משפט

איגוד הבנקים נגד תזכיר החוק של משרד המשפטים: "יכול להביא לקריסות כלכליות רבות"

לטענת האיגוד, מתן סמכות לביהמ"ש להעניק צו לעיכוב הליכים לחברה עם חובות כחלק מההתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של נגיף הקורונה שוללת הגנה הולמת לנושים
אנגלינה יוסים | 
בניין בנק הפועלים (צילום ויקיפדיה)
איגוד הבנקים שיגר הסתייגות מתזכיר חוק פירעון ושיקום כלכלי שהציע משרד המשפטים ובנק ישראל. במסגרתו לבית המשפט תהיה סמכות להעניק לתאגיד עם חובות צו לעיכוב הליכים אשר יימנע מהנושים יכולת לפתוח בהליכים משפטיים נגד בעל החוב.
משרד המשפטים העריך כי המשבר הכלכלי שנוצר כתוצאה מנגיף הקורונה והשבתת המשק יביא לעלייה בפנייה להסדרת חובות בבית המשפט ופשיטות רגל, ולכן הוציא תזכיר שיגן על בעלי החוב. לטענת איגוד הבנקים התזכיר יכול להביא לקריסה כלכלית של הנושים, בהם הבנקים כנושים מרכזיים. המכתב ששיגרו עורכי הדין אורי גאון, יניב אזרן ותום קופר למשרד המשפטים ובנק ישראל כולל בתוכו הצעות ייעול כמו הטלת מגבלות נוספות על תאגידים המבקשים עיכוב הליכים בכדי להגן על הנושים שלהם.
 
תזכיר החוק מציע לדחות את הסדרת החוב ולהמשיך לנהל את העסק כרגיל. הוא מספק את הקפאת ההליכים ומונע מצד שלישי לפעול כנגד גביית החוב. איגוד הבנקים טוען כי תזכיר החוק "יכול לגרום נזקים מהותיים ובלתי הפיכים לנושים, מה שיכול להביא לתגובת שרשרת וקריסות כלכליות רבות, שגם איתן הבנקים יצטרכו להתמודד כנושים מרכזיים".
 
איגוד הבנקים מתח ביקור על התזכיר וציין כי הבעיות העיקריות בתזכיר הן היעדר פיקוח, היעדר שקיפות, הפרת האיזון בין הרצון לשקם את החייב לבין ההגנות הניתנות לנושים, שלילת הגנה הולמת לנושים, היעדר אפשרות לבדיקת התוכנית להסדר על ידי בית המשפט והבעת אי אמון בחוק הקיים.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה