משפט

אמיר ברמלי הורשע בהונאת משקיעים בהיקף מאות מיליונים: "הילך קסמים על סביבתו"

המחוזי הרשיע את בעלי קרן רוביקון בהונאת ענק של כ-340 מיליון שקל. השופט חאלד כבוב כתב בהכרעת הדין על ברמלי כי הוא "בעל אישיות עוצמתית שידע לכבוש את האנשים סביבו", אך גם "אדם מניפולטיבי שהתחמק באופן עקבי ממתן תשובות ענייניות"
מערכת ice |  1
אמיר ברמלי (צילום חגית שלו/פייסבוק אמיר ברמלי)
בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (ג') את אמיר ברמלי, המייסד של קרן רוביקון וקרן קלע (שנמצאות בפירוק), בהונאת משקיעים בהיקף 340 מיליון שקל. נגד ברמלי הוגש כתב אישום ביוני 2016, בגין גניבה בידי מורשה בהיקף של יותר מ-400 מיליון שקל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גיוס כספים ללא תשקיף, סיוף והלבנת הון.
השופט חאלד כבוב כתב על ברמלי בהכרעת הדין כי "התרשמותי הינה שמדובר באדם חריף ושנון, בעל אישיות עוצמתית שידע לכבוש את האנשים סביבו, הילך קסמים על כל מי שהיה בסביבתו, בעל יכולת שכנוע מרשימה". 
עם זאת, הסביר כבוב ש"גרסתו שוטפת אך מלאת סתירות – וברמלי דבק בה גם כאשר הוצגו בפניו ראיות ונתונים הסותרים אותה. כאשר הוא נתקל בנתונים שעומדים בסתירה מוחלטת לגרסתו הוא בחר בטקטיקה של מתן תשובה 'לא לעניין'. התרשמתי לאורך עשרות שעות עדות אותן העיד בפניי, כי מדובר באדם מניפולטיבי, שהתחמק באופן עקבי ממתן תשובות ישירות וענייניות"
בתחילת חודש אוגוסט נעצר ברמלי בעקבות פרשת הונאה חדשה, בה נטען כי גייס מיליוני שקלים ללא מתן תשקיף, בניגוד להוראות חוק ניירות ערך. בהמשך, קבע בית המשפט מחזוי בתל אביב כי הוא יישאר במעצר עד תום ההליכים. התביעה ביקשה להשאירו במעצר בשל ראיות שאספה המשטרה המעידות על כוונתו לברוח מהארץ ולשבש הליכי משפט, על אף צו איסור היציאה מהארץ שהוצא כבר נגדו.
על אף שהיה ברמלי נתון בשגרה למעצר בית בתנאים מגבילים, לפי הרשות לניירות ערך הוא המשיך לכאורה לעסוק בהונאה, גם מביתו, מה שהוביל למעצרו באוגוסט. גם גיסו של ברמלי, רועי הורביץ, נחשד במעורבות באותה פרשה, אך הוא לא נעצר.
 
לפי הרשות לניירות ערך, ברמלי ניצל את התנאים שהתאפשרו לו כחלק ממעצר הבית, והנפיק לעצמו דרכונים מזויפים שיסייעו לו להימלט מהארץ. לטענת הרשות, כשהגיעו החוקרים מטעמה לביתו, הוא לא פתח את הדלת במשך למעלה משעה, וכשנכנסו לבסוף, מצאו מגרסה מלאה בניירות גרוסים. החוקרים מצאו את הטלפון הנייד שלו בתהליך חזרה להגדרות יצרן, כך שכל המידע שעל גביו יימחק. כמו כן, נמצאו בביתו חותמות, כסף מזויף וכסף זר בשווי עשרות אלפי שקלים.
ה"פירמידה" של ברמלי - מההבטחות ועד ההסתבכות
כאמור, ביוני 2016 הוגש נגד ברמלי כתב אישום בגין גניבה של יותר מ-400 מיליון שקל מכספי משקיעים, זיוף, מרמה, הטעיית רשות ניירות ערך ועבירות הלבנת הון. לפי האישום, ברמלי ביצע "הונאת פונזי", המוכרת יותר בשם "ניהול פירמידה". הוא הבטיח ללקוחות תשואה גבוהה, אולם כשהפעילות התבררה לא רק כלא תואמת את ההבטחות, אלא כגירעונית, החל ברמלי לממן את ההחזרים למשקיעים באמצעות הלוואות חדשות שנטל ממשקיעים חדשים.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מ
  ליאור 10/2020/13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנאדם רמאי אפס מאופס. מגיע לו כמה מאסרי עולם לו ולסובבים שלו...
  סגור