מדיה

שווים ושווים פחות: עובדי הפרילנס של 'מעריב' טרם קיבלו שכר על אוקטובר

הפרילנסרים לא קיבלו שכר על התקופה בה ניהלו את העיתון הנאמנים. בוועד העובדים בוחנים את הנושא. הנאמן: "מדובר על חובות עבר כפי שהובהר להם"
אלכסנדר כץ |  5
אחת מהפגנות עובדי מעריב, בקיץ 2012 (צילום: אלכסנדר כץ) (צילום אלכסנדר כץ)
בעוד עובדי מעריב הופתעו וקיבלו את משכורות חודש נובמבר 3 ימים לפני המועד (מהבעלים החדש שלמה בן-צבי, א\"כ), לאייס נודע כי עובדי הפרילנס של העיתון טרם קיבלו שכר עבור חודש אוקטובר. הערכות גורסות כי מדובר על עשרות עובדים לפחות, שעובדים עבור העיתון, המגזינים, המקומונים ואתר NRG.

השכר שלא הועבר לעובדי הפרילנס מתייחס לתקופה שהעיתון נוהל על ידי הנאמנים שבית המשפט מינה לעיתון, עורכי הדין ד\"ר שלמה נס וירון ארבל. עו\"ד נס וארבל ניהלו את \'מעריב\' מ-23 בספטמבר, אז קיבלו השניים את המושכות בהחלטת בית משפט מידיה של חברת דסק\"ש, עד תחילת חודש נובמבר, אז עבר העיתון לידיו של שלמה בן-צבי.

עובדי הפרילנס ב\'מעריב\' מקבלים תשלום על שוטף פלוס 30, כלומר בתחילת החודש הנוכחי אמור להתקבל התשלום עבור חודש אוקטובר. אחד העובדים אמר לאייס כי \"מבדיקה אחרונה שביצעתי, לא קיבלתי את התשלום שאני אמור לקבל עבור חודש אוקטובר\". עובד אחר כתב בפייסבוק: \"מה, עבדתי לחינם?\".

בעקבות תלונות שהתקבלו הבוקר בוועד, בשעות האחרונות החלו חבריו, יחד עם עורכי הדין גלילה ואלון בורנשטיין שמלווים משפטית את הוועד, לבחון את הנושא.

עו\"ד ירון ארבל, נאמן מעריב, מסר לאייס כי \"כאשר החברה נכנסה להקפאת הליכים, נותרו הפרילנסרים עם חובות עבר של מעריב - חובות שלא ניתן לשלמם במהלך תקופת ההקפאה\". בתגובה נמסר כי \"על מנת להקל על הפרילנסרים, החליטו הנאמנים, לפנים משורת הדין, להעמיד לאותם פרילנסרים מקדמה על חשבון השירותים שניתנו על ידם בחודשים ספטמבר ואוקטובר של תקופת ההקפאה. לפיכך, השכר בגין עבודתם בתקופת ההקפאה שולם לפרילנסרים במלואו כאשר מראש הובהר להם כי המקדמות יקוזזו מהתשלום האחרון שישולם לפרילנסרים על ידי הנאמנים\".

\"מובהר כי לא נותר כלפי הפרילנסרים כל חוב בגין עבודתם תחת הנאמנים בתקופת הקפאת ההליכים אלא אך ורק בגין חובות עבר שיוסדרו במסגרת הסדר הנושים. כאמור, עניין זה הובהר לפרילנסרים היטב כך שפליאתם בעניין זה אינה ברורה\".

\"מדובר בכשלים של שיטת מיקור חוץ\"

בשותפות ארגוני נשים, המאגדת את שדולת הנשים, איתך מעכי, אחותי, העמותה להעצמה כלכלית לנשים, רוח נשית, ומרכז מהות, הגיבו בזעם לאי תשלום שכרם של עובדי הפרילנס של מעריב.

לדברי הארגונים, \"הכשלים של שיטת מיקור החוץ נובעים, בעיקרם, מהעסקה ארוכת טווח של עובדות ועובדים בתנאים נחותים ביחס לחבריהם, מעבר לתקן המוכתב, ובלא פיקוח נדרש של נציבות שירות המדינה. הגופים הרגולטוריים הרלוונטיים מתריעים על כשליו של מצב זה וביניהן: עלויות גבוהות, פיקוח מוגבל, פגיעה בזכויות עובדים/ות וחתירה תחת ארגוני עובדים/ות, אובדן המקצועיות והזיכרון הארגוני של השירות הציבורי, וכן הסיכון שעובדות ועובדי קבלן השירותים עשויים לתבוע (ולזכות) בהכרה כעובדות ועובדים ישירים של החברה הממשלתית או כעובדות ועובדי מדינה\".

בארגוני הנשים הביעו תקווה כי השכר ישולם לאלתר לכל הפרילאנסרים במעריב.
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  עברו שלושה ימים ועדיין לא נכנס השכר! (ל"ת)
  פרילאנס במעריב 12/12/2012 07:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • עדיין לא! מה יהיה? (ל"ת)
  פרילאנס במעריב 18/12/2012 15:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  חובה תקשורת תסייעשלטוןנגד אחות-כי אנו עניים
  דוד-ים 11/12/2012 14:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .ציינתי כבר בעבר-זה תבשיל מבית מפלגת עבודה-וחבורתה פושעת עיני וכל הקשורים עקיפ וישיר אתם 2.תלג בסעודיה מלאה בנפט כל פינה זה-5000$אטיופיה-ענייה רק 450$ מצריים רועש בועש-רק 2800$והשכן לצינו ירדן-5000$רק בליבנון-10אלפ$ אצלנו פינה קטנה ענייה-64 שנה עברה רק מאבקים-מתנהגים כילו יש לנו בכל עיר בארות נפט וגז-תלג לכל אחד-30אלפ$ 3.אותם אחים,אחיות הפושעים לא רואים אירופא,מובטיהם יוון קוראס והרבה מצתננים מסתכנים באים כאן בגלל אבטלה ורעב---כן אותם שובתים מטרה פוליטי ברור אך שילטון לא עשה הנדרש נגד אינתיפה זה שעושים פושעים=אלה לא בגשם לא בשמש לא ברוחות סוער מגיעים עם הסעה אוכלים בזופ שלהם מתפנקים---המון עובדים המובטילם בשמחה היו מחליפים אותם ======== ==שורה סופ מדינה חוב ורבית רציני-אסור לה עד יהי ממשל חדש חובה ממשל גיוס חרידי חרידיות מהיר קורס מזורז יעשו עבודה זו = ===מדינה ותושביה אסור שיהו כבולים בידי פושעים כאלה=========
  סגור
 • 2.
  העיתון מת, רוב המכולות לא רוצות אותו עוד (ל"ת)
  שמיל הפצה 10/12/2012 15:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  תודה לארגוני הנשים על תמיכתן (ל"ת)
  אורית 10/12/2012 13:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור