מדיה

הצופים מזועזעים: סיקור שלילי לחרדים, מתנחלים, עולים מאתיופיה וערבים

ל-77% מהנשאלים בסקר שערכה הרשות ה-2, חשוב גיוון תרבותי בטלוויזיה. שליש סבורים שקיימות קבוצות שההתייחסות אליהם היא שלילית או פוגעת
אלכסנדר כץ | 
סקר שערכה הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, מגלה נתונים מדאיגים לגבי הסיקור של מגזרים שונים בערוצי הטלוויזיה המסחריים. על פי הסקר בנושא גיוון תרבותי בטלוויזיה, עולה כי החדשות מציגות באור שלילי את קבוצות מגזריות שונות, בהן החרדים, המתנחלים, עולים מאתיופיה וערבים.

מהסקר עולה כי צופי \'חדשות 2\' ו\'חדשות 10\' מוצאים שקיים סיקור שלילי של קבוצות שונות באוכלוסייה, בעיקר כלפי חרדים (50%), תושבי יהודה ושומרון (43%), עולים מאתיופיה (40%) וערבים אזרחי ישראל (33%).

הסקר נערך בחודש ספטמבר בשנה שעברה בקרב 737 מרואיינים בני 17 ויותר, ושוחרר לפרסום רק כעת על ידי הרשות השנייה. מהסקר עולה כי ליותר מ-77% מהמרואיינים חשוב גיוון תרבותי בטלוויזיה, ואילו ל-72% חשוב באופן אישי שנשים יוצגו בחדשות ותכניות אקטואליה בנושאים הנחשבים מבחינה מגדרית כ\"גבריים\".

לגבי פגיעה בקבוצות שונות בתכניות טלוויזיה ובחדשות, עולה מהסקר כי שליש סבורים שקיימות קבוצות באוכלוסייה שההתייחסות אליהם בתקשורת היא שלילית או פוגעת, בעיקר המגזר האתיופי - 14%, הערבים - 9%, החרדים - 9%, ורוסים - 6%.

גם בתכניות בידור, אירוח וריאליטי, נושא תפיסת הפגיעה במגזרים ובקבוצות שונות, מעלה כי המרואיינים פחות מרוצים מהצגת האוכלוסיות הבאות - העולים מאתיופיה, החרדים, תושבי איו\"ש והערבים אזרחי ישראל.

\"בשנים האחרונות יש שיפור משמעותי בייצוג קבוצות שונות ותושבי הפריפריה בערוצים המסחריים\", מסביר יו\"ר מועצת הרשות השנייה ד\"ר אילן אבישר, \"עם זאת הסקר מראה שלצופים יש רגישויות וציפיות גבוהות לסיקור הוגן וייצוג ראוי בתוכניות השונות. הנתון על החדשות מביא ממצא מאלף המעיד שהציבור חש שהחדשות אינן עושות צדק עם קבוצות בחברה הישראלית. הרשות תבחן את הנושא מול חברות החדשות, ובמקביל נפעל לשיפור המצב באמצעות נציגי הרשות בדירקטוריונים של חברות החדשות\".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה