מדיה

פידלינג ודה-פיצ'וטו נגד ערוץ הספורט: "אנחנו יוצרי 'בובה של לילה' - ונושלנו"

השניים טוענים כי הם יוצרי הפורמט ונושלו מזכויותיהם המסחריות. זועמים גם על המהלך לספין-אוף הפוליטי ל'בובה' בערוץ 10, ומתכוונים לבקש צו מניעה
אלכסנדר כץ |  6
'בובה של לילה' (צילום יוסי צבקר)
היוצרים לכאורה של תכנית הספורט הסאטירית \'בובה של לילה\', מאיימים לתבוע את ערוץ הספורט ולהוציא צו מניעה לשידור הספין-אוף \'בובה של מדינה\' בערוץ 10 - כך נודע לאייס. השניים, גל פידלינג ומוטי דה-פיצ\'וטו, שמוגדרים בקרדיט התכנית \"מפתחי קונספט בובות\", טוענים במכתב ששלחו באמצעות עו\"ד רועי רוזן, למנכ\"ל ערוץ הספורט תומר תורג\'מן, ולמנכ\"ל הערוץ 10 יואב הלדמן, כי נושלו מזכויותיהם המסחריות של הפורמט.

\'בובה של לילה\' היא תכנית ספורט סאטירית שמשודרת מפברואר 2011 בערוץ הספורט, וזכתה וזוכה להצלחה רבה. כוכביה הם בובות הדומות לאילו שהיו ב\'חרצופים\' המיתולוגית, ובין משתתפיה אפשר למצוא את אסי ישראלוב, שלום מיכאלשווילי, אלי יצפאן, ירון ברלד ועוד.

פידלינג ודה-פיצ\'וטו שימשו כתסריטאים בעונה הראשונה שלה, יחד עם אלי בן דוד, שהיה גם במאי העונה הראשונה, ובכל העונות שיחק את דמותו של מגיש התכנית \'שוקו\'. מהעונה השנייה פידלינג ודה-פיצ\'וטו אינם פעילים בתכנית, לאחר שהודחו ממנה באוקטובר 2011 בטענה לכאורה לבעיות משמעת.

במסגרת החוזה עם ערוץ הספורט שנחתם בחודש מאי 2011, השניים מקבלים תשלום עבור כל פרק שישודר. מאידך, הנוסח הסופי של הנספח המסדיר את זכויותיהם בתכנית סוכם בחודש יוני 2011, אולם טרם נחתם. במסגרתם הנספח עליו הוסכם לאחר מספר דיונים, הוחלט כי פידלינג ודה-פיצ\'וטו יקבלו 50% מההכנסות מסלולר, ניו מדיה ומרצ\'נדייזינג, ו-33% מההכנסות מהזכויות המסחריות של המותג \'בובה של לילה\' על כל נגזרותיו.

בחודש נובמבר 2011, שלח עו\"ד עתי צמחוני, פרקליטם הקודם של השניים, מכתב התראה לעו\"ד אורי בסט מהמחלקה המשפטית של ערוץ הספורט, ובו דרישה כי שערוץ הספורט יחזור בו מהודעתו בדבר הפסקת שירותי הכתיבה של פידלינג ודה-פיצ\'וטו תוך 7 ימים. \"לא ברור למרשיי מהם שיקולי התוכן או המשמעת בגינם סולקו מרשיי מהמשך כתיבת התוכנית\", כתב עו\"ד צמחוני בתשובה למכתב ששלח לאחרונה עו\"ד בסט על הנסיבות שהובילו להפסקת עבודתם ב\'בובה של לילה\'.

גל פידלינג ומוטי דה-פיצ'וטו בימים טובים יותר (צילום מסך: אתר ערוץ הספורט)
גל פידלינג ומוטי דה-פיצ'וטו בימים טובים יותר (צילום מסך: אתר ערוץ הספורט)


עו\"ד צמחוני התייחס גם לסוגיית הזכויות של פידלינג ודה-פיצ\'וטו באמצעי המדיה החוץ מסכיות. \"פועל יוצא מכך\", כתב עו\"ד צמחוני, \"הוא שככל שערוץ הספורט עשה ו/או יעשה שימוש בזכויות כאמור, מבלי לקבל את הסכמתם הכתובה של מרשיי, יראו בכך מרשיי, בין היתר, הפרה של זכויות היוצרים שלהם ויתבעו מכם פיצוי כספי מלא בגין כל הפרה כאמור\".

\"מרשיי\", הוסיף פרקליטם של השניים, \"מבקשים לקיים את ההסכם ובלבד שגם ערוץ הספורט יקיים את ההסכם בתום לב ויכבד את העובדה כי הגורמים שהביאו את הרעיון של התכנית לערוץ הספורט היו מרשיי ולא אף גורם אחר. מרשיי רכשו ביושר את זכותם ליהנות מהצלחת התכנית ומוטב כי מנהליו של ערוץ הספורט לא יקלו ראש בעובדה זאת\".

היוצרים מספרים כי בעקבות מכתב זה, נקבעה להם פגישה עם מנכ\"ל ערוץ הספורט תומר תורג\'מן, שבוטלה יום לפני קיומה, ומאז - במשך שנה - לא התקיימה.

\"נעצור את המיזם בערוץ 10\"

כעת, בעקבות אייטם ב\'ערב טוב עם גיא פינס\' לפני כחודש על תכנית הספין-אוף שמתוכננת בערוץ 10, שלח פרקליטם, עו\"ד רוזן, מכתב לתורג\'מן מערוץ הספורט ולהלדמן מערוץ 10, בו נטען כי מדובר ב\"הפרה בוטה וקיצונית של זכויות היוצרים של מרשיי... ומהווים גם התעשרות שלא כדין ובניגוד לחוק עשיית עושר\". עו\"ד רוזן ציין כי \"מרשיי יעשו את כל שביכולתם כדי לעצור את המיזם המשותף, ככל שהמיזם כאמור לא ייעשה בתיאום מלא איתם ויקבל את אישורם ורשותם, בהתאם למעמדם כמפתחי, הוגי, יוצרי ויוזמי הרעיון והקונספט\". פידלינג ודה-פיצ\'וטו, טענו עוד במכתב זה, באמצעות עו\"ד רוזן, כי הם \"הבחינו אט אט כיצד בדרכים נפסדות גוזל מידיהם ערוץ הספורט את פרי יצירתם\".

זעמם של פידלינג ודה-פיצ\'וטו נסוב גם סביב הצגתו של אלי בן דוד כיוצר הסדרה, בראיונות בתקשורת ובסקרול הקרדיטים של העונה השלישית, ועל כך מתכוונים לדרוש מערוץ הספורט פיצוי כספי.

מוטי דה פיצ\'וטו אישר לאייס את הפרטים, ואמר כי \"ניסינו להגיע עם ערוץ הספורט להסכם בכל דרך אפשרית אך לצערנו לא נותרה בררה אלא לפנות לערכאות משפטיות, כדי לקבל את הזכויות שמגיעות לנו מתוקף היותנו יוצרי התכנית. לסטנדרטים של ערוץ הספורט התרגלנו, אבל תמוה בעיננו שערוץ 10 בוחר להתעלם מהפנייה שלנו ולשתף פעולה למרות שאין לנו ספק שהוא יודע את תרומתנו לפיתוח התכנית\".

בערוץ 10 הפנו לערוץ הספורט. מערוץ הספורט נמסר: \"אנו דוחים את הטענות ופועלים באפיקים המשפטים הרלוונטיים כנגד השניים\".
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מקווה שיצליחו לקבל את מה שמגיע להם ויותר!!! (ל"ת)
  מורן 02/12/2012 10:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  מי יודע
  קרמיט הצפרדע 30/11/2012 15:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רגע, הם המציאו גם את החרצופים? נשמע כמו בצע כסף!
  סגור
 • 4.
  בהצלחה מוטי
  הילה 30/11/2012 01:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לצערנו גם אם בית משפט יחייב אותם לשלם ,אין לחארות כסף. עוד מאבק אבוד מראש וחבל
  סגור
 • 3.
  מהומה רבה על לא דבר (ל"ת)
  אנונימי 29/11/2012 19:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  היה צריך להתנהג אחרת עם הבחורים האלה
  גועל נפש של התנהגות 29/11/2012 19:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה לא לתת להם את מה שמגיע להם?
  סגור
 • 1.
  בובה של מלחמה בעולם הטלוויזיה (ל"ת)
  צ'יוואווה 29/11/2012 16:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור