חדשות

ההסתדרות מנעה את פיטורי עובדי רשות העתיקות בבית שאן ובקיסריה

העובדים הוותיקים שמועסקים ברשות העתיקות כבר עשרות שנים קיבלו בערב חג הפסח מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים, לאחר התערבות ההסתדרות קיבל בית הדין לעבודה את הבקשה לעצור את הליך הפיטורים ולקיים מו"מ בנוגע לעתידם התעסוקתי
כפיר אדר | 
ההסתדרות (צילום ויקיפדיה)
בית הדין האזורי לעבודה בנצרת קיבל את בקשת ההסתדרות והורה לעצור את פיטוריהם של עובדי רשות העתיקות באתרי בית שאן וקיסריה. השופטת רויטל טרנר קבעה כי הליך השימוע לפני פיטורים שאמור היה להתקיים השבוע יבוטל, וכי הצדדים יחזרו למשא ומתן בנוגע לעתידם התעסוקתי של אותם עובדים ותיקים שרובם מועסקים כבר למעלה מ-35 שנה.
ההחלטה החשובה של בית הדין מהיום מגיעה אחרי שהעובדים, רובם בני יותר מ-60, קיבלו בערב חג הפסח מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים. מהלך זה נעשה בעיצומו של משא ומתן שמתנהל בין נציגות העובדים לרשות העתיקות, וחרף ההבנות שאליהן הגיעו הצדדים על הקפאת מצב עד הקמת ממשלה חדשה.
בטענה שבהיעדר תקציב מדינה לא תוכל עוד להעסיק את כל העובדים באתרים, נקטה רשות העתיקות במהלך חד-צדדי והתעלמה ממהלכים אפשריים שהציעה ההסתדרות כמו הוצאת העובדים לחל"ת או הסדרת פרישה מוקדמת. לאור הפרת ההסכם הקיבוצי ולאור הפגיעה הקשה בזכויות העובדים הוותיקים, המועסקים זה שנים במגוון תפקידים, פנתה כאמור ההסתדרות לבית הדין לעבודה.
בחסות בית הדין התקבלו הסכמות לפיהן ישובו הצדדים לשולחן המו"מ בנוגע להמשך העסקתם של העובדים תוך השהיית הליך השימוע. עוד הוסכם כי אם לא יתקבלו החלטות, יוצאו העובדים לחל"ת בעוד כשבועיים עד למיצוי השיחות בין רשות העתיקות לוועד העובדים וההסתדרות. בתוך כך, התחייבה רשות העתיקות כי לא תפעל באופן חד-צדדי למסירת זימונים לשימוע מבלי שתוגש הודעה מוקדמת על כך להסתדרות ולבית הדין.
יו"ר מרחב חדרה בהסתדרות ניר בן-חיים אמר: "זו החלטה נכונה וחשובה של בית הדין שמבהירה כי על מעסיקים להתנהל בשקיפות ועל פי דין. אני שמח שנוכל לחזור למו"מ ולהגיע להסכמות הכי טובות שאפשר הן לעובדים והן לחברה". יו"ר מרחב עמקים בהסתדרות זאב ליברמן הוסיף: "אנחנו נמשיך לגבות ולחזק את העובדים ולא נאפשר מהלכים חד-צדדיים על חשבונם".

ההסתדרות יוצגה בהליך על ידי עו"ד פיראס סעדי מהלשכה המשפטית לאיגוד מקצועי במרחב העמקים ועו"ד גלי שטיינברג, ראש תחום בכיר מרחבים בלשכה המשפטית לאיגוד מקצועי בהסתדרות. כמו כן לקחו חלק במהלך אפרים צמח-כהן, מזכיר איגוד במרחב עמקים ודבורי לוי, מזכירת איגוד מקצועי במרחב חדרה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה