משפט

הבורסה נגד מדינת ישראל: הוגשה תביעה בסך 20 מיליון שקל

הבורסה לניירות ערך בתל אביב הגישה לבית המשפט המחוזי כתב תביעה נגד אגף החשב הכללי באוצר. לפי התביעה, המדינה הפרה את תקנון הבורסה ולא העבירה לה במשך שנים כספים להם הייתה זכאית
איתי פת-יה | 
איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר (צילום קובי קנטור, מתוך אתר gov)
הבורסה בתל אביב תובעת 20 מיליון שקלים מהמדינה. הבוקר (ג') הגישה הבורסה לניירות ערך לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב תביעה כנגד אגף החשב הכללי במשרד האוצר, בגין הפרת התקנון שלה, לדבריה.
על פי כתב התביעה, המדינה לא שילמה לבורסה את דמי רישום עבור אגרות החוב שהנפיקה דרכה כחלק ממאגר ההשאלות של האוצר. מדובר במאגר מיוחד של אגרות חוב, המושאלות לברוקרים שקיבלו אישור לכך (עושי שוק ראשיים) כדי שיגבירו את הסחירות בהם במטרה למשוך משקיעים דרכם תגייס המדינה חוב בתנאים טובים.
בכל הנפקה שכזאת דרך מאגר ההשאלות, נגבים דמי רישום בשיעור של 0.004% משווי איגרת החוב, או 0.007% בהנפקת אג"ח ממשלתית קצרה – אלה מצטברים לסכומים גדולים, כמתבקש בגיוסים של חוב ממשלתי.
התקופה בגינה דורשים בבורסה את התשלום נוגעת להנפקות האמורות שבוצעו ממאי 2013 ועד לרבעון שהסתיים זה עתה. כמו כן מצוין כי רק ב-2019 בבורסה גילו על החוב של המדינה אליה, אולם כשפנתה לאוצר בנושא נמסר לה כי בהסכם סביב מאגר ההשאלות לא מוזכרים דמי רישום. בפנייה נוספת בנושא, אך לפני כחודשיים, נענתה הבורסה על ידי האוצר כי "פעילות במאגר ההשאלות אינה בבחינת הנפקה של ניירות ערך".
קראו עוד ב-ice
על כן, הבורסה מאשימה את המדינה בכך שזו לא נאותה להסדיר מולה את הסוגייה עד כה חרף "הצעות מרחיקות לכת" שהוגשו לה, מה שלא הותיר לה ברירה, כך לדבריה, אלא לפנות לפסים משפטיים. 
הסכום המדויק אותו דורשת הבורסה לקבל מהמדינה עומד על 20.1 מיליון שקל בתוספת הריבית וההצמדה שתצטברנה עד להעברת הסכום. עוד מבקשת הבורסה להשית את ההוצאות המשפטיות במסגרת התביעה על המדינה.
"זכותה של הבורסה לדמי הרישום ברורה ואינה מאפשרת פרשנות אחרת כלשהי", כך נכתב בתביעה, "המדינה נמנעת מלשלם את החוב ומתחמקת מתשלומו בטענות שונות חסרות כל בסיס משפטי או עובדתי". 
בבורסה לניירות ערך סירבו להגיב לידיעה.
ממשרד האוצר נמסר: "תביעת הבורסה נגד המדינה טרם התקבלה, לאחר שתתקבל נלמד את התביעה ונגיב בבית המשפט".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה