מדיה

לאחר החשיפה באייס: אפריקה ישראל מדווחת על הכנסת משקיע לערוץ 9

בשישי חתם איש העסקים אלכסנדר לוין, העוסק ב-TV והפקות ועומד בראש קבוצת משקיעים, על רכישת חלקה של אפריקה בכפוף לאישור הרגולטוציה
אלכסנדר כץ |  2
ערוץ 9 (צילום: אייס TV) (צילום אייס TV)
איש העסקים הרוסי-יהודי אלכסנדר לוין נכנס כשותף אסטרטגי לערוץ 9, לאחר שביום שישי האחרון חתם על הסכם לרכישת 48% ממניות ערוץ הייעודי המשדר ברוסית, מידי אפריקה ישראל. ב-50% הנותרים מחזיק הבעלים של אפריקה ישראל, לב לבייב, באופן עצמאי. כזכור, בשבוע שעבר חשף אייס את דבר המגעים לגבי רכישת חלק מהערוץ .

לוין מוביל קבוצת משקיעים שתעמיד בשלב הראשון מימון ביניים לחברת וש טלקנל (המפעילה את ערוץ 9, א\"כ) של מיליון דולר, אשר בכפוף להשלמת העסקה יהווה מקדמה על חשבון השקעתו ב-וש טלקנל. אם העסקה לא תושלם, הסכום יוחזר למשקיעים.

בהודעה של אפריקה ישראל לבורסה, נמסר כי \"השלמת העסקה כפופה לקבלת אישורים והסכמות של גורמים רגולטוריים ואחרים\", בין היתר של מועצת הכבלים והלוויין, המפקחת על הערוץ.

לוין הוא בעל התמחות בתחום התוכן לערוצי הטלוויזיה בשוק הרוסי, ומשמש מפיק בפועל ושותף בחברות הפקה ותוכן בינ\"ל מובילות, בהן TeleAlliance Media Group, Tele-Format ועוד. מאפריקה ישראל נמסר כי \"הידע המקצועי והניסיון הבינ\"ל הרב אותה צברה קבוצת המשקיעים בראשותו של לוין, יסייעו ביצירת תכנים אטרקטיביים שיתרמו להגדלת שיעורי הרייטינג והשבחת ערך הערוץ\".

גורמים שונים התעניינו לאורך השנים

אין זו הפעם הראשונה בשנים האחרונות שישנם גישושים ואף מעבר לכך, לגבי שינויי בעלות בערוץ הייעודי בשפה הרוסית, הנמצא בפיקוחה של המועצה לכבלים ולוויין, מגעים שלא יצאו בסופו של דבר אל הפועל. על מנת להוציא עסקה כזו לפועל, נדרש אישור של המועצה לכבלים ולוויין. גורמים במועצה טוענים כי בשלב זה לא התקבלה בקשה כזו.

הערכות גורסות כי מצבו הפיננסי של הערוץ אינו מן המשופרים, ומאז הקמתו הפסיד כ-170 מיליון שקלים (לא כולל שנת 2012). רק בשנת 2011 הפסיד הערוץ, על פי דיווחי אפריקה ישראל לבורסה, 5.7 מיליון שקלים. ניתן להעריך כי המספרים של 2012 שיפורסמו בעוד כחודש, לא יהיו שונים בהרבה, בעיקר לנוכח המשבר הקשה בשוק התקשורת הישראלי.

בשנתיים האחרונות הפך איש התקשורת אלי עזור, המחזיק בין היתר בחברת צ\'רלטון, ובעיתונים ג\'רוזלם פוסט, ישראל פוסט וסופהשבוע, לדמות דומיננטית בערוץ 9. בין היתר איפשר לערוץ לשדר את מספר רב של משחקים מטורניר היורו שהתקיים בקיץ, תמורת ההכנסות ממכירת הפרסום בשידורים אלו, ושידור משחק הסופר קלאסיקו במסגרת הגביע הספרדי.

שידורים אלו הניבו לערוץ 9 נתוני צפייה גבוהים בקרב משקי בית באוכלוסייה היהודית, וחשף אותו לקהלים חדשים. הערוץ זוכה גם לנתוני רייטינג נאים בשעות הפריים-טיים, הנעים סביב 4%-5%. במקביל, מנהל הערוץ מאבק משפטי נגד הוועדה הישראלית למדרוג, בטענה כי המדידה אינה מדויקת, מה שהוביל להפסדים כספיים ניכרים, בעיקר בעת שידור משחקי טורניר היורו.
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כמה שווה הערוץ הזה?
  אמא רוסיה 10/02/2013 10:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה שווה ערוץ 9 אם המשקיעים נתנו כמיליון דולר על 50%? זה אומר שהוא שווה רק 2 מיליון? האם לא מגלים לנו מה מצבו?
  סגור
 • תגובה לאמא רוסיה
  ישראלי 10/02/2013 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה לא מגלים? מגלים. הרי כתבו במפורש שהוא לא מרוויח אלא מפסיד. אז העלות שלו פחות או יותר שלילית. כך שמיליון המדובר הוא כהשקעה בערוץ ולא תמורה על חצי מעלותו.
  סגור