משפט

עוד מכה לקבוצת דלק: בקשה לתביעה נגזרת כנגד נושאי משרה בסך 86 מיליון שקל

המבקשים טוענים כי הקבוצה ביצעה במהלך משבר הקורונה רכישות עצמיות בהיקף אדיר שלא עמדו במבחני חוק החברות ועלולות להקשות על החברה לעמוד בהתחייבויות: "הוציאו את תכנית הרכישה העצמית לפועל תוך השקעת סכומי עתק מהקופה הריקה"
כפיר אדר |  1
יצחק תשובה (צילום פלאש 90)
צרה חדשה לקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה. היום (רביעי) הוגשה בקשה לאישור תביעה נגזרת בשם החברה כנגד הדירקטורים ונושאי המשרה בה ובהם בעל השליטה יצחק תשובה, בטענה כי דירקטוריון החברה אישר באופן אסור רכישות עצמיות של מניות וזאת בעיצומו של משבר הקורונה שהביא את החברה ל'שפל חסר תקדים', כך לפי התביעה.
הבקשה שהגיעה לידי ice הוגשה על ידי שני בעלי מניות בחברה, יהודה שנהב ויצחק וינהויז המיוצגים על ידי עורכי הדין אלון פרנס ועל ידי עו"ד דוד פורר. התביעה עומדת על סכום של 86 מיליון שקל, השווה לסכום ששולם בתמורה למניות במסגרת הרכישות העצמיות שביצעה החברה.
"בעיצומם של משבר הקורונה ושל משבר האנרגיה, שהביאו את החברה לשפל חסר תקדים, אישרו וביצעו המשיבים רכישה עצמית של מניות החברה בהיקף של 86 מיליון שקלים. סמוך לאחר מכן נרשמה הערת עסק חי בדוחות הכספיים של החברה, אשר מבוססת על נתונים כספיים של החברה בתקופה שקדמה לביצוע הרכישה העצמית"  נכתב בבקשה.

עו"ד אלון פרנס, קרדיט: ארקדי רסקין
רכישה עצמית של מניות זהה במונחים כלכליים לחלוקת דיבידנד ולכן עליה לעמוד במבחני הרווח ויכולת הפירעון הקבועים בחוק החברות. המבקשים טוענים כי החברה ביצעה את הרכישה העצמית כאשר היא לא עמדה במבחן יכולת הפירעון בעת ביצוע הרכישה העצמית וכי היא בוצעה גם למרות שהחברה לא עמדה במבחני החלוקה, ובניגוד לחוק.
הפרשה מתחילה באוקטובר 2019 כאשר דירקטוריון קבוצת דלק אישר תכנית לרכישה עצמית של מניות לתקופה בת שנה. לפי החוק, בכל שלב בו מתבצעת רכישה עצמית לפי התוכנית, על החברה לוודא שהיא עדיין עומדת במבחני הרווח ויכולת הפירעון. אלא שבפועל, כך לפי המבקשים, הרכישות בוצעו במהלך "חודשים דרמטיים ביותר בפעילות החברה, שבהם התדרדר מצבה הפיננסי עד למצב שהצדיק פרסום הערת עסק חי". המבקשים כי טוענים כי למרות זאת, הדירקטורים ונושאי המשרה בחברה הוציאו את תכנית הרכישה העצמית אל הפועל "תוך השקעת סכומי עתק מקופתה הריקה של החברה".
ואמנם, בסוף דצמבר התפרץ בסין נגיף הקורונה שהוביל במהרה למשבר כלכלי עולמי שטרם נראה כמותו. התפשטות נגיף הקורונה גרמה לצניחה חדה בביקושים בשוק הנפט העולמי, בין היתר לאור מגבלות על טיסות, ולהורדת מחירי הנפט בעולם כולו לשפל חסר תקדים. במקביל, הלך והעמיק משבר האנרגיה בעולם: הופסק שיתוף הפעולה בין יצרניות הנפט העולמיות, ועקב כך גדלה הצניחה במחירי הנפט בעולם והעמיק המשבר בתחום האנרגיה.
לפי התביעה "משברים אלה פגעו קשות בחברה, בפעילותה ובאיתנותה הפיננסית. ב-12.3.20 הוכנסה החברה לרשימת מעקב אשראי על ידי חברת הדירוג מעלות. מצב החברה המשיך להתדרדר, כאשר בחודש מאי נרשמה בדוחות החברה הערת עסק חי נכון ליום 31.12.2019. במקביל דיווחה החברה ביום ה-27.1.20 על מתן פסק דין כנגדה בבית המשפט העליון, במסגרת מחלוקת עם רשויות המס, שמשמעותו הכספית היא 170 מיליון שקלים לחובת החברה".
המבקשים מראים למשל כיצד בתוך כחודש ושבוע (19.1.20-27.2.20) "בעיצומם של שני משברי ענק הנוגעים בלב פעילותה העסקית, ביצעה החברה (באמצעות שותפות דלק השקעות פיננסיות 2012 וקבוצת דלק אחזקות ישראל) רכישה עצמית של מניות ואגרות חוב בהיקף עתק של 86 מיליון שקלים", נכתב בבקשה.
המבקשים אף מעלים סבירה מדוע בוצעה הרכישה העצמית למרות הנסיבות החיצוניות המדאיגות "הסבר אפשרי לשימוש בכספים של החברה לצורך ביצוע רכישה עצמית מסיבית בעת משבר קשה, היא העובדה שבעל השליטה בחברה, יצחק תשובה, משתמש באחזקותיו בחברה כבטוחות להלוואות בהיקפי עתק מגורמי מימון.  באמצעות ביצוע רכישה מסיבית של ניירות ערך, ניסה תשובה לשמור באופן מלאכותי על שווי הבטוחות שניתנו על ידו ולעמוד באמות המידה הפיננסיות הקבועות באותן הלוואות". לדברי המבקשים, אם אמנם כך הם פני הדברים "הרכישה העצמית מהווה עסקה חריגה של חברה ציבורית עם אדם אחר שלבעל השליטה יש בה עניין אישי. עסקה מסוג זה חייבת קבלת אישור של ועדת הביקורת, הדירקטוריון והאסיפה הכללית של החברה ברוב מיוחד".
המבקשים מסכמים כי עקב ביצוע הרכישה העצמית "בעת הזו בניגוד לדין" נגרם נזק לחברה בגובה סכום הרכישה העצמית, לכל הפחות. המבקשים אף מציינים כי בימים שלאחר סיום ביצוע הרכישה העצמית, איבדו מניות החברה למעלה מ-80% מערכן. יתרה מכך, נכתב "לאור הסתבכותה הפיננסית של החברה, שהביאה אותה לבצע הסדרי חוב, נגדרם לחברה נזק ממשי עקב העדר סכום הרכישה העצמית מקופתה. בנוסף, במידה והעדר סכום הרכישה העצמית מקופתה יביא את החברה למצב של אי סולבנטיות, אזי צפויים להיגרם לחברה נזקים נוספים בהיקפים גדולים ביותר".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  רמאים
  מסטיק 12/2020/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל אחד רוצה חתיכה מדלק
  סגור