מדיה

ענת קם דורשת 2.6 מיליון ש' מ'הארץ': "העיתון הפקיר את המקור של אורי בלאו"

העיתונאית לשעבר שהורשעה בהחזקת מידע סודי ונשלחה לכלא, תובעת את העיתון ואת בלאו על כך שבהתנהלותם הרשלנית, חשפו אותה כמקור לידיעות
אלכסנדר כץ |  7
ענת קם דורשת מהעיתונאי אורי בלאו ומעיתון \'הארץ\' פיצוי בסך 2.6 מיליון שקלים. קם הגישה הבוקר (יום ה\') לבית המשפט המחוזי בתל אביב, תביעה נגד בלאו \'הארץ\' בטענה כי התנהלותם הרשלנית, הובילה לחשיפתה, להעמדה לדין ולכליאתה.

לפני כשנה וחצי גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב 54 חודשי מאסר בפועל על קם, שהורשעה ב-2 עבירות של ריגול - החזקת מידע סודי ומסירתו ללא היתר. קם הורשעה בגניבת כ-2,000 מסמכים במסגרת שירותה הצבאי בלשכת אלוף פיקוד מרכז לשעבר יאיר נווה, בשנים 2005-2007. את המסמכים העבירה לבלאו, שעשה בהם בכמה מסמכים שימוש לטובת תחקיר על פעילות חיסולים ממוקדים ביהודה ושומרון. לפני 3 חודשים קוצר עונשה.

בתביעה שהגישה באמצעות עורכי הדין אילן בומבך ויריב רונן, טענה קם כי הכתבות שפורסמו בעיתון, גרמו לחשיפתה כמקור, וכי רשלנות זו לא סיפקה לה חיסיון. \"קם רואה בעיתון הארץ ובכלל הנתבעים כאחראים ישירים או שילוחיים, לחשיפתה כמקור\", נכתב בכתב התביעה, \"קם מסרה בידיו של אורי בלאו דיסק נשלף ועליו מאות מסמכים מסווגים... דרשה ממנו כי לעולם לא יגלה מהיכן הגיעו אליו המסמכים... עשתה כן בשל רצונה החד משמעי להישאר אנונימית, פן יבולע לה אם תתגלה ברבים זהותה... קם ביקשה שלא לחשוף את זהותה, בשל העובדה שככתבת ברנז\'ה היא קיימה יחסי עבודה קבועים עם לא מעט עיתונאים מ\'הארץ\'\".

עוד נכתב כי בהסכם שנחתם בין בלאו לשירותי הביטחון, \"לא הותנה כי המסמכים שיעביר בלאו למדינה, לא ישמשו לאיתור המקור... במידה שהארץ טרח לשמור על זכויותיו של בלאו, הוא הפקיר את המקור של בלאו. בלאו הפר את ההסכם שהוא כרת עם קם, וכמו כן הפרו הנתבעים את חובת הזהירות הנזיקית כלפיה\".

כזכור, במשך תקופה ארוכה התנהלו מגעים בין בלאו לבין רשויות הביטחון לגבי החזרת המסמכים, שעל פי השב\"כ, היו בעלי פוטנציאל ביטחוני נפיץ. על פי הסכם שגובש עם בלאו, הובטחה לו חסינות מפני העמדה לדין בתמורה למסירת המסמכים, אולם הוא העביר רק 50 מסמכים מתוך אלפי המסמכים שנמסרו לו על ידי קם.

בחודש דצמבר 2009 נעצרה קם על ידי השב\"כ, בעת שעבדה ככתבת מדיה בוואלה ברנז\'ה. בשב\"כ הבינו כי בידי בלאו מסמכים רבים נוספים, רק לאחר שכבר נחתם עמו הסכם ואף שולם לו עבור מחשב חדש במקומו של זה שמסר לידי שירותי הביטחון. בעקבות כך הוזמן בלאו לחקירה אולם, לאחר שהיה בחופשה בתאילנד והעריך כי ייעצר במידה ויחזור ארצה, ובחר לנסוע ללונדון. פרקליטו של בלאו החזיר חלק מהמסמכים בזמן שהותו של בלאו בחו\"ל, אולם לא את כולם.

בעקבות כך נחתם הסכם נוסף עם בלאו בו התחייב להחזיר את כל המסמכים, אולם הפעם לא כלל ההסכם התחייבות לא להעמידו לדין. בהמשך נחתמה עם בלאו עסקת טיעון במסגרתה הוא נידון ל-4 חודשי מאסר על תנאי.
תגובות לכתבה(7):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  עתון הארץ חייב לעמוד לדין על הסתה ועדוד לרגול
  ישראלי 24/04/2013 13:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ענת היתה ילדה וקל היה להסית אותה למעשה רגול נגד המדינה היקרה שלנו.עתון הארץ המסית נגד מדינת ישראל, צריך לעמוד לדין.
  סגור
 • 6.
  ענת- הרצחת וגם ירשת (ל"ת)
  אנונימי 06/04/2013 15:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  דווקא יש בזה משהו
  אזרח אחר 05/04/2013 15:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם קם וגם בלאו עשו משהו מוסרי. היא העבירה מידע שחשוב לשמירה על הדמוקרטיה במדינה הזאת (ככה זה צריך להילחם בטרור וגם ללחום על הדמוקרטיה - קשה מורכב, בעייתי אבל זה מה יש) אורי בלאו טיפל בזה כעיתונאי ועשה את תפקידו נאמנה. אבל בלאו והארץ לא שמרו על החיסיון שלה. וזה כבר לא מוסרי. על עד מדינה מושחת שמפליל ראש ממשלה המדינה שומרת כי יש לה אינטרס (כלומר לגופים ואנשים מסוימים בה). אבל על צעירה אמיצה שעשתה שירות אזרחי למדינה ותרמה, על הדרך, לקידום העיתון עם סקופ עיתון "הארץ" לא שומר שלא לומר מפקיר אותה...
  סגור
 • 4.
  יש מקום לתביעה כספית של המדינה
  על הנזקים שהמרגלת 05/04/2013 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביצעה
  סגור
 • 3.
  אין לה בושה!!! (ל"ת)
  אזרח מן השורה 04/04/2013 18:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הפקירו אותה נכון אבל היא הפקירה את המדינה
  גד 04/04/2013 17:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בקרוב נראה תביעה של שודדים שחלוקת השלל לא שיוויונית?
  סגור
 • 1.
  היא עוד דורשת פיצויים? תתבייש (ל"ת)
  שרון 04/04/2013 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור