משפט

פסיקה דרמטית: חובת ביטוח לקורקינטים ואופניים חשמליים

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי המדינה וקרן הפיצויים מטעמה לא יחויבו לשלם פיצויים לנפגעי בתאונות בהם מעורבים כלים אלה. לצד זאת, לפי פסק הדין מדובר בכלים ממונעים - וככאלה הם חייבים ברישוי וביטוח
רועי בהריר-פרל |  1
אופניים חשמליים (צילום freepik)
עם זאת, נקבע כי בית המשפט לא יחייב את קרן הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים "קרנית" לפצות נפגעים של תאונות במעורבות אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי. "אף על פי שמשרד התחבורה והמפקח על הביטוח במשרד האוצר התרשלו בהסדרת התחום, המדינה איננה חייבת לפצות את הנפגעים על פי פקודת הנזיקין", קבעה השופטת וולצקי. 
הדיון נערך במסגרת תביעה שהגישו שבעה נפגעי תאונות נגד קרן קרנית, המטפלת במקרים שבהם לא ניתן לאתר את הרוכב הפוגע, כמו גם נגד המדינה שלא דאגה להסדרת התחום. הקרן טענה בדיון כי אופניים חשמליים אינם נחשבים לכלי רכב ממונע שכן הרוכב בהם נדרש לדווש עם הגיעו ל-25 קמ"ש - המהירות המקסימלית המותרת - והמנוע נועד רק כדי להקל על הרוכב. המדינה, מצדה, הצטרפה לטענה הזאת והוסיפה כי "לא מדובר בסיכון כזה שחוק הפיצויים התכוון לעסוק בו, ולתת לו מענה". 
השופטת וולצקי, כאמור, לא התרשמה מכך. "אין בידי לקבל את עמדת המדינה כי הסיכון התחבורתי בשימוש באופניים חשמליים נמוך", היא כתבה בפסק הדין, "העדויות שהובאו בפניי מלמדות על עלייה דרמטית - הן בכמות הנפגעים והן בחומרת הפגיעות, לרבות של הרוכבים עצמם".
 
קראו עוד ב-ice
"גם אם ייקבע שאופניים חשמליים אינם נכנסים תחת ההגדרה של רכב מנועי בחוק הפיצויים, נכון וראוי להכניסם אליה, ולהחיל על השימוש בהם את החובות הנוגעות למשתמשים בכלי רכב מנועי. לאור הסיכון המוגבר שבפגיעה של רוכב אופניים חשמליים בעצמו או בצד ג’, נכון היה לחייב בביטוח חובה גם רוכבי אופניים חשמליים, בדיוק כפי שמחויב כל רוכב אופנוע ואפילו מדובר באופנוע קטן". 
את הדרישה לפיצויים סירבה השופטת וולצקי לקבל מפני שקרן קרנית מיועדת לטיפול בתחום כלי הרכב המבוטחים וכי אין לחייב אותה בפיצויים עד שהעניין לא יוסדר בחוק. עוד אמרה השופטת כי אף על פי שהמדינה ככל הנראה שירכה רגליה בטיפול בנושא, אין להאשימה ברשלנות ולכן היא לא חייבת בפיצויים. 
כעת, מעניין יהיה לראות האם המדינה תפעל ליישום מסקנותיה של השופטת וולצקי ותפעל בהתאם, שכן בית המשפט עדיין לא מחייב הוצאת רישיון וביטוח לבעלי אופניים חשמליים וקורקינטים. כלומר, שום דבר לא באמת צפוי להשתנות בקרוב. 
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מה? שהמדינה תפעל? השתגעה השופטת.
  ציונה 06/2020/22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרי הקורקינטים אינם גורם סיכון למי שמתנייד בשיירה מאובטחת
  סגור