מדיה

ויינשטיין לעורך 'הארץ': למרות שהפרת לכאורה את צו איסור הפרסום בפרשת "האסיר X" - לא תיפתח חקירה פלילית

'הארץ' פרסם כתבה על התאבדותו של בן זיגייר בכלא, למרות צו איסור הפרסום, ודרישת הצנזורה להסיר הכתבה. אלוף בן: "לומדים תוכן המכתב"
אלכסנדר כץ |  7
עורך 'הארץ' אלוף בן (BizTv) (צילום BizTv)
למרות ש\'הארץ\' הפר לכאורה את צו איסור הפרסום בפרשת \"האסיר X\", החליט היועץ המשפטי לממשלה עו\"ד יהודה ויינשטיין, שלא להורות למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד העיתון. כך הודיע היום (יום ה\') ויינשטיין לעורך \'הארץ\' אלוף בן, שציין כי \"דווקא מעיתונכם, הרואה עצמו כמגן \'שלטון החוק\' והקורא לאכוף את החוק על מבצעי עבירות פליליות, היינו מצפים להיות לא רק בבחינת \'נאה דורש\', אלא גם \'נאה מקיים\'\".

כזכור, שידור תחקיר ערוץ הטלוויזיה האוסטרלי ABC ביום רביעי שעבר, על מותו של האזרח האוסטרלי בן זיגייר (אלון) בכלא איילון, לכאורה מהתאבדות, לא תפס את התקשורת הישראלית בהפתעה גמורה. מזה יותר משנתיים שעל הפרשה הוטל צו איסור פרסום מחמיר, ומספר פעמים נדחו בקשות של מערכות תקשורת להסיר חלקית את הצו. מאז פרסום התחקיר, והסרת הצו חלקית בשבוע שעבר, הפרשה טילטלה את הצמרת הביטחונית, וגם את התקשורת, שדנה עצמה לדעת על התנהלותה. גם הצנזורית הראשית לא הייתה מרוצה מצו איסור הפרסום .

במכתבו מהיום, יוצא היועץ המשפטי לממשלה נגד התנהלות העיתון שפרסם את דבר הפרשה באתרו למרות צו איסור פרסום בנושא. במכתב ציין היועץ המשפטי לממשלה כי כותרת הכתבה \"תחקיר באוסטרליה: אסיר ביטחוני שהתאבד בכלא איילון ב-2010 - אוסטרלי\", שפורסמה ב-12 בפברואר בשעה 9:55, נשארה באוויר למעלה מ-3 שעות באוויר, למרות שהצנזורה פנתה בעקבות כך לעיתון מספר פעמים בדרישה להסירו. הידיעה הוסרה, לדברי ויינשטיין, \"רק לאחר 13:00, וזאת ככל הנראה רק בעקבות שיחה שנוהלה עם עורך הדין של העיתון, עו\"ד מיבי מוזר, בה הובהר גם לו חד משמעתי כי הפרסום מהווה הפרת הצו\". בין היתר מאזכר היועץ המשפטי לממשלה כי אתר נוסף, ככל הנראה בהתכוונו לוואלה, הסיר באופן מיידי פרסום כזה, מיד כשקיבל פנייה בנושא.

במכתב מפרט ויינשטיין את השתלשלות הפרשה מאז הוצא הצו לראשונה, דרך הבקשות שהגיש \'הארץ\' וכתבו דאז יוסי מלמן להסרת הצו - שנדחו על ידי בית המשפט, ועד התפוצצות הפרשה ביום שני שעבר, עם פרסום התחקיר באוסטרליה, הפולו-אפים לכאורה בישראל, והדיונים הרבים ברשתות החברתיות.

היועץ תוקף את העיתון על כך ש\"לא העביר את הכתבה לבחינת הצנזורה\", ש\"הפר לכאורה ביודעין כמה צווי איסור פרסום\", ושהציג בנוסף מעין מצג שווא כי הפולו-אפ באתרו היה לאחר פרסום התחקיר באוסטרליה, בעוד שלדברי ויינשטיין, \"נמסר לנו כי בדיקה שנערכה מעלה שלמעט \'פרומו\' קצר בן כמה שניות ששודר קודם לכן, הרי שהתחקיר עצמו שודר רק בשעה 11:00 לפי שעון ישראל, היינו כשעה לאחר מועד פרסום הכתבה באתר \'הארץ\'\".

בעקבות כך, ציין היועץ המשפטי לממשלה במכתבו לבן, כי \"בהתחשב בכך שהאמור לעיל העלה חדש לביצוע עבירה פלילית, ובהתחשב ברגישותו הרבה של הנושא הביטחוני אשר פורסם בכתבה ובעמדתם של גופי הביטחון הרלבנטיים, שקלתי להורות למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד עיתון \'הארץ\' ובעלי תפקידים בו, בחשד לביצוע עבירה פלילית של הפרת צו איסור פרסום שיפוטי ביודעין\".

ולמרות זאת, מציין ויינשטיין כי \"לאחר התלבטות רבה\", הוא החליט שלא להורות זאת, בגלל גישתו -כך לדבריו - כי \"יש למעט במידת האפשר בפתיחה בחקירות פליליות נגד כלי תקשורת, מתוך חשש כי פתיחת חקירה שכזו עלולה לשמש כ\'גורם מצנן\' לעיתונאים ולעיתונים\". היועץ ציין גם כי גם החלטת העיתון להסיר את הכתבה בסופו של דבר, הובילה להחלטה מקלה זו, אולם, \"בל תטעו לסבור כי איפוק זה שנקטנו בו הפעם, ימנע מאיתנו להורות על פתיחה בחקירות פליליות בעתיד בהתקיים נסיבות דומות, לגבי עיתונכם או כל כלי תקשורת אחר\".

עורך \'הארץ\' אלוף בן מסר לאייס כי \"קיבלנו את מכתבו של היועץ המשפטי לממשלה, ואנו לומדים את תוכנו\".
תגובות לכתבה(7):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  הסלחנות הבלתי מובנת כלפי אנשי עיתון הארץ. האם
  Bogii 23/02/2013 00:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעצם אדון ווינשטיין חש מאויים ? משום מה זו התחושה שלי שהוא חושש שהעיתון יכסח אותו
  סגור
 • 6.
  למגיבים 1+2 -- תסתכלו טוב במראה בבית ההורים.. (ל"ת)
  דנה 22/02/2013 07:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  מדינת משטרה - בכלל לא משנה מה פורסם קודם
  חבורה של פתטים 22/02/2013 06:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרי לצנזורה הצבאית אין יכולת לעצור פירסום באוסטרליה ואם הכתבה תפורסם בעוד שעה או בעוד שבוע בכל העולם אפשר כבר להשתמש בה כולל בישראל.תתעוררו אתם לא יכולים להסתיר מישראלים מידע שגלוי בכל העולם.
  סגור
 • 4.
  יועץ או דחליל ??
  פיני 22/02/2013 01:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ויינשטיין תקשיב ותקשיב טוב !! אם הותקפתה ולא תבעתה בפעם הבאה לא יהיה לך אויר לתבוע...........
  סגור
 • 3.
  שעון החול
  פיני 22/02/2013 01:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של העיתון שלנו מגיע לסופו.
  סגור
 • 2.
  התנהלות איומה של הארץ
  גלעד 21/02/2013 19:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הם יצאו בזול ברחוב שוקן
  סגור
 • 1.
  איזה מכוער אלוף בן (ל"ת)
  משהו דוחה 21/02/2013 19:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור