בשנה האחרונה בכ-30 אחוז ועושרו של הבעלים ג'ף בזוס זינק ב-72 מיליארד דולר".
"ב-40 השנים האחרונות עלה פריון העבודה בארה"ב בעשרות אחוזים – רווח שזרם לכיסי הטייקונים, אך במקביל השכר של העובדים קפא וקיבלתם פירורים מהגידול בעוגה הכלכלית. בשנת הקורונה העיוותים הגיעו לשיא כאשר מעסיקים בארה"ב קיבלו הגנות מפני אחריות לבריאותם של עובדים שאולצו לבוא לעבודה ללא הגנה, או אפילו חולים. הלקחים המרים ממשבר הקורונה, והפערים שנפערו צריכים להוביל לדרך חדשה, ולתנודה של המטוטלת בחזרה למקום מאוזן יותר. התארגנות עובדים טובה למשק, טובה להקטנת פערי שכר, מקדמת שוויוניות וצדק חברתי". 
"הגיע הזמן להבין – ועד עובדים, ארגוני עובדים, אינם אויב. הזכות להתאגד היא זכות אנושית בסיסית, ובתי משפט ברחבי העולם פסקו שאין למעסיק את חופש הביטוי להתנגד להתארגנות עובדים. אינטרס העובדים לא חייב להתנגש עם זה של מנהלי החברה או עם יכולתה להניב תשואות גבוהות לאורך זמן. כלכלה שבה יש כח לעובדים יש בה צמיחה שוויונית ובריאה יותר. מחקר שפרסם ה-OECD ב-2018 חשף כי איגודי עובדים והסכמים קיבוציים טובים לעובדים, מעלה את שכרם, מקטינים את אי השיוויון ותומכים לצמיחה".
זהו ניסיון ההתאגדות השני של עובדי אמזון בארה"ב, לאחר שב-2014 כשלה ההצבעה על התאגדות של קבוצת טכנאי החברה בדלאוור. הנהלת אמזון פועלת בשבועות אלה על מנת לסכל את ההתארגנות ולמנוע מהעובדים להתאגד. ההצבעה תימשך עד ה-29 במרץ ותקבע אם העובדים יצטרפו לאיגוד עובדי הקמעונאות, הסיטונאות והכלבו. לאמזון, שהיא המעסיקה הפרטית השנייה בגודלה בארה"ב המעסיקה 1.3 מיליון עובדים,  אין איגודי עובדים. אם ההצבעה תתקבל העובדים באלבמה יהיו העובדים המאוגדים הראשונים של החברה בארה"ב.
מחקר שפורסם בספטמבר האחרון מצא כי אמזון עוקבת אחר עובדים במטרה להגביר את תפוקת ולמנוע את ההתאגדות ברחבי ארה"ב. על פי המחקר החברה משתמשים בכלים כמו תכנית ניווט, מצלמות תרמיות, מצלמות אבטחה כדי לעקוב אחר העובדים במחסנים ובחנויות. בספטמבר האחרון החברה פרסמה אנליסט שיועסק במטרה לאתר ולחשוף פעילים המנסים לאגד את העובדים.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מקווה שהאמזון יגיש תביעה נגדך
  אמזון 03/2021/03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה אוכל חינם ללא דאגה לעובדי החברה
  סגור