מדיה

'צינור לילה' Vs 'איקיוטק': כך שיתפה התכנית פעולה עם הגולשים בפייסבוק

תכנית הפופולארית של ערוץ 10, שידרה בשבוע שעבר סדרת תחקירים על בן אופק וחברתו 'איקיוטק', שתובעת רבבות אזרחים. אורי אבן, סגן עורך התכנית, מסביר מה הוביל לתחקיר, כיצד הוא עבד, ומה הכוח של הרשת
נעמה תורן |  6
אורי אבן (צילום מסך ערוץ 10) (צילום צילום מסך ערוץ 10)
בשבוע האחרון הגיעה לשיאו קמפיין אינטנסיבי של התכנית צינור לילה - בטלוויזיה וברשת - נגד בן אופק, הבעלים והמייסד של חברת איקיוטק, שיצאה במסע גביה נגד 100 אלף צרכנים (!!!) שלטענתה חייבים לה כסף על שירותי תוכן דרך הסלולר.

החברה מעסיקה כ-20 משרדי עורכי-דין, שנציגיהם \"משכנעים\" את החייבים לכאורה, לשלם מייד, אחרת חובם יגיע להוצאה לפועל. מאז התברר, שהחייבים לא כולם יודעים שהם חתומים על הסכם עם החברה וכמה מהם - חוסים, קטינים ואף פעוטות - מעולם לא נרשמו לשרותי התוכן שלה.

העניין הגיע גם לוועדת הכלכלה של הכנסת, וח\"כ בועז טופורובסקי אף טען בנובמבר כי נציגי \'איקיוטק\' איימו עליו. בסוף השבוע שעבר נחקר אופק במחלקת ההונאה של משטרת תל אביב בחשד להונאה, זיוף ומרמה ולאחר מכן שוחרר בערבות. חקירת המשטרה חודשה בעקבות המלצת שר התקשורת גלעד ארדן.

איך הפך הנושא לסדרת תחקירים בתכנית טלוויזיה מבוססת רשת, שעוסקת ברשת וכיצד פעל כאן ההיזון החוזר בין הגולשים הצופים לבין המערכת? \"עד עכשיו טיפלו בנושא מהזווית הצרכנית\", מסביר אורי אבן, סגן עורך התכנית ומי שאחראי על סדרת התחקירים על אקיוטק ששודרו בכל ערב בשבוע שעבר. \"זיהינו שהנושא לא קיבל טיפול מהותי, לא חקרו את התופעה. גם אנחנו וגם סטטוסים מצייצים קיבלנו מאות פניות מאנשים שטוענים שהם לא קיבלו מעולם שירותי תוכן מהם, בהם גם חוסים שלא יודעים להיכנס לאינטרנט ובני המשפחה שלהם פנו אלינו\".

-כלומר, הנושא הגיע אליכם מהרשת, לעמוד הפייסבוק שלכם?
קיבלנו מאות פניות שהקימו קול זעקה אדיר. בעמוד הפייסבוק שלנו יש 340 אלף לייקים, זה המספר הכי גדול של לייקים לתכנית בערוץ 10. לכן עשינו מהלך שעוד לא נעשה ברמה הזאת. עוד לפני שנאמרה על זה מילה על המסך, החלו אנשים להצטלם עם הכרזה \'בן אופק המשחק נגמר\'. גם יון תומרקין הצטלם עם הכרזה. גם הוא קיבל מהם דרישת תשלום.

יון תומרקין נרתם לקמפיין (צילום: מתוך 'צינור לילה' בפייסבוק)
יון תומרקין נרתם לקמפיין (צילום: מתוך 'צינור לילה' בפייסבוק)

יון תומרקין נרתם לקמפיין (צילום: מתוך \'צינור לילה\' בפייסבוק)

-אולי הם חשבו שהוא רוצה להתפרסם ושהם יכולים להציע לו אודישנים
אולי... זכינו לסיקור ב-NRG, בוואלה ברנז\'ה וב-ynet עוד לפני שהעלינו את התחקירים בתכנית. זאת פעם ראשונה שדבר מהסוג הזה, צומח ברשת ורק אחר כך מגיע לטלוויזיה.

-מה גיליתם?
רצינו לחקור את הנושא. \'איקיוטק\' מצליחה לגבות כסף ממספר לא מבוטל של אנשים. עסקנו בהרחבה בחתימה הדיגיטלית. במסגרת הכתבה הצגנו שיחות טלפון בין פקידות הגביה של משרד עורכי הדין מטעם \'איקיוטק\' שאומרות לחייבים לכאורה שהם חתומים על חתימה דיגיטלית. ב\'צינור לילה\' חשפנו התכתבות של בן אופק שבה הוא מנחה את משרדי עורכי הדין לצרף את החתימה הדיגיטלית לנתוני החייבים לכאורה. מומחים אמרו שהחתימה הדיגיטלית שמופיעה בדרישות החיוב של \'איקיוטק\', לא מוכיחה בהכרח שמדובר בהסכם.

-איך יודעים מהי חתימה אלקטרונית תקפה?
בארץ יש רק 2 חברות שהוסמכו לנפק ולאשר חתימות אלקטרוניות, פרסונל איידי וקומסיין. נתנו להן לבחון את העניין והם קבעו שזו אינה חתימה שאושרה על ידם.

-כלומר, זה זיוף?
המומחים קבעו שזו אינה חתימה אותנטית. גם דף עמדה של משרד המשפטים בעניין \'איקיוטק\' תומך בזה: \'לדף המידע לחייב מצורף מסמך שנטען שהוא מהווה אישור חתימה דיגיטלית למנוי, והוא נחזה לכאורה כהצגת חתימה של הלקוח ואולם באישור לא מוצגת כל חתימה של הלקוח\'.-בן אופק שכר את שרותיו של יועץ התקשורת רונן צור. הופעלו עליכן לחצים מצידו?
באמצע השבוע יצא צו מניעה שאסר עלינו לעסוק בעברו הרפואי של בן אופק. זה לא שינה את אופי התחקיר או את אופי השבוע כולו, כי ממילא לא תכננו לעסוק בעברו הרפואי. הבנו מהמשטרה שהוא נחקר ביום חמישי (במחלק ההונאה של משטרת מחוז תל אביב, נ\"ת) ושוחרר בערבות אחרי שנחקר. אבל מישהו מטעמו של רונן צור מסר לנו בתגובה שהוא שוחרר ללא ערבות אחרי \'תשאול קצר מהמשטרה\'.

-המשטרה תשאלה אתכם?
המשטרה בתמונה, השר גלעד ארדן הנחה אותם לחקור.

אתה עצמך תושאלת על ידי המשטרה?
יותר מזה אני לא יכול להרחיב.

-הצינור עדיין נתפסת כתכנית של צחוקים בעיקר, לא?
אנחנו כבר 3 שנים באוויר. כשיש תופעה מעניינת שיש לעשות עליה תחקיר, אנחנו עושים את זה ומטפלים בזה כמו התקשורת מסורתית, בתחקיר עיתונאי. כך היה כשקיבלנו סרטונים שמתעדים פקחים שמחרימים אופניים ברחובות תל אביב. עקבנו אחריהם עד למחסן וגילינו שהם מחרימים אופניים של תושבים, ומוכרים אותם לסוחרי מתכות. בעקבות התחקיר, שינתה עיריית תל אביב את נהלי ההחרמה. היום באתר העירייה אפשר לראות אילו אופנים הוחרמו.

היה לנו גם תחקיר שצוטט בעולם - על אקדח שנוצר במדפסת תלת מימדית. ראינו שהוא מסוגל לירות כדורים חיים ואז הברחתי אותו בחלקים לכנסת והגעתי מטרים ספורים מראש הממשלה. בעקבות התחקיר היה דיון בוועדת הפנים של הכנסת.-איך עובד שיתוף הפעולה עם \'סטטוסים מצייצים\'?
יש לנו שיתוף פעולה קבוע איתם, מהבנה שהאתר זה הוא איך שאנחנו רואים את פני החדשות. מגיעים לשם סיפורים אנושיים ואז אבי לן בורר אותם ולכולם יש ערך עיתונאי לכל דבר. אנחנו סוגרים מרואיינים דרך האתר שלו.

-מה שמביא אותנו לעניין צווי איסור פרסום ופרשת ברלד. עמרי חיון חשף את שמו עוד לפני שצו האיסור הוסר. בעמוד הפייסבוק שלכם יכול לקרות דבר כזה?
אנחנו כפופים לצו איסור פרסום. במקרה של אייל גולן, אירחנו את עמרי חיון בשידור בלי להזכיר את שמו של הזמר המפורסם, ביום שבו נחקר גולן. אנחנו מכבדים את הצו. אבל אנחנו כן אנחנו עוסקים בשאלות האלה - מה תוקפו של צו איסור פרסום בעידן הזה, ואומרים כל דבר.

-אתה חושב שיש קשר בן העובדה שברלד ביקש לחשוף את שמו, לבין הילולת השמועות בפרשת איל גולן?
אני מניח בזהירות שהעובדה שהוא ביקש להסיר את צו איסור הפרסום, קשורה למה שליבה את העניינים בפרשת \"הזמר המפורסם\". הוא לא רצה להיות \"הקומיקאי המפורסם\" מהסיבות שלו, ואני מניח שהוא ביקש את זה כדי לא להיות אייל גולן 2.

-מה הקשר של המערכת שלכם עם מערכת \'חדשות 10\'?
כמו כל תכנית ב\'חדשות 10\', אנחנו בקשר הדוק עם כל התכניות האחרות - דסק ערבים, דסק חוץ והמהדורה המרכזית. במידה ויש לנו סיפור חשוב, גיא יושב במהדורה. המהדורה מצידה גם מקצה לנו כתבים. אנחנו כפופים למנכ\"ל גולן יוכפז שנתן רוח גבית לכל עניין \'איקיוטק\'. זה לא היה מתאפשר בלעדיו.

-כמה אתם במערכת?
יש לנו תחקירן אדם שפיר, עורכי משנה ידין כץ ושרון לנגר, הכתבת מורן שכניק, העורך ניר נוימן ומפיק התכנית תומר חצור.-איך הגעת ל\'הצינור\'?
תמיד רציתי לעסוק בתוכן. עבדתי קצת ברשת. אחרי שהפקה שעבדתי בה בביפ ירדה, הייתי מובטל. ציפיתי ב\'צינור לילה\' בימים הראשונים שלה, והתחלתי לשלוח לגיא לרר וארנון גל סיפורים דרך הפייסבוק, כי אהבתי את השפה של התכנית ואת מה שלרר עושה שם. רק רציתי שישדרו את זה ולא חשבתי בכלל להיכנס לזה. ואז גל ולרר שאלו אם אני מחפש עבודה וקראו לי לראיון לתפקיד תחקירן. התחלתי כתחקירן ואחר זה הייתי רכז מערכת, והיום אני סגן עורך וגם עושה כתבות ומגיש מידי פעם את התכנית, כשלרר ואביב פרנקל לא יכולים.

-פעם אנשים היו פונים ל\'כלבוטק\' כשהרגישו שנעשה להם אי צדק. לרשת יש כוח גדול יותר. זה ישנה גם את סדר היום של הטלוויזיה לדעתך?
היום בכלל ב\'חדשות 10\' יש יכולת להקשיב לציבור ברמות שאני לא זוכר. בהכל כלול מטפלים בתלונות של אזרחים מול הרשויות בעניינים עקרוניים וצרכניים, ויש כמובן את כלבוטק. אנחנו ניזונים ממה שקורה ברשת ומנסים לאזן בין מה שחשוב ומה שמעניין. לסיפורים שמגיעים מהרשת יש אופי מקומי וצרכני, אלה אייטמים שאנחנו אוהבים.

-אז גם אתם העלתם את התמונה של ביבי ומרקל עם צל השפם?
העלנו ונתנו קרדיט לצלם. הרבה פעמים, כשאנחנו מטפלים בדברים, אנחנו רואים שהם זוכים לסיקור בעיתונים ובמערכות חדשות אחרות, כי זה תפס ברשת וראוי להתייחסות. לעורך החדשות היום, יש עבודה יותר קשה מבעבר. הוא צריך לבחור טוב בין הפוליטי-בטחוני והעיתון של אתמול, לבין העניינים המקומיים שמגיעים מהרשת.

-הפוליטי והביטחוני של אתמול, הם הכותרות של העיתון מחר בבוקר. זה מייתר את העיתון, לא?
אני חושב שגם עיתונים וגם מהדורות חדשות, צריכים לזכור שיש להם מתחרים, שהם אתרי האינטרנט החדשותיים שמעלים את הידיעות ברגע שהן קורות, וצריך להבין מה לעשות עם זה, אבל יש מקום לכולם. יש דברים שהפרינט יכול לספר ואף אחד אחר לא - כולל אתרי אינטרנט חדשותיים. וצריך פרינט כי אנחנו אנשים שונים וכל אחד צורך אחרת את החדשות שלו, וככה כל אחד יכול לבחור מה הוא אוהב, ואף אחד אחד לא מייתר את השני.
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אין דיין? 07/04/2014 18:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רונן צור נועם קוריס ושות' (נ.קוריס) מסייעים לחברה הזאת
  סגור
 • 5.
  ישראל היא גן עדן לפושעים ולעבריינים (ל"ת)
  דנינו 02/03/2014 11:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  כל כך הרבה דיבורים בנושא איקיוטק ללא תוצאות.
  רפי 02/03/2014 09:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הסיפור להכניס אנשים נוכלים בין סורג ובריח, פושעים משוחררים וצוחקים על החוק ועל כולנו.במדינה אחרת זה היה נגמר אחרת. ביזיון אחד גדול.
  סגור
 • 3.
  מצויינים. הלייט נייט בערוץ 10 מנצח ובגדול (ל"ת)
  צופה 28/02/2014 17:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  אורי מצויין
  צופה קבוע 28/02/2014 15:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני עוקב אחרי הבחור הזה כבר כמה זמן ונראה שהוא הדבר הבא. הוא רהוט, נראה טוב ועושה עבודה עיתונאית מצויינת. יישר כוח!
  סגור
 • 1.
  רונן צור-לך תמכור חמוצים! (ל"ת)
  שונא שקרנים 28/02/2014 11:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור