משפט

הסוף לחיוב הכפול? ייצוגית נגד הבנקים על גביית עמלות שלא כדין במשיכת מזומנים

לקוח של בנק שמושך מכספומט של בנק אחר וחוייב בעמלה כפולה לשני הבנקים - זו הכותרת של התובענה הייצוגית שאושרה היום. הבנקים טוענים כי כל בנק נתן שירות אחד ולכן נדרשת עמלה כפולה. הדיון יתחיל בעוד שלושה חודשים 
יהודה לוינגר |  2
כספומט (צילום freepik)
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד, אישר הבוקר (ראשון) תביעה ייצוגית נגד הבנקים אשר על פי התביעה גובים מלקוחותיהם עמלת פעולה בערוץ ישיר בגין משיכת מזומנים באמצעות כרטיסי אשראי של הבנק מכספומטים המופעלים על יד בנק אחר - וזאת בניגוד לכללי הבנקאות. השופט, שמואל בורנשטין, אישר את הייצוגית נגד בנק הפועלים, בנק לאומי ובנק דיסקונט.
על פי כתב התביעה, לקוח של בנק פועלים משך מזומנים ממכשיר אוטומטי המופעל על ידי בנק ירושלים (עם כרטיס המשוייך לבנק הפועלים) ונגנבו ממנו שלא כדין עמלה על סך 1.35 שקל בגין כל משיכה, בנוסף לעמלה של תעריפון של בנק ירושלים. כך, משך מזומן גם מכרטיסו המשוייך לבנק דיסקונט במכשיר אוטומטי המופעל על ידי בנק ירושלים, וגם שם נגבתה ממנו עמלה כפולה.
בתביעה נכתב כי כי רק על הבנק המפעיל את המכשיר האוטומטי יש לקחת עמלה, ולא על הבנק בעל הכרטיס שאינו מפעיל את המכשיר. כך, כרטיס המשויך לבנק הפועלים, לא יגבה בנק הפועלים עמלה באם משך הלקוח מזומן מכספומט של בנק ירושלים, אלא תיגבה עמלה רק מבנק ירושלים בלבד.
הבנקים טענו כי יש מקום לגביית עמלה כפולה שכן מדובר בשני שירותים שונים: הבנק המפעיל לוקח עמלה על תחזוק המכשיר, הטענת מזומנים, אבטחה וכדומה. ואילו הבנק שהנפיק את הכרטיס מעניק שירות להוצאת המזומנים: אימות הלקוח, בדיקת מצב העובר ושב וכדומה.
השופט בורנשטין דחה את טענת הבנקים המשיבים, ואישר את התובענה הייצוגית שהיא "הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת", כלשונו. בנוסף הורה על שכר טרחה בסך 36 אלף שקל. הדיון בתובענה נקבע לתאריך ה-4 בפברואר 2021.
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  תביעה ייצוגית ??
  אחד מהעם 11/2020/09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באם התביעה תתקבל יש להכריח את הבנקים להחזיר לכל לקוח ולקוח את שגזלו ממנו עם פצוי נאות בנוסף !!!
  סגור
 • 1.
  עמל
  שרה אלטנני 11/2020/09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבנקים רוצחים את מקבלי הפנסיה גם הבנק הבינלאומי גזלנים לאור היום
  סגור