משפט

בג"ץ הצעצועים: על המדינה לאסור על רשתות מזון ופארם למכור מוצרים לא חיוניים

שופטי העליון ביקשו מהמדינה לשקול שינוי בתקנות הקורונה המפלות לאחר שרשתות שהותרו לפתוח ניצלו את המצב והחלו למכור מוצרים לא חיוניים כמו צעצועים - דבר המהווה מכה לענף שאולץ להיסגר. המדינה תשיב תוך שבוע
יהודה לוינגר | 
מנכל כפר השעשועים (צילום יניב בקרמן)
בג"ץ הצעצועים. שופטי בית המשפט העליון תמכו היום (שני) במהלך הדיון המכריע בעתירת רשתות הצעצועים: עידן 2000 וכפר השעשועים נגד תקנות הקורונה המתירות לחנויות חזון ופארם למכור גם מוצרים לא חיוניים ובכך לפגוע בעסקים שנאלצו לסגור בעקבות הסגר.
כזכור, רשתות הצעצועים טענו באמצעות עו״ד גדעון פישר ממשרד גדעון פישר ושות' ועו"ד ד״ר מתן גוטמן שתקנות הקורונה פוגעות בשוויון ומתירות לחנויות מזון ופארם להמשיך למכור ללא הגבלה צעצועים, בגדים, ספרים ועוד.  
שופטי בית המשפט העליון ביקשו מהמדינה בתוך שבוע לתקן את התקנות, כך שחנות שנותרה פתוחה בזמן הסגר תוכל למכור אך ורק מוצרים חיוניים כגון מזון, תרופות, מוצרי היגינייה ולא תוכל למכור צעצועים ובגדים.
השופטת יעל וילנר אמרה במהלך הדיון: "פתאום כולנו רואים צעצועים במרכולים וגם ביגוד. צריך ראייה רוחבית", ופנתה למדינה: "תשקלו. לא אתערב בשיקול הדעת. קחו דבר אחד או שניים ותראו שיש פה חשיבות".
נציגת המדינה, עו"ד ספדי עטילה, השיבה כי המדינה תביא את תשובתה תוך שבוע והדגישה כי התקנות אושרו על ידי הכנסת. כזכור, עמדת המדינה היא "הדעת נותנת שהציבור ירכוש מוצרים לא חיוניים ביציאתו להצטייד במוצרים חיוניים" ולכן אין לשנות את התקנות. פסק הדין נדחה בשבוע עד לתשובת המדינה. 
עו"ד גדעון פישר ממשרד גדעון פישר ושות' ועו"ד ד"ר מתן גוטמן מסרו לאחר פסק הדין כי "אנו מברכים על ההחלטה, אשר למעשה מקבלת את העתירה שהגשנו ומבקשת מהמדינה לתקן את התקנות אשר פגעו באופן קשה בחנויות הצעצועים. אנו מקווים כי לאחר העתירה לבג"ץ העוול יתוקן וחנויות הצעצועים יוכלו להמשיך ולפעול עפ"י חוק ולהתפרנס בכבוד, גם בימי הקורונה וחנויות המזון והפארם לא יוכלו להמשיך ולמכור צעצועים".
לדברי בני גרינאפל מנכ"ל רשתות הצעצועים עידן 2000 וכפר השעשועים שהגישו את העתירה": זוהי הצלחה ענקית לעידן 2000 וכפר השעשועים, בפרט ולחנויות הצעצועים. בג"צ חיבק את בעלי העסקים הקטנים כאשר באיחור מסוים הורה למדינה להפסיק את הגזל בסמכות וברשות שקרה במהלך הסגרים. אנו תקווה שתקינה זריזה ואכיפה משמעותית ישלימו את המהלך המבורך של בג"צ".
גרינאפל מוסיף ואומר: "הדיון היום סוגר מאבק על הצדק שנמשך שלושה חודשים. כאזרח במדינה חשתי גאווה להרגיש את משב הצדק שהגיע מבג"צ ושם לפני המדינה מראה האומרת שגם ברגעי משבר, לחץ ותחלואה מאיימת יש מקום כאשר גוזרים גזרות לחשוב ולשמור גם על בעל העסק הקטן, בין אם הוא חנות צעצועים או כל חנות קמעונאית אחרת, גם אם זה לא נוח...ומחייב מחשבה ועבודה נוספת".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה