משפט

"תביעת השתקה פוליטית": הקרן החדשה הפסידה בתביעה נגד ישראל היום

הקרן, שתבעה לפני שלוש שנים את העיתון בגין הפצת שלוש ידיעות שטענה כי הן שקריות, אשר פוגעות בשמה בקרב הציבור, נדחתה בטענה כי "אי-הדיוק העובדתי נמצא בגבול הסביר"

ניר קומם |  15
בועז ביסמוט (צילום אודי פורטל)
בית המשפט דחה ביום חמישי האחרון (13.08) תביעת דיבה שהגישה 'הקרן החדשה לישראל' כנגד עיתון 'ישראל היום' לפני שלוש שנים בסך 75 אלף שקל, בגין שלוש כתבות שפורסמו נגדה בעיתון. 
על פי הכתבות שפרסם העיתונאי יאיר אלטמן, הקרן החדשה לישראל "תמכה" ב"חגיגת אירוע פרידה" של חבר הכנסת לשעבר באסל גטאס מהרשימה המשותפת, שנערכה לכבודו על ידי תומכיו לפני שנכנס לכלא בגין הברחת מכשירים סלולאריים וחפצים נוספים לאסירים ביטחוניים הכלואים בישראל. התביעה הוגשה נגד העורך הראשי של 'ישראל היום', בועז ביסמוט, ואלטמן עצמו. התביעה באה לאחר מכתב התראה שנשלח לעיתון חודש וחצי לפני כן, בו דרשה הקרן התנצלות ואפשרות לפרסם טור תגובה בעיתון.
בכתב התביעה, שהגיש עו"ד ישי שנידור מטעם הקרן החדשה לישראל לבית משפט השלום בתל אביב, נכתב: "כל הקישור שעשו הנתבעים בין הקרן החדשה לישראל לבין גטאס ול'חגיגות' שנערכו לו ערב כניסתו לכלא הוא שקרי מיסודו, ונועד להכפיש את שמה של התובעת בקרב הציבור הישראלי הרחב כמי שמזדהה ומממנת מחבלים ושונאי ישראל". מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין, האשים את העיתון בשעתו בניצול כוחו לטובת "הפצת שקרים ותעמולה" וב"התעלמות בוטה מכל כללי האתיקה העיתונאית, או מהגינות בסיסית כלשהי".
"לעיתון יש שיקול דעת רחב ביותר לשימוש במילים כדי לתאר אירוע"
השופט נמרוד אשכול החליט לדחות את התביעה וכן לא לחייב את התובעת בהוצאות המשפט עבור העיתון. בפסק הדין נקבע כי הכתבות אינן מהוות לשון הרע וכי ממילא עומדת לנתבעים הגנת אמת בפרסום והגנת העיתונות האחראית. בית המשפט קבע, בין היתר, כי עצם העובדה שיוחסה לקרן החדשה תמיכה באדם שהורשע בפלילים, אין בה כשלעצמה לשון הרע, ויש לבחון כל מקרה לגופו. נקבע, כי בנסיבות המקרה התמיכה של הקרן החדשה בכנס היא אמת, וכי האופן בו תוארה התמיכה בכתבות הוא בגבולות הסביר.
עוד נקבע, כי השימוש שנעשה בכתבה במילים "מסיבת פרידה" לאורך הכתבות אינו עולה כדי לשון הרע. "לעיתון יש שיקול דעת רחב ביותר בשימוש במילים כדי לתאר אירוע, גם כאשר מדובר באירוע עובדתי, אף תוך שימוש בדימויים ציורים בכותרות הכתבה, אשר מטרתם למשוך את הקורא לקרוא את הכתבה, ולא בכדי לפרסם לשון הרע", כותב השופט אשכול.
באשר לאי הדיוק העובדתי שהיה בפרסום העיתון, לפיו האירוע בו תמכה הקרן החדשה לישראל נערך בקשר ישיר לכניסתו של גטאס לכלא, קבע השופט כי יש בכך מעין פרידה של גטאס מהקהל שנכח במקום, ועל כן אי-הדיוק נמצא בגבול הסביר.
יאיר אלטמן צייץ לאחר פסק הדין: "תביעת ההשתקה הפוליטית של הקרן החדשה לישראל שהוגשה נגדי הסתיימה הערב בכישלון צורב ובדחייה מלאה על ידי בית המשפט. הדבר פגע בתרומות ומכאן התביעה".
תביעת ההשתקה הפוליטית של הקרן החדשה לישראל שהוגשה נגדי הסתיימה הערב בכישלון צורב ובדחיה מלאה על ידי בית המשפט. כזכור,חשפתי כי את אירוע הפרידה של באסל גאטס לפני כניסתו לכלא מימנה הקרן,בניגוד מוחלט לעקרונותיה שלה ולמה שהם מוכרים לציבור.הדבר פגע בתרומות ומכאן התביעה.@IsraelHayomHeb pic.twitter.com/X2OFGEv00n
-
תגובות לכתבה(15):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  שיפוט זה לא מקצוע ערכי. עבודה עבור שכר משופר.
  דני צור 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לכן ברור ששופט יכריע עבור הצד שבו מרוחה החמאה. הוא יעדיף שלא להרגיז את לה פאמיליה ושאר קבוצות אלימות . יש לו משפחה. והעובדות זה כמו הפלסטלינה של הילדים.
  סגור
 • 11.
  סוף כל סוף
  טל 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפנים האמיתיות מתגלות הקרן החדשה אינה חוקית ! ומי שמתפרנס ימנה מבחינתי הוא נוכל, תומך טרור, תומך בציבור שאינו מכיר בישראל. בשום צורה! ואז מלקקים דבש מאיתנו יורקים עלינו הקרן החדשה לישראל. מעודדת זאת וזאת כמובן עכירה וכפירה הערכתנו העם השב לארצו והמילה שב קצת מקוממת שכן נשארו היו יהודים בירושלים חברון טבריה חיפה צפת ועוד ומכאן שחייבים להחרים ולסגור, משרדים, נציגויות הקפאת כספים וכולי לרבות כל פעולה משפטית .
  סגור
 • 10.
  }}}ישראל היום לא עיתון=דף מסרים של ביבי.
  אחד מהעם. 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  2 1
  }}}אידלסון מממן מימון מלא כל ההוצאות של "ישראל היום" ו"מקור ראשון"הוא לא ישראלי אבל מתערב כאן.
  סגור
 • 9.
  כשאתם שותפים
  אניהיא 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגוש שרוצה להפיל את בתי המישפט ולערער על תיםקודם,תישקלו היטב האם כדאי לכם,אם כן.כי מי ישפוט ואיך יקרה שתיזכו בדרך חוקית?!?!
  סגור
 • 8.
  נתניהו
  רק ביבי 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הקרן לישראל החדשה. ולא הקרן החדשה לישראל.
  סגור
 • טען עוד
 • 7.
  הבגצ ודאי יתערב....לא יתכן שיהיה פס"ד נגד השמאל הרדיקלי (ל"ת)
  שמואליק 08/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  תביעה
  רחל 08/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכל מקרה העיתון ישראל היום הוא עיתון לא אמין שלא שווה את הנייר עליו הודפס.
  סגור
 • 5.
  קרן ? .
  יוסי 08/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קרן למימון שונאי ישראל . רק בישראל .
  סגור
 • 4.
  אני לא מבין מדוע השופט לא חייב את הקרן בהוצאות משפט
  דוק 08/2020/18
  הגב לתגובה זו
  13 3
  עם ישראל יודע בדיוק מה היא הקרן לישראל החדשה נדמה לי זה שמה באנגלית אנשים יודעים בדיוק על תמיכתה של הקרן במאבק הערבי סתימת פיות לא תכסה על האמת
  סגור
 • ארגוני ופעילי שמאל לא משלמים הוצאות משפט
  עורך דין 08/2020/18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גם בית המשפט העליון שאמור לחייב -לא חייב בעתירות שנדחו נגד נתניהו וגנץ חיוב בהוצאות משפט שמור לימין בלבד
  סגור
 • 3.
  הקרן החדשה ותסמונת הקוזק הנגזל
  משה 08/2020/18
  הגב לתגובה זו
  8 2
  הקרן החדשה הגישה תביעה, כאלו לא היא עצמה הבעיה. האמת היא שהקרן הנלוזה הזאת צריכה להיות מוצאת אל מחוץ לחוק, ויפה שעה אחת קודם.
  סגור
 • 2.
  אי דיוק
  דוד 08/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 1
  נרטה שסה הגיע כבר בית המשפט גם פוחד מהדיקטטורה אצלנו. במקום להגיד בברור ש ק ר הם מתפתלים וקוראים ךזה אי דיוק עובדתי. מזעזע.
  סגור
 • 1.
  לספי עובדיה לא עמדה הגנת אמת בפרסום והעיתונות האחראית
  גל 08/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה ההבדל?
  סגור
 • ספי
  יעקב 08/2020/19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ספי עובדיה ישלם פיצוי ועצוב עם ישראל שמח
  סגור
 • יש תמיד הטיה לטובת הימין
  דוד 08/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ישראל היום לא פרסם אמת, לא הסכים לתקן את הטעויות ואיכשהו יצא פה זכאי מחמת הספק... אחר כך יגידו שבתי המשפט שמאלנים...
  סגור