מדיה

יותר עברית, יותר חו"ל, ואפילו הסברה: ויקטוריה גורדין מציגה את ערוץ 9 החדש

בראיון לאייס מספרת המנכ"לית החדשה על הירושה שקיבלה מההנהלה הקודמת, וגם על התכניות לשדר ב-HD, להקים תחנת רדיו, המגבלות הרגולטוריות, והרצון - לצד הבעייתיות - בלייחצן את ישראל בעולם. ראיון
נעמה תורן |  7
המנכ"לית החדשה של ערוץ 9 ויקי גורדין (יח"צ) (צילום יח"צ)
את השינוי שחל ב-5 החודשים האחרונים בערוץ 9, אפשר להרגיש גם במסדרונות משרדי הערוץ בבניין קריית הממשלה בתל אביב. התכונה שם רבה יותר, המקום מואר יותר ויש בו יותר אקשן. יש עובדים שאומרים שמורגש שם טאץ\' נשי.

השינויים באו בעקבות כניסתו של איש הטלוויזיה הרוסי אלכסנדר לוין כבעל מניות בחברה, במהלך עליו פורסם לראשונה באייס . לוין, שישמש גם המפיק הראשי של הערוץ, הפריד בין הדרג הניהולי האדמיניסטרטיבי, אותו מובילה המנכ\"לית החדשה, עו\"ד ויקטוריה (ויקי) גורדין, ובין ניהול התוכן, בראשו עומד איש הערוץ אלכס גולצקר. בתחילת 2014 יעבור הערוץ למשרדים ואולפנים חדשים במודיעין .

גורדין הגיעה לתפקיד ממשרד עורכי הדין של בועז רווה והיא מודה שהיא לומדת את עולם הטלוויזיה תוך כדי תנועה. \" אני לומדת את התחום כי אי אפשר לנהל משהו בלי לדעת עליו. לא ניהלתי קודם וגם לא באתי מעולם הטלוויזיה\", היא מספרת לאייס בראיון אישי ראשון. \"במשרד של רווה כל אחד בצע עבודה שלו. זה היה כמו בית, משרד מאד משפחתי. אבל לא ניהלתי במובן של הניהול שאני עושה כיום. נחשפתי לניהול ברמה כזאת אצל לקוחות המשרד. טלוויזיה זאת עבודת צוות. האנשים שונים כאן. אלה לא עורכי דין שאפשר להגיד להם כל דבר, יש פה יותר אנשי רוח רגישים ועדינים, כמו ילדים. צריך מקל וגזר כל הזמן ביד. יש חלק טכני שגם אותו צריך לדעת . לפחות ברמה של כמה אנשים צריכים להיות שם. אבל יש גם המון עניינים משפטיים, כך שלא עזבתי את התחום שלי לגמרי\".

-לא פחדת לעזוב תחום מוכר ולהיכנס לתחום חדש?
פחדי פחד מוות. עכישו אני במצב טוב (צוחקת). אבל זאת הרפתקה שלא יכולתי לפספס. לעריכת דין אני יכולה תמיד לחזור. ממילא חצי מהיום שלי זה ניהול משפטי.

-איזה מן ערוץ מצאת כשהתחלת?
מצאנו אולפנים בעיצוב מינימלי, עם ציוד ישן, בן 10 שנים ויותר. נאלצנו להשקיע כסף באולפנים הישנים שתכף נעזוב. הצוות היה מדוכא, אולי כי הם לא ידעו מה קורה איתם, אם מפטרים אותם או לא. הם עבדו 10 שנים בשיטה מסוימת. היינו צריכים להכניס רוח חדשה.

-מה השינוי הכי גדול שעשית בערוץ?
השינוי הכי גדול זה שאנחנו צריכים ביום אחד לעבור להפקת חדשות באופן עצמאי. בבת אחת התנתקנו מערוץ 2, הרחבנו צוותים, כולל כתבים ומפיקים, והתחלנו לעשות חדשות שלנו. אם קודם היינו לוקחים חדשות מערוץ 2 ורק הכתב היה רוסי, עכשיו הצופים שלנו לא רואים אותם כתבות שיש בערוץ 2. אנחנו יוצרים כתבות עצמאיות, הדינמיקה שונה לחלוטין. המודל שלנו שונה מזה של חדשות בערוץ 2 ו-10 - לקחנו מודל אירופאי, דינמי יותר. יותר אייטמים קצרים, פחות דיבורים, פחות דעות ויותר העברת חדשות. יש פחות אקטואליה, אנחנו מפיקים גם תכנית בוקר חדשה, שונה מאלו של ערוץ 10 ו-2, ויתר קלילה, יותר צעירה. אנחנו לא יכולים להביא מוצר מושלם מיד, אנחנו משתפשפים תוך כדי שידור. גם מר לוין אומר שהצופים אוהבים לראות אבולוציה של תכניות ושל מנחים\".

-ומבחינת המבנה הארגוני?
הפרדנו בין פעילויות שונות כדי ליצור מצב של שקיפות, גם מבחינה חשבונאית, כדי לראות מה מכניס כסף ומה לא. יש חברה ראשית לאנדמינסטרציה ותכנון תכניות, ויש שותפויות - חברה שמתעסקת בניו מדיה, וכל מה שקשור לאינטרנט, חברה שמתעסקת בשיווק ומכירות, אחת שעושה את החדשות ועוד אחת שאחראית על הפקות. הקמנו גם מחלקת פרומו חדשה.

-אתם גם פונים לקהל דובר עברית עכשיו - איך זה בא לידי ביטוי?
בתכניות אקטואליה, המנחים מראיינים את דוברי העברית בשפה העברית, ולצופים ב-HOT וב-yes ויש אופציה להוריד את הדיבוב לרוסית. כך אנחנו גם מגדילים את המאגר המרואיינים. זה עושה אותנו דו-שפתיים.

-זה לא סותר את העובדה שאתם אמורים להיות ערוץ יעודי לדוברי רוסית?
לא. כי הטכנולוגיה מאפשרת את הבחירה הזאת. גם לי כצופה מפריע דיבוב לרוסית, כי שומעים את העברית מתחת וזה קצת כמו יחס ל... ילדים. מי שמבין עברית - הדיבוב מרגיז אותו. אפילו ההורים שלי, בני 65, העדיפו להסיר את הדיבוב.

-זאת יוזמה שלך?
ישבנו יחד וחשבנו. הדיבוב קוטע את קשר בין המרואיין למראיין, כי יש דיליי בדיאלוג - הזמן שלוקח לתרגם את השאלה בעברית, וזה הורס את האווירה של הדיאלוג. האופציה של הסרת הדיבוב מרחיבה את קהל המראוייניםאיו שלנו. ואין לנו כתב או מנחה שלא יכולים לדבר עברית ברמה כמו הרוסית.

-בטלוויזיה דוברת עברית יש דיון על איזון בין גברים ונשים על המסך. איך זה אצלכם?
האמת היא שיש לנו מצוקת גברים על המסך. אבל אנחנו לא חושבים על זה כי באופן כללי יש לנו מצוקה של כתבים ומנחים דוברי רוסית רהוטה, וזה התנאי הראשון. בין אם אנחנו משדרים ברוסית או בעברית, השפה צריכה להיות רהוטה וצריך אנשים שיעברו מסך, אז השאלה אם המועמד או המועמדת הם גבר או אשה, זה פחות חשוב לנו כרגע. אבל משום מה אנחנו במגמה של יותר נשים. מכל תחום התקשורת הרוסית, גייסנו את הטובים ביותר, הבאנו גם כאלה שעזבו את הארץ כי לא היתה להם עבודה. אנחנו כמו הסוכנות היהודית...

-למה שיניתם את הלוגו הכחול לבן ללוגו אדום?
האריזה זמנית - עד שנעבור למודיעין, זה מה שעשינו כרגע עם הציוד הקיים. רצינו רק לוגו שייראה יותר טוב. הוא לא אדום כל הזמן, הוא מחליף צבעים, הלוגו החדש גם הוא יהיה עם צבעים מתחלפים ובתלת מימד.

משקיפה ממשרדי הערוץ בתל אביב. גורדי (יח"צ)
משקיפה ממשרדי הערוץ בתל אביב. גורדי (יח"צ)

משקיפה ממשרדי הערוץ בתל אביב. גורדי (יח\"צ)

-למה בעצם צריך ערוץ בשפה הרוסית?
זה לא עניין של שפה אלא של תוכן. אם אני יושבת מול טלוויזיה ועושה משהו במחשב, אני מעדיפה שהשפה ברקע תהיה רוסית. אם אני צופה אקטיבית לא אכפת לי - אני צריכה תוכן - סידרה אמריקאית טובה או סדרה בערוץ 9 או בערוץ רוסי, ואם יש משהו בעברית טוב - גם. אנחנו מאמינים שאם נביא תוכן טוב יצירה מקומית, טוק-שואו פוליטי, לייף-סטייל או חדשות - הוא יכול לעניין גם דוברי רוסית וגם לא.

-שפה היא חלק מתרבות ותמיד עולה שאלת הגטו
לא ניסינו להוציא את התרבות. עניין כור ההיתוך, גם לילידי הארץ אין את זה. הבן שלי בן 12- הוא לא מתבייש לדבר רוסית, הוא לא רואה ערוץ 9, הוא גם לא רואה ערוץ 2. אנחנו רוצים להביא קהל רחב יותר, בקרוב נשדר באיכות HD. סדרה אנגלית כמו פוארו גם את יכולה לראות, פשוט להסיר את הדיבוב ולשמוע באנגלית. כששידרנו קרב איגרוף, הפרשנים שדיברו עברית היו טובים יותר מאלה שדיברו רוסית. זאת תקופה של ניסויים. הרייטינג - הוא פי 2.5 ממה שהיה בשנה שעברה. אנחנו רואים מגמה חיובית. אבל עדיין עושים נסיונות.

-איך הצופים מקבלים את השינויים?
רק עכשיו נופל להם האסימון שקורים דברים. למשל, בערוץ 1 הרוסי יש תכנית ריאליטי שהיא כמו \'רוקדים עם כוכבים\' על הקרח, להיט מאד גדול... אנחנו מקבלים את התכנית יום לפניהם ומשדרים בשבת (הם ביום ראשון, נ\"ת) אבל לקח לצופים זמן להבין שזה לא שידור של משהו ישן אלא של התכנית החדשה ושאנחנו מקדימים את רוסיה. עכשיו הם כבר מבינים והריטינג שלנו יותר גבוה מאשר בערוץ הרוסי בקרב הצופים בארץ.

-מה לגבי ניו-מדיה?
אנחנו בונים אפליקציות ואתר אינטרנט חדש, ביצענו בו כבר שינויים. החלפתי את החבר\'ה שעבדו על האתר בחבר\'ה יותר צעירים. באינטרנט זה חובה, צריך אנשים שחיים את זה. עכשיו אנחנו במקום השני בכניסות בין האתרים ברוסית.

אנחנו חושבים גם על רדיו באינטרנט. עד שמישהו יוכל לרכוש כאן תדר, השערות שלי כבר ילבינו. המצב ברדיו הישראלי הוא לא נרמלי. אין מכרזים לתדר, רק לרדיו אזורי. ברוסית יש את רדיו רקע אבל הוא לעולים חדשים ויש בו גם שידורים בשפות אחרות. אבל עם כל הכבוד לעולים חדשים, רוב הרוסים כבר שכחו מה זה להיות עולים חדשי, והם רוצים תוגן ברוסית ומוזיקה עכשווית.

-יש לכם תכניות לקהל שאינו ישראלי?
אנחנו כלי התקשורת הכי גדול מחוץ לגבולות ברית המועצות לשעבר, שמשדר ברוסית בעולם. כמדינה, אנחנו יכולים לשמש לצרכי הסברה. תוכן פנימי שונה מתוכן שמשודר בחוץ. שם אין הגבלה של רגוליציה. החוצה את לא יכולה לשדר את מה שאת קונה לישראל. לשם צריך לשדר תוכן מקורי וזה מה שיהיה כשנעבור למודיעין, ואז נמלא את הלוח בשידורים לחו\"ל. סרטים דוקומנטרים ישראלים, תכנית על תיירות והסברה,ליהודים ולא יהודים דוברי רוסית בעולם.

-זה לא מסוכן, לתת לממשלה דריסת רגל בתכנים כדי להפוך לערוץ הסברה?
אני לא חושבת שהם יוכלו להתערב יותר מידי. אני רוצה שהם יעזרו, אם לא כלכלית - אנחנו לא צריכים עזרה - אבל אם נעשה הפקות מומנות על ידי משרד התיירות. זה סוג של פרסום של המדינה לחו\"ל. או שנקבל אישור לשימוש בארכיון המדינה וזכויות שידור וחומרים. זה יכול לעזור לנו. הארכיון של ערוץ 1 הוא הכי יקר ולדעתי זאת שערוריה. זה הארכיון של כולם כי אנחנו משלמים אגרה, הוא שייך לכל האזרחים.

-כמי שנכנסה לתחום מבחוץ, איך את מתייחסת לעניין הרגולציה?
אני בעד חלק מהרגולציה, אבל תנו משהו בתמורה. גם רוצים שנעשה הכל על חשבוננו, ומצד שני מטילים חובות. או שתעזרו או שתלכו לרשות השידור כדי שתשמש כספק תוכן חינוכי. למה חברת טבע נמצא תחת חוק עידוד השקעות ומבחינת מיסים היא במצב מצויין? כי רוצים לשמור עליה בארץ. אני חייבת להפיק בישראל - הרי יכולתי להפיק כמעט הכל בחוץ; וכל הדירקטוריון צריך להיות מורכב מישראלים. אני מבינה שחשוב למדינה שהעסקים יתקיימו פה - אז למה אין לי הטבות מס כמו לטבע? יש מדינות שאין מע\"מ בכל הקשור להפקות מקור, והמדינות משתתפות בהשקעה בהפקות מקור. אז או שתתנו לי לנשום ותעזבו אותי מרגולציה, או שתתנו לי משהו. לא צריך ללכת רחוק. רוצים שאפיק דוקו-דרמה? תעשו שיתוף ביני ובין רשות השידור, שם תורידו, ופה תוסיפו.

-ויש לך עם מי לדבר בממשלה?
שר התקשורת הנוכחי גלעד ארדן הוא די פתוח, הוא רוצה לשנות. אני מקווה שהוא יספיק גם לשנות בקדנציה שלו. אני לא מרגישה שאני עם הראש בקיר.

-את אשה ומנהלת, את חושבת שאת מבינה יותר את העובדות שלך, שאני רואה מפיקות את אחרי הצהריים של הילדים כמו כל אם עובדת?
לי יש ילדה גדולה בת 22 וילד בן 12, והוא יודע להפיק ממני טובות הנאה על הזמן שאני מבלה פה. עוד לא למדתי איך לעבוד בלי רגשות אשם, אבל צריך לעשות אבחנה בין נשים במשרות בכירות לעובדות אחרות. אני בחרתי את זה והיה ברור לי שזה בא על חשבון מישהו ומשהו. אי אפשר באמת גם וגם. אבל עובדות שכירות שלא בחרו בזה - לא צריכות לעבוד 12 שעות ביממה. היום גם אני כבר יודעת להאציל סמכויות ולא חייבת להישאר כל יום עד מאוחר, ואפילו לוקחת יום כיף פה ושם.

-איזו מן מנהלת את?
אני לא חושבת שיש דבר כזה ניהול נשי או גברי. זה תלוי בבן אדם ובאישיות וביכולת להאציל סמכויות ולסמוך, ומצד שני גם לפקח. אני די מפחידה. אבל כעורכת דין הייתי גם כזאת. האנשים כאן יודעים שאפשר לנסות אותי אבל בשלב מסויים אני חותכת. הם בודקים גבולות. אני לא קשוחה מידי... אני עוד לא יודעת אם אני מנהלת טובה, אני עוד לומדת. זאת הרפתקאה, כאילו התחלתי עוד חיים.
תגובות לכתבה(7):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  ה"סולטן"
  בן תמרי 04/01/2014 17:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הכבוד ! זו פעם ראשונה שאני מוצא עצמי צופה בערוץ 9.
  סגור
 • 6.
  תהיו כנים: לערוץ רוסי בארץ אין שום סיכוי
  צופה בפוטנציה 20/10/2013 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם הבעלים הקודם של ערוץ 9 טען שיש להם פוטנציאל אדיר, אך בפועל לבייב ושות' הפסידו עשרות מיליוני ש"ח כל שנה. תפנימו את הנתונים היבשים: רוסים בעלי כוח קנייה (בני 30+) יודעים עברית, יודעים להוריד סרטים ויודעים מדי פעם לצפות בערוצים מוסקבאיים איכותיים. הם לא זקוקים לערוץ מקומי קטן שיספר להם את מה שסיפרו בערוץ 2 לפני שעה. אי לכך, מרבית הצופים של ערוץ 9 הם פנסיונרים שלעולם לא ילמדו עברית, אך אותם הפנסיונרים גם לא יקנו את המוצרים המקודמים בפרסומות. כמו כן, גם בחו"ל אין לערוץ 9 שום פוטנציאל ממשי. קורביי המתגוררים בארה"ב אף הם למדו אנגלית או שמעדיפים את רשת האינטרנט על פני בהייה במסך המרצד. ובקיצור: שנה, שנתיים, שלוש, ההפסדים יימשכו, הרייטניג לא ישתפר, ומר לוין יתחיל לחפש קונה חדש לערוץ הכושל.
  סגור
 • 5.
  There's a bad vibe round here
  BOBA 19/10/2013 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה כל כך רחוק מהאמת. הקהל הזה עדיין דורש גישה מיוחדת ועם השנים הקהל הרוסי הפך לכח הקניה החזק של החברה הישראלית. מי שלא מבין זאת היום, מפסיד פלח שוק חשוב ביותר".
  סגור
 • 4.
  הערוץ הזה יפנה לא רק למיליון רוסים בארץ
  רוסי שאכפת לו 18/10/2013 22:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלא יפנה לכל דוברי הרוסית בחו"ל
  סגור
 • 3.
  יישר כח, גאווה ישראלית רוסית אמיתית
  פלוני אלמוני 18/10/2013 22:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ל"ת
  סגור
 • 2.
  ההנהלה הקודמת נתנה תחושה של ערוץ לאומני
  ייבגני 18/10/2013 11:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם דגל בצד וכו וכו . עכשיו זה נראה הרבה יותר מקצועי
  סגור
 • 1.
  בעוד 5-10 שנים יצטרכו בכלל ערוץ כזה?
  ליאת 18/10/2013 11:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדובר בערות שפונה לקהילה שהולכת והופכת ליותר ויותר ישראלית. השאלה אם יצטרכו בעוד כמה שנים ערוץ מיוחד לדוברי הרוסית?
  סגור