משפט

בקשה לתביעה ייצוגית נגד וולט: "להכיר בזכויות סוציאליות לשליחים"

בקשה לתובענה ייצוגית בסכום 24 מיליון שקלים נגד מודל ההעסקה של וולט טוענת כי מתקיימים יחסי עובד-מעסיק בין השליחים לחברת וולט ולא מדובר בעובדים עצמאיים
אנגלינה יוסים |  1
שליח וולט (צילום מתוך אתר וולט)
בקשה לתובענה ייצוגית בסכום 24 מיליון שקלים הוגשה נגד חברת "וולט אנטרפריזס ישראל", נציגת וולט בישראל, לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. התובענה הייצוגית מבקשת "להכיר ביחסי עובד ומעסיק בין החברה לבין השליחים ובזכאותם לזכויות הסוציאליות הנובעות מכך". התובענה תצטרך להוכיח כי בין 4,000 השליחים של וולט  לחברה מתקיימים יחסי עובד-מעביד שדורשים תשלום זכויות סוציאליות בגינן נדרש פיצוי בגובה 24 מיליון שקלים ולא מדובר בעובדים עצמאים כפי כנכתב בחוזה ההתקשרות עם השליחים.
בכדי להוכיח יחסי עובד-מעביד נדרש להציג עד כמה העובד משתלב במערך הארגוני של מקום העבודה שבו הוא מועסק, האם הפעולה שמבצע העובד מהווה חלק אינטגרלי מהפעילות של העסק או פעילות משלימה. מהצד השני בית המשפט בוחן האם העובד אינו בעל עסק משלו אשר נותן שירותים באופן חיצוני. בתובענה הייצוגית הסבירו כי "השליחים משתלבים בלב ליבת עסקיה של המשיבה והינם חלק אינטגרלי במערך השליחים שהיא מפעילה ושירותי המשלוחים שהיא מספקת".
בכתב התביעה שהגישו עורכי הדין יעקב שפיגלמן, עמית עידו ואחיה רבינוביץ' נכתב כי "על פי רוב מדובר באוכלוסייה מוחלשת המורכבת מאנשים צעירים, חלקם קטינים, חיילים משוחררים וסטודנטים". משמע על פי טענת התביעה, מדובר בצעירים אשר אינם מודעים לתנאים שלהם, מעסיק נתון העובד לפיקוחו ולמרותו של המעסיק, ואילו לעוסק עצמאי יש גמישות רבה יותר.
בחוזה מול וולט אין התחייבות לגבי זמני פעילות השליחים או משמרות, כך שנוצר מצב בו יש הרגשה של עובד עצמאי. "מדיניות אפס שעות עבודה, במסגרתה המעסיק אינו מתחייב לספק עבודה מינימאלית לעובד". עם זאת, השליחים אינם יכולים לבחור את המשלוחים שלהם, אמנם הם יכולים לסרב לו אך זה אומר שירדו בדירוג ויקבלו פחות משלוחים. 
מודל כלכלת השיתוף שדוגלת בו וולט, ודומות לה כגון שירותי המוניות של אובר או אתר התיירות Airbnb יוצרים מודל העסקה חדש בו מסופקים שירותים לצד שלישי, "תוך שהיא כופה עליהם התקשרות כעצמאים ושוללת מהם את הסיווג והסטטוס של עובד", כך על פי התובענה.
וולט מסרה בתגובה כי "התביעה המדוברת טרם התקבלה. לכשתתקבל, נלמד את פרטיה ונגיב בבית המשפט. חברת וולט אשר מספקת פעילות עסקית למאות בתי עסק גם בתקופות הקשות ביותר, מאפשרת לאלפי שליחים יכולת השתכרות גבוהה משמעותית מהמקובל בתחום (80 שח לשעה בממוצע), גמישות והיעדר מחויבות. מודל החברה לא נועד על מנת לחסוך בעלויות. נדגיש שגם בימים אלו וגם בימים בהם אחוזי האבטלה היו נמוכים יותר, רשימת ההמתנה מונה אלפי אנשים שרוצים להיות שליחים. דווקא כעת שהקורונה הוכיחה לכולם שסביבת העבודה המוכרת השתנתה, אנו מקווים שגם בישראל המשפט ידע להעניק מענה ראוי לפלטפורמות טכנולוגיות כשלנו שהתפתחו בשנים האחרונות ברחבי העולם".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הפגנות או התפרעויות ?קרנבל
  רחל 08/2020/23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בושה וחרפה ..נזק לתדמית הישראלי במצוי,,
  סגור