משפט

15 חודשי מאסר למשקיע בשוק ההון בעבירות השפעה בדרכי תרמית על שערי ניירות ערך

יובל כהני פעל למעלה מ-1,600 פעמים במזיד במטרה להפעיל את מנגנון ממתן התנודה בבורסה כדי להפיק רווחים וייאלץ גם לשלם קנס של 100 אלף שקל. בפרקליטות טענו: "מעשיו החמורים הביאו לפגיעה קשה באמון הציבור בשוק ההון"
כפיר אדר | 
מסחר במניות (צילום freepik)
בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (שני) על יובל כהני, משקיע בשוק ההון, 15 חודשי מאסר בפועל וקנס של 100,000 ש"ח. בחודש פברואר הורשע כהני בביצוע עבירות רבות של השפעה בדרכי תרמית על שערי ניירות הערך בהם סחר.
כהני הורשע בכך שבין השנים 2015-2014 פעל למעלה מ-1,600 פעמים במזיד במטרה להפעיל את מנגנון ממתן התנודה בבורסה. ממתן התנודה הוא מנגנון אוטומטי הקבוע בתקנון ובמערכת הבורסה המופעל בעקבות הזרמת הוראות מסחר בשערים החורגים מטווח מסוים שנקבע לכל נייר ערך. על מנת להביא להפעלת המנגנון, נהג כהני להזרים הוראות קניה או מכירה בתנודות שער חריגות, ללא כל כוונה או רצון שהוראות אלה יתגבשו לכדי עסקאות. בתקופה הרלוונטית היה כהני אחראי להפעלת ממתן התנודה בכמעט שליש מסך הפעמים בהן הופעל בסוג ניירות הערך שבו סחר.
כהני ביצע פעולות אלה כדי לנצל את היעדרה של מגבלת מינימום על כמות המסחר בשלב המסחר הרב-צדדי שהחל לאחר הפעלת הממתן, ולהזרים הוראות בכמות מזערית במטרה להשפיע על שער נייר הערך שייקבע בתום מכרז הפתיחה הנוסף, עם שובו של המסחר הרציף. בסמוך לאחר חזרתו של המסחר לשלב הרציף, ניצל כהני את השער המלאכותי שנוצר כתוצאה מפעולותיו, כדי להפיק רווחים.
בגזר הדין נקבע כי "הנאשם פיתח שיטה, אשר העניקה לו יתרון מובהק כנגד ה'אוטומטיזציה' של גופי השקעה רבים בשוק ההון. הנאשם, בתחכום רב, ומתוך הבנה מעמיקה של שוק ההון ואופן ההשקעה בו, הצליח לנצל פרצה במנגנון הממתן, דרכה הצליח לסחור במניות בשער אשר אינו השער האמיתי שלהן, אלא שער אשר הושפע מעסקאות חריגות אותן הזרים הנאשם לשוק, באופן שקול, מדוד ומחושב."
בתגובה לגזר הדין נמסר מהפרקליטות: "מעשיו החמורים של הנאשם, שכללו מאות פעולות מתוחכמות במשך זמן ממושך הביאו לפגיעה קשה באמון הציבור בשוק ההון וגזר-דינו החמור של בית המשפט משקף זאת באופן הולם".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה