משפט

ישראל לא תשתף פעולה עם האג, מיכאלי תקפה: "נתניהו מסכן אותנו"

לאחר שורה של דיונים, הוחלט לאמץ את ההמלצה שלא להסכים לחקירה בנוגע לפשעי מלחמה: "אין לבית הדין סמכות לפתוח בחקירה" ראש מפלגת העבודה הביעה כעס: "באיחור מופקר של חודשים רבים"
כפיר אדר |  1
בנימין נתניהו (צילום מסך ערוץ הכנסת)
ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים בימים האחרונים דיונים בנושא המדיניות הישראלית בנוגע להודעת בית הדין הבינלאומי בהאג על פתיחה בחקירה נגד מדינת ישראל, כאשר בדיונים השתתפו גם שר הביטחון גנץ, שר החוץ אשכנזי, השר שטייניץ, השר גלנט, השר ביטון, הרמטכ״ל, ראש המל״ל, היועץ המשפטי לממשלה ובכירים נוספים. 
ההודעה הגדולה שיוצאת היא שהוחלט לאמץ את המלצות הצוות הבין-משרדי שבראשות המל"ל שהמליץ לא לשתף פעולה עם בית הדין הבינלאומי, אך לא להשאיר את מכתב התובעת ללא מענה אלא להשיב ולהבהיר כי בית הדין פועל בהיעדר סמכות. כמו כן יובהר כי ישראל היא מדינת חוק שיודעת לחקור את עצמה. במכתב יצוין כי "בנוסף לכך שישראל דוחה לחלוטין את הטענה שישראל מבצעת פשעי מלחמה, ישראל שבה ומבהירה את עמדתה החד-משמעית לפיה אין לבית הדין בהאג סמכות לפתוח בחקירה נגדה.
 
עמדה זו הובהרה לבית הדין גם על ידי מדינות מרכזיות ומומחים בעלי שם עולמי בדין הבינלאומי. התערבותו הפסולה של בית הדין חסרת כל בסיס משפטי ומנוגדת למטרות שלשמן הוא הוקם. מדינת ישראל מחויבת לשלטון החוק ותמשיך לחקור כל האשמה נגדה בלי קשר למקורה, והיא מצפה מבית הדין להימנע מהפרת סמכותה וריבונותה.
ראש הממשלה נתניהו אמר בדיון כי בזמן שחיילי צה"ל נלחמים במוסריות עילאית נגד טרוריסטים המבצעים פשעי מלחמה חדשות לבקרים, בית הדין בהאג החליט לגנות דווקא את ישראל. אין מילה אחרת להגדיר זאת מלבד צביעות. גוף שהוקם כדי להגן על זכויות אדם, הפך לגוף עוין שמגן על מי שרומס זכויות אדם.
ראש מפלגת העבודה מרב מיכאלי כתבה בטוויטר: "באיחור מופקר של חודשים רבים, נתניהו הואיל לקיים דיון בנושא בית הדין בהאג. הממשלה הייתה צריכה לעבוד לילות כימים כדי לוודא שבכלל לא מתקבלת החלטה כזאת בהאג, אבל היא מעלה בתפקידה. ועכשיו התנהלות נתניהו עלולה לגבות מחיר כבד מקציני וחיילי צה"ל. נתניהו מסכן את ישראל, נתניהו חייב ללכת.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יופי, ביבי דואג להוציא אותנו יותר גרוע מול כל העולם.
  גל 04/2021/08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במקום לשתף פעולה ולהוכיח שישראל פועלת כראוי (אולי זה לא ממש המצב...), מתחמק. זה מוציא את ישראל יותר גרוע. פועל כפי שפועל נגד המשפט שלו. האג זה לא ישראל. אי אפשר לאיים על שופטים.
  סגור