קבוצת קו מנחה אייס Bizportal תפוז flix טאבו ישיר תקדין חשבים מגמות רשם החברות

סוער בקרליבך// עובדי מעריב: ההנהלה הודיעה כי לא תדפיס הלילה את העיתון

(עידכון) ההנהלה יצאה בהאשמות נגד הוועד ש"אינו רלוונטי", וביקשה מהעובדים לענות לסקר לגבי עתיד העיתון. מחר דיון בכנסת. צפו: הציצו בסקר
 |  1
סוער בקרליבך// עובדי מעריב: ההנהלה הודיעה כי לא תדפיס הלילה את העיתון
היחסים בין הנהלת מעריב לבין ועד העובדים, הולך ומסלים. בהנהלה החליטו לדלג מעל הוועד אותו היא מכנה "לא רלוונטי", ושלחה הבוקר (יום ב') סקר אינטרנטי אישי לעובדים בו התבקשו לענות על שאלה אחת לגבי עתיד 'מעריב'. מאידך, ועד העובדים טוען כי ההנהלה הודיעה הבוקר על אי-הדפסת העיתון ואי-תשלום משכורות חודש יוני.

יש לזכור כי הוועד פועל באחריות ההסתדרות, וכי יתכן שמהלך כזה - פניה לעובדים שלא באמצעות נציגיהם הפועלים במסגרת ארגון העיתונאים - עשוי להתגלות כלא חוקי.

במייל נכתב כי "על אף לוח הזמנים הדוחק חשוב לנו לאפשר לכל אחד ואחת מכם להשמיע את קולו/ה באשר לתכנית המוצעת ולהביא להכרעה דמוקרטית שתשקף את הלך הרוחות האמיתי בחברה. לכן, ראינו לנכון להעביר אליכם סקר אינטרנטי בו תוכלו להצביע באשר לעתידם של עיתוני מעריב , תכלת ומקור ראשון. אנו בטוחים שכל אחד מכם מעוניין להשמיע את קולו וזו ההזדמנות לכך".

כך נראה טופס הסקר שנשלח לעובדים
כך נראה טופס הסקר שנשלח לעובדים


יש לציין כי השאלה עליה התבקשו העובדים לענות, אינה נטרלית: "האם את/ה תומך/ת בתכנית ואישורה המיידי להמשך קיומו של העיתון על כל משמעותיה", נשאלו העובדים, ונתנו להם 2 אפשריות: "כן - תומך/ת", ו"לא - לא תומך/ת".

הנהלת 'מעריב' והמו"ל שלמה בן צבי הציגו אתמול לוועד בפגישה שהתקיימה בצהריים, את תכנית ההתייעלות החדשה, שכוללת פיטורי 25 עובדים בתנאים של פרישה מרצון, העברת רוב חלקי העיתון מתל אביב לירושלים אחרי החגים, וקיצוץ שכר דיפרנציאלי שבין 5% עד 15%, מרף שכר של 6,500 שקלים ויותר. ההנהלה הבטיחה כי אם החברה תגיע לאיזון הנדרש במהלך שנת 2014, יוחזר הקיצוץ. במייל לעובדים ששלחו אתמול המו"ל בן צבי ומנכ"ל העיתון ישראל גולדשטיין, השניים ציינו כי התכנית המוצעת "עתידה להביא את החברה לעצמאות כלכלית כבר בחודשים הקרובים".

ההנהלה: הוועד ניתק מגע, לכן הפניה ישירות לעובדים

גורמים בהנהלה טוענים כי הוועד אמור היה להשיב על ההצעה עד לשעה 15:00 אתמול, אולם לא עשה כן, וחברי הוועד אף ניתקו מגע מול הנהלת מעריב, "דבר הפוגע בסיכויים להוציא לפועל את התכנית לשיקום והבראת העיתון". הגורמים אומרים כי "התנהלות הוועד וההסתדרות היא שערורייתית ופוגעת בראש ובראשונה בעובדי העיתון. הוועד הפך את עצמו לגוף לא רלוונטי ולכן הוחלט על פנייה ישירה לעובדים במטרה לקבל את עמדתם ביחס לתוכנית להצלת העיתון".

ועד העובדים כינס אתמול בערב את עובדי העיתון, כדי לדון עמם בהצעות ההנהלה. העיתונאי קלמן לבסקינד, תקף את הוועד. "אחרי שעה ארוכה של דיונים היה ברור לכל מי שנכחו באסיפה שרוב עצום תומך בתכנית הקיצוצים של ההנהלה", כתב בפייסבוק, "הוועד, שפחד להפסיד, החליט בצעד שערורייתי לפזר את העובדים ללא הצבעה וכעבור שעה קלה הודיע שאין לו צורך להביא את העניין להצבעה משום שהוא מוסמך להחליט". ההתנהלות הזו היא שבירה של כל הכלים. מי שמדברים איתנו על סולידריות ועל אחוות עובדים הוליכו את כולנו בכחש וברמייה ומובילים את מעריב ואת כולנו בדרך לסגירה ולפיטורים של 425 מפרנסים, בלי הגינות מינימאלית ובלי לשאול אותנו מה אנחנו רוצים. מביש".

הפגנת התמיכה של כמה עשרות עובדים אתמול, בהנהלת מעריב
הפגנת התמיכה של כמה עשרות עובדים אתמול, בהנהלת מעריב


העיתונאית עדי חשמונאי הגיבה הבוקר על דבריו של ליבסקינד: "קלמן, אוזני לא שמעו את מה שאתה כותב וגם בירור שעשיתי הבוקר העלה שלא היה ולא נברא דבר כזה: הוועד לא אמר שהוא מוסמך להחליט", כתבה בפייסבוק. "למה אתה קובע שהיה שם רוב עצום שתומך במהלכי ההנהלה? אתה עשית הצבעה? אם כן אז למה אני לא הוזמנתי להשתתף בה? גם את המייל ששלחת הבוקר לעובדים אני מתקשה מאוד לראות בעין יפה. אתה מזמין עובדים לחתום על פיטורי הוועד ומצד שני אתה לא מציע אלטרנטיבה. האם אתה מוכן להיות חבר בוועד החדש? האם אתה מגייס עובדים שמוכנים לעשות את העבודה השחורה בשבילנו בהתנדבות?! את שמך כתחקירן עשית בעיקר על המלחמות שניהלת לטובת מבקרי גופים שהמעסיקים מתעמרים בהם כי הם מפריעים להם לעבוד. האם אתה מציע שדווקא בביתך לא יהיה מבקר? למה, כי הוא מפריע להנהלה לעשות במקור הפרנסה שלנו מה שבראש שלה תוך הפרת ההתחייבויות שהיא נתנה לבית המשפט ברגל גסה?".

העובדים: ההנהלה משקרת

בתוך כך, ועדת העבודה והרווחה של הכנסת תקיים מחר דיון דחוף לגבי עתיד עובדי מעריב. לדיון הוזמנו הנהלת מעריב, ועד העובדים, ארגוני עובדים, נציגי משרדי הכלכלה, האוצר והתקשורת, ראשי אגודת העיתונאים, מועצת העיתונות ועוד.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו), מסר היום כי "לוועדה הגיעו עדויות מטרידות על תחושת חוסר ודאות קשה בקרב עובדי מעריב. על מנת לקבל תמונת מצב מדויקת, זימנה הוועדה את כלל הגורמים הנוגעים בדבר ותקיים דיון מקיף בנושא".

לגבי הטענה כי הנהלת מעריב החליטה לא לשלם משכורות חודש יוני ולא להדפיס את העיתון, טרם התקבלה תגובת מעריב.

מוועד העיתונאים נמסר: "ההנהלה בראשות שלמה בן צבי הודיעה הבוקר על אי-הדפסת העיתון ואי-תשלום משכורות חודש יוני. במקביל, ובעקבות האסיפה החשובה שלנו מאתמול, התחילה ההנהלה הבוקר בקמפיין הסתה מכוער ורווי שקרים, שכל מטרתו להפיל את האחריות על קריסת החברה על העובדים, או לחלופין לפרק את התארגנות העובדים במעריב ולפגוע באופן חד צדדי בכל הזכויות המוקנות לנו".

"בתוך כך נעדכן שברגעים אלה ממש בית הדין לעבודה הכריח את ההנהלה לשבת למו"מ עם עובדי הדפוס בחסות בית הדין בעניין הניסיון לפטר אותם בניגוד להסכם הקיבוצי. גם לנו מגיע מו"מ דומה ולא נוותר עליו. גם אנחנו הגשנו הבוקר בקשה בהולה לבית הדין בניסיון לחייב את ההנהלה לנהל איתנו משא ומתן בתום לב ותוך גילוי נתונים ומסמכים. בקשה נוספת לבית הדין הוגשה כדי לחייב את ההנהלה להכיר ביציגות של ארגון העיתונאים במקור ראשון, כדי שנוכל להגן גם על העובדים שם. כמו כן תקיים מחר ועדת העבודה של הכנסת דיון חירום בהתנהלותה השערורייתית של הנהלת החברה בשבועות האחרונים".

"ההנהלה טוענת שאנחנו לא מדברים איתה. זהו שקר. ועדי העובדים, שפועלים כבר למעלה משנה בנחישות, בעקביות ובאחריות תחת שלוש הנהלות שונות כדי להציל את מעריב ולהגן על זכויות העובדים, הודיעו אתמול בערב באסיפה ובשורת הודעות להנהלה, במספר רב של ערוצים, על נכונותם לשבת למשא ומתן אינטנסיבי כדי לפתור את המשבר שנוצר".

"ההנהלה מנסה לגלגל את האחריות על הסגירה עלינו. זהו שקר. אנחנו יודעים היטב, אפילו לפי עדות המנכ"ל ישראל גולדשטיין, שלחברה אין נייר להדפיס עליו. אין כסף למשכורות. ספקים מסרבים לעבוד עם החברה ותובעים אותה בבתי המשפט... ההנהלה מנסה להחתים עובדים ישירות על תכנית הקיצוצים הדרקונית שלה. זהו הליך מכוער, שבו הנהלה מצפה מעובדים לכתוב לה באופן אישי ולהזדהות כתומכי התכנית שלה או כמתנגדיה".

"ודבר אחרון לסיום: כבר אחרי האסיפה אתמול פנו אלינו מספר עובדים בעיתון, חלקם בכירים, והביעו חשש שההנהלה כבר החליטה בעצמה לסגור את העיתון ורק מנסה לגלגל את האשמה על העובדים. היום אנחנו רואים זאת בבירור. נאמר זאת בצורה ברורה: עובדים לא סוגרים מקומות עבודה. לא עובדים הם המביאים מקום עבודה למצב שבו אין נייר במכונות ושספקים מידפקים על הדלתות עם חובות... יתכן מאוד שההנהלה כבר הרימה ידיים ממילא, ורק מחפשת שעיר לעזאזל לגלגל אליו את האשמה. אנחנו לא נהיה השעיר לעזאזל הזה".
הגב לכתבה

יש להזין שם בן לפחות שני תווים
יש להזין נושא בן לפחות שני תווים
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה

ליצירת תגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעית תקשורת, אנא נסה שנית
שלח מחדש
1 תגובות
1.
לוועד: אתם לא רלוונטיים (ל"ת)
עובד | 08/07/2013 14:51
יש להזין שם בן לפחות שני תווים
יש להזין נושא בן לפחות שני תווים
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה

ליצירת תגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעית תקשורת, אנא נסה שנית
שלח מחדש

אייס דרושים

+ לכל המשרות
תפקיד חברה איזור
מנהל/ת משרד פרסום אברהם המרכז שלח קו”ח
תקציבאי/ת יהושע TBWA תל אביב שלח קו”ח
מנהל מדיה חסוי המרכז שלח קו”ח
מנהל/ת תיק לקוחות ידיעות אחרונות המרכז שלח קו”ח
מנהל לקוחות חסוי כל הארץ שלח קו”ח

הרשמה לניוזלטרים

עליך לאשר את תנאי השימוש לשם הרשמה לניוזלטרים
הרשם
הרשמתך עברה בהצלחה