מדיה

הקרב על התדר: גוש שלום הגישה בג"צ נגד גלי ישראל - "משדר בתוך הקו הירוק"

טוענת כי הרשות ה-2 הקצתה לתחנה תדרים בגוש דן ובדרום בניגוד לזיכיון. גלי ישראל: "לא ראינו שגוש שלום ביקשה לסגור 200 תחנות פיראטיות ערביות"
אלכסנדר כץ |  7
(צילום ארכיון: אלכסנדר כץ) (צילום אלכסנדר כץ)
החיכוך בין ימין לשמאל עדיין על המפה: תנועת גוש שלום הגישה היום (יום ד\') עתירה לבג\"צ בדרישה כי שידורי תחנה הרדיו \'גלי ישראל\' הפועלת בזיכיון הרשות השנייה ומיועדת לקהל המתנחלים ביהודה ושומרון, תוגבל אך ורק בתחומי גזרה אלו. העתירה הוגשה נגד התחנה, נגד משרד התקשורת, נגד הרשות השנייה ונגד הרשות השנייה ביהודה ושומרון.

בעתירה טוענים עורכי הדין גבי לסקי ונרי רמתי, כי גבולות השידור שלה הם \"לתושבים היהודים באזור יהודה ושומרון\" בלבד, אולם בשונה מתחנות רדיו אזוריות אחרות הפועלות בתחומי הקו הירוק ומוגבלות לאזור גיאוגרפי אחד בלבד, הוקצו לתחנת גלי ישראל גם 2 תדרי שידור נוספים המיועדים לשידור בגוש דן ובדרום הארץ - בניגוד מוחלט לתנאי הזיכיון וללא סמכות חוקית.

* לדף הפייסבוק של אייס - לחצו כאן

\"ב-28 לינואר 2008 זכתה המשיבה במכרז להפעלת תחנת רדיו לאזור זיכיון יעודי עבור אזור הגדה המערבית בהתאם למפה אשר צורפה למכרז\", נכתב בפנייה לבג\"צ, \"לפי המכרז, התחנה מיועדת לאוכלוסיה ספציפית באזור מוגדר, ובהתאם ללשון המכרז: \'שידורי רדיו לתושבים היהודיים של יהודה ושומרון\'. מכאן, כי בהתאם למכרז, המשיבה זכתה לזיכיון לשידורי רדיו מסחרי עבור התושבים היהודים בגדה המערבית, בלבד. מהבדיקה שערך מומחה מטעם העותרים, עולה באופן חד משמעי כי שידוריה של המשיבה נקלטים היטב באזור גוש דן ומכאן כי לא יכול להיות מחלוקת כי היא חורגת באופן ברור מאזור הזיכיון אשר הוגדר לה\".

למרות פניות מרובות בנושא אל שר התקשורת ואל הרשות השנייה, כך טוענים בגוש שלום, גופי הרגולציה \"לא נקפו אצבע לשינוי המצב, ונמנעו מאכיפת החוק והנהלים שנקבעו על ידי משרד התקשורת עצמו\".

בעתירה נטען כי לאור מצוקת תדרי ה-FM בארץ, הקצאת התדרים בתחומי המדינה פוגעת בעקרונות השוויון והתחרות החופשית: \"מתן אפשרות ... לשדר אל תוך שטחי ישראל מהווה אף פגיעה ברורה בבעלי זיכיונות אחרים לשידורי הרדיו, שעליהם להתמודד עם תחרות נוספת באזורי הזיכיון שקיבלו מבלי להודיע להם מראש על הוספת המתחרה ומבלי לפצותם כלכלית על הנזק בהפחתת דמי הזיכיון\".

עוד נטען בעתירה כי בהענקת תדרים בתחומי מדינת ישראל מהווה טשטוש הגבולות בין מדינת ישראל הריבונית לשטחים בהם חל השלטון הצבאי. בין היתר מציינים בגוש שלום כי בעקבות עתירה קודמת שהגישה לבג\"צ, הסתבר כי הרשות השנייה אינה מוסמכת להעניק תדרי שידור מחוץ לתחומי הקו הירוק, ולכן הוקמה \'הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו - איו\'\'ש\' הפועלת בסמכות הממשל הצבאי. \"סמכותו של המפקד הצבאי מוגבלת לניהול התדרים בשטחים בהם הוא ריבון בלבד ובוודאי שאין הוא יכול להעניק למשיבה תדרים בתוך ישראל\", נכתב בעתירה.

לפיכך, מבקשת תנועת גוש שלום מבית המשפט \"לעצור את הניסיון להכשיר את הקמתה של תחנה ארצית אידיאולוגית ללא דיון ציבורי וללא החלטה מפורשת של המחוקק וזאת באמצעים טכניים ותוך התעלמות ודריסה בוטה של החוק\".

מגלי ישראל נמסר בתגובה: \"התחנה פועלת מכח זיכיון של הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו באיו\"ש (אזור יהודה ושומרון, א\"כ) ואנו משדרים אך ורק על פי החוק והכללים שנקבעו על ידי רשות זו. הפסקנו לספור את הפניות החוזרות ונשנות של גוש שלום לבג\"צ בעניינינו. לא ראינו שגוש שלום ביקש מאלוף פיקוד המרכז לסגור כ-200 תחנות רדיו פיראטיות ערביות הפועלות באזור איו\"ש ומפריעות לתדרים חוקיים של תחנות רדיו ישראליות בין באיו\"ש ובין במקומות נוספים במדינת ישראל\".

עוד נמסר מגלי ישראל, כי \"הראייה הסלקטיבית של גוש שלום נובעת מהחשש הגדול מהתעצמותה של תחנת הרדיו גלי ישראל בקרב המאזינים ומהפחד מהעובדה שקם כלי תקשורת שאינו מיישר קו עם מקהלת התקשורת המשרתת אותם ונותנת לגיטימציה לדעותיהם ההזויות\".

ממשרד התקשורת טרם התקבלה תגובה. מהרשות השנייה נמסר: \"העתירה הגיעה הבוקר לידי הרשות השנייה. בכוונתנו לבחון את הטענות שהועלו בה ולהגיש את תגובתנו לבית המשפט\".
תגובות לכתבה(7):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  תגובה כללית לאתר
  גדעון 08/07/2012 13:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השילוב של פרסומות פרובקטיביות הכוללות נשים בלבוש חשוף, פוגעות בציבור הנשים ומונעות מגולשים בעלי קשר למסורת כל רצון לחזור לאתר.
  סגור
 • 5.
  לא מבין את גוש שלום
  אישתיקש 19/04/2012 14:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתם רוצים תבקשו תדר משלכם לשידורי שמאל אבל מה העניין לסגור. אלא א"כ אתם יודעים שכבר אין שמאלנים היום אז אף אחד לא יקשיב לכם.
  סגור
 • 4.
  קשקוש מטומטם
  ערן גפני 19/04/2012 10:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הטענות של גוף השמאל האנטי-ציוני "גוש שלום" הן לא יותר מטמטום מוחלט. אין תחנה איזורית אחת ששידוריה לא נקלטים מעבר לאיזור הזכיון שנקבע לה - כך ניתן לקלוט את רדיוס 100 מחיפה עד לאשדוד, את רדיו ירושלים גם בת"א וכך תחנות רדיו נוספות. איזורי השרון והשומרון מחוברים זה לזה גיאוגרפית, ובגלל שהמשדרים המודרניים של היום הם רבי עוצמה מאלה שהיו בשימוש פעם, טווח שידורי תחנת רדיו איזורית נקלטים גם הרחק מגבול הזיכיון שניתן לה, ו"גלי ישראל" אינה שונה מתחנות אחרות. חוץ מזה, היום באינטרנט ניתן לקלוט כל תחנה שהיא. גוש שלום נותנים כאן ביטוי לשנאתם העיוורת למתנחלים ביו"ש והחוק הוא הדבר האחרון שמעניין אותם.
  סגור
 • 3.
  מה השמאלנים מתבכיינים ישלהם את גל"צ וקול ישרא (ל"ת)
  אפי לוי 18/04/2012 21:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  התחנות הערביות לא מקבלות תדר מהממשלה
  עמירה בלומברג 18/04/2012 20:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גלי ישראל קיבלה תדר מאת ממשלת ישראל לתחנת רדיו ימנית קיצונית. את תחנת "כל השלום" הממשלה סגרה. שיפסיקו להתבכיין.
  סגור
 • אתה טועה (או משקר)
  מישקה 18/04/2012 23:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למרות שהממשלה היתה ימנית הם לא העזו לגעת בקול השלום וכשהתקלקל הגנרטור הם אפילו התחברו לחשמל מהחוף. כשהתחנה לא כיסתה את הוצאותיה אייבי החליט לסגור את הבסטה! אגב הממשלה כן סגרה את ערוץ 7 הימני (אולי בגלל שהימין לא מגיש בג"צים והשמאל מתמחה בזה)
  סגור
 • 1.
  אין פה חיכוך בין ימין ושמאל יש פה ניסיון
  מישקה 18/04/2012 18:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לסתימת פה לימין. חיכוך מתקיים כאשר יש ניגוד אינטרסים ומאבק על משאב שכל אחד רוצה בו. השמאל אינו טוען שלקחו לו תדרים או מרחב שידור הוא פשוט יעשה הכל לסתום פיות לימין.
  סגור