מדיה

האיש שעיתונאים מכורים לוואטסאפ שלו: "עד עכשיו לא ידעתי לעשות מזה כסף"

מאז החל 'צוק איתן', הטלפונים של 1,000 אנשי תקשורת לא מפסיקים לצפצף ● הסיבה: קבוצת הוואטסאפ 'רוטרניק' שמעדכנת על מה שקורה ● אליהו אליוביץ, הבעלים, ישן בקושי שעתיים בלילה, מספר לאייס על "התחביב"
נעמה תורן |  8
הבעלים של קבוצת הוואטסאפ רוטרניק, אליהו אליוביץ (צילום יח"צ)
בשבועיים האחרונים ישן אליהו אליוביץ בקושי 4 שעות בלילה. השבוע, כשחלה, אשתו הייתה בטוחה שזה מחיר הלחץ שהוא משלם על תפעול הבייבי שלו בזמני מלחמה. הפרויקט הוא קבוצת העיתונאים הגדולה בוואטסאפ רוטרניק, המכילה כ-1,000 אנשי תקשורת, כתבים, רכזי מערכות, עורכי עיתונים דוברי גופים ממשלתיים ואחרים - שהוא מתפעל מהאייפון שלו כמעט 24 שעות ביממה. אם אתם רואים עיתונאים באחד מאולפני המלחמה יושבים ומתעדכנים בסמארטפון בזמן השידור, יש מצב שהם מתעדכנים בהודעות בקבוצה של אליוביץ.

קבוצת העיתונאים רוטרניק הוקמה לפני כ-3 שנים על ידי אליוביץ (27), איש יחסי ציבור חרדי מירושלים. \"כשהתחלתי לשמוע על וואטסאפ בישראל פתחתי 2 קבוצות, בכל אחת עד 5 אנשים, וזה עבר מפה לאוזן. בהתחלה רק אספתי מספרי טלפונים. מישהו ביקש טלפון והתחלתי לשמור את המספרים ולהעביר למי שביקש. וזה עבר מפה לאוזן. כמו אלפונים שהיו פעם עם המספרים של כל האנשים - אצלי זה הנייד. לאט לאט. כתבים הביאו כתבים, דוברים הביאו דוברים וכו\' - כל אחד לפי התחום שלו. זה עבר מפה לאוזן, אצל תאי כתבים, דוברים של גופים ולאט לאט נפתחו קבוצות של תאי כתבים לפי נושא, ובסך הכל חברים כ-1,000 כתבים, בתתי קבוצות מפולחות לפי נושאים\".

בין חברי הקבוצה, וזו רק רשימה חלקית: ynet, מעריב, TheMarker, ידיעות אחרונות, AFP, גלובס, סופהשבוע, וואלה, רשת ב\', נענע10, רדיו גלי ישראל, ערוץ 1, ערוץ 7, חדשות 2, הארץ, ערוץ הכנסת, גלי צה\"ל, ג\'רוזלם פוסט, מקור ראשון, דוברי תקשורת, אתר אייס וגם נציגים של ארגוני הצלה, דוברי ועדות הכנסת ועיריות, דוברי אוגדות בצה\"ל, דוברי פרקליטות ובתי חולים, וגם דוברי משרדי ממשלה וארגונים נוספים, עוזרי שרים וח\"כים, חברי כנסת בעצמם, נספחי שגרירויות וגם כתבים של תקשורת זרה.

-איך חברים בקבוצה גם נציגי תקשורת זרה?
התנאי הוא שהם יבינו עברית או יכתבו בעברית, אחרת אצטרך לענות על אחרי כל הודעה להמון שאלות. אז אלה בעיקר ישראלים שעובדים בתקשורת זרה.

-איך אתה מסייע לכתבים בזמן המבצע הנוכחי?
איך לא? אם זה בלקבל סרטוני וידיאו או תמונות מהשטח או טלפונים לראיונות או לבירור לגבי אישור לפרסום תמונות. אם לדוגמה שולחים עכשיו כתבי חינוך ותחבורה לדרום לדווח משם, הם מיד מחוברים שם עם כתב מקומי, שחבר בקבוצה כל השנה ויש להם את כל המידע שהם צריכים באופן מיידי. או שאת רואה באולפן כתבים יושבים מול סלולארי, מה הם מקבלים בסלולארי? מיילים והודעות, גם מהקבוצה. במבצע הזה כבר ראיתי כתבים משדרים בזמן אמת את הידיעות שהעברתי. לכן גם החלוקה לקבוצות חשובה כאן. אף כתב לא מעוניין לקבל הודעה בלייב שלא מתאימה לתחום שלו. כך מה שמופיע לו זה רק מה שהוא צריך. כולם משתפים. השימוש בקבוצה הוא יומיומי ובמשך כל היום. זה ממשיך נון סטופ, גם בלעדי.

-זאת אומרת שכתבים עוזרים בקבוצה למתחרים?
כן. היום כולם עוזרים לכולם, אין מה להפסיד. אם זה חומר שהפיצו לכולם - למה לא לעזור האחד לשני? בעבר אם מישהו היה צריך מדיה זה לא היה קל כמו היום. הייתי צריך לבקש תמונה או וידיאו מאחד ולגשר בין מתחרים. עכשיו, אם אין משהו בלעדי - לכתבים לא אכפת להעביר.

אילוסטרציה: אייס
אילוסטרציה: אייס


-איך זה עובד? יש לך מערכת?
אני מערכת של איש אחד.

מה זאת אומרת?
יש חברים בקבוצה, ואני מסנכרן בין כלל הקבוצות.

-אז איך אתה מתפרנס מזה?
אני לא מתפרנס מזה, אלא מיחסי ציבור. בקבוצה אני עובד כמה שצריך - המטרה היא שייעברו הודעות כל זמן שצריך. היום יש למעלה מ-30 תתי קבוצות, ויש אנשי תקשורת יותר פעילים או פחות. הדוברים מחוברים לקבוצות והם מעדכנים את הכתבים. כתב יכול לעדכן את הקבוצה, לא צריך אותי ב-100%. אתמול למשל לא הרגשתי טוב והקבוצות המשיכו לפעול בלעדי...

-בעצם, למה הם צריכים אותך? הרי יש פלטפורמה חינמית...
אני ידעתי לקבץ את האנשים שמתאימים לכל קבוצה. מעבר למידע שדוברים מעבירים, כאיש תקשורת אני מקבל עוד מידע שכתבים לא מקבלים, ואני מעביר כל הודעה שיוצאת מכל גוף רשמי לכל קבוצה על פי ההגדרה שלה. כלומר ההודעה עוברת בדיוק למי שצריך אותה. דוברים מעבירים לקבוצה שהם חברים בה, וכתבים מחוברים לתחומים הספציפיים שלהם. לא הרבה מהכתבים מחוברים לכל האינפורמציה ואני כן - וכך אני מאפשר גם להם להיות מחוברים.

-תן לי דוגמה איך הקבוצה מקצרת תהליכים לחברים
כל כתב חדש שנכנס לתחום, כבר לא צריך לעשות שיעורי בית וללמוד מי הדוברים שהוא צריך לעבוד מולם. אני יודע לפנות אליהם - לכתבים החדשים - ולהציע להם את הקבוצה ואת תתי הקבוצות של התחום שלהם. לפעמים גם הם שומעים עליי. ברגע שהם יתחברו לקבוצה, ההכרות הראשונית שלהם עם הדוברים היא מיידית וככה גם נשבר הדיסטנס. ברגע אחד יש להם את כל המספרים והמיילים ואת כל ההודעות - את כל מה שהם צריכים כדי להתחיל לעבוד, בלי שיצטרכו להתחיל ללקט את המידע ולהכיר את האנשים אחד אחד או לארגן פגישות. אם למשל כתבים יוצאים לחופשה או לחו\"ל - אין דאגה, יש מערכות שעובדות בשיתוף איתנו וגם הן עצמן יכולות להמשיך להיות מעודכנות ומחוברות גם בחופש. העדכונים האחרונים מחכים להן בקבוצה בכל נושא ובכל איזור. כך גם כתב מחליף יכול להיכנס זמנית לקבוצה.

-למה לך כל הכאב ראש הזה?
כשנכנסתי לתחום התאהבתי בו. אני מחובר אליו בדמי, אבל עוד לא הצלחתי להתפרנס מזה. התחלתי את זה כי רציתי לדעת חדשות וליצור לעצמי גישה לחדשות. לא יודע למה, אני פשוט אוהב את זה, והיום אני כבר צריך לסנן חדשות.

-מה זאת אומרת?
אם מישהו מעביר הודעה ומבקש לא להעביר הלאה, אני עושה מה שהוא מבקש. כל אדם ששולח הודעה, בין אם הוא איש תקשורת או דובר, אני פועל על פי הבקשה שלו. לא שווה לעשות הפוך כדי לא לאבד חברים בקבוצה.

-עד כמה אמין המידע בקבוצה?
הרעיון הוא להביא מידע אמין וללא טעויות כמה שיותר מוקדם.

-מי מאמת את הדברים?
חברי הקבוצות ואני מצליבים מידע באופן מדוקדק. אני בודק הכל בסיועם של כתבים ודוברים, כל נושא לגופו בכל קבוצה, ואם מידע מגיע כשהוא עוד לא נבדק, נכתב \"לא מאומת\" ותוך דקה או שתיים, על פי ההצלבה, יהיה כתוב אם להמשיך לבדוק או שהמידע הופרך.

לוגו
לוגו


-נגיד אם איילת שקד כותבת שפוצצו בית כנסת ביפו...?
קל לבדוק את זה - יש משטרה וכוחות ההצלה, יש מי שיודע. אני לא שולל שום ידיעה בגלל דעות פוליטיות. יש הכל מהכל, מכל הדעות. החכמה להביא את כל הצדדים ושכל אחד יזכיר את מי הוא מסקר.

-אבל איך אתה נשמר מדיסאינפורמציה?
בקבוצה אין שמועות ואין טעויות. רב סרן שמעותי זה לא דבר חדש אבל שמועות בווסטאפ זה עניין חדש יחסית. אם לא היינו אמינים, הכתבים לא היו נשארים. כל דבר נבדק. אני בודק הכל - בסיוע של כל הקבוצות. תמיד היו שמועות בענייני צבא, אבל אני בזה כבר 3 שנים, אני יודע לזהות אם ידיעה לא נכונה. אם יש ידיעה על הרוגים - אני לא שולח בלי לוודא כי אני לא רוצה להרוס משפחות. יש לי אחריות גדולה ואני מאד נזהר. אני מעדיף להיות האחרון שמדווח, ולא הראשון שטועה.

-גם נציגי הצנזורה חברים בקבוצה? צה\"ל? שירות הביטחון?
בואי לא ניכנס לזה, אלה דברים רגישים. בואי נגיד שכולם מחוברים לזה, אני לא אומר מי.
בואי נגיד שיש לי כל טלפון של כל בעל תפקיד במדינה.

-למה שמות החברים חסויים?
ככה התחלתי את זה, כשהכתבים עוד לא הכירו את ווטסאפ וחלקם לא רצו שידעו שהם מחוברים לזה . ומאז אני שומר על זה ככה.

-איך עוברים עליך השבועיים האחרונים?
אני כמעט ולא ישן, רק שעתיים, 3 או 4 בלילה. אבל אני ישן שינה משובחת בסוף השבוע כי אני שומר שבת. יש כתבים שפתחו קבוצות משלהם והם מעדכנים בשבתות, אבל שמעתי שזה לא הולך להם כל כך.

-יכול להיות שאתה מפספס כאן הזדמנות עסקית?
עד עכשיו עוד לא ידעתי לעשות מזה כסף, אבל בגלל שהצלחתי לבנות מערכת משומנת, הגעתי למצב שאפשר לנסות לעשות מזה משהו עסקי. ילך או לא ילך - אני עוד לא יודע. אם הייתי חכם, הייתי מפסיק מזמן. אני עובד בזה כמעט 24 שעות ביממה.

-ומה אשתך אומרת על זה?
היא תומכת ודווקא בזמנים קשים כמו אלה. היא יודעת שזה טוב לשלום בית, כי אם לא הייתי עושה כלום, הייתי משועמם.

-מה זה הרעש הזה כל הזמן ברקע?
טלפונים ומיילים נון-סטופ. כמעט 100 הודעות מאז שהתחלנו את הראיון.
תגובות לכתבה(8):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  חדשות
  מיכל 14/10/2015 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום. שמי. מיכל. רוצה. להיתצרף. להקבוצה שלך. עם אפשר
  סגור
 • 6.
  איך מצטרפים לקבוצה? (ל"ת)
  אוהד 11/10/2015 19:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הכלב לא מצרף... קשה מאוד.חרא של בן אדם! (ל"ת)
  אבי 09/05/2016 22:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  במילה אחת ״רחמים״
  אבי 28/07/2014 01:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דבוק מבוקר עד ערב למכשיר הארור הזה ובשביל כלום אני עם 3 קבוצות בוואצאפ מתחרפן איך זה אפשרי לעזאזל
  סגור
 • 4.
  נו באמת
  דין 27/07/2014 12:10
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אני חבר אצלו בקבוצה ומקבל כבר שנה זמני הדלקת נרות שבת וזוטות אחרות שקשורות בדת. קחו אותו בערבון וגבל
  סגור
 • 3.
  כסף עושים בשמאל (ל"ת)
  חנן וייס 27/07/2014 12:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  חשפפ
  חשפפ 25/07/2014 16:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אתה חשפפ רציני אבל רעיון יפה בהחלט. חשפפ זה רטדי תיבות: חושב שהוא פופולארי
  סגור
 • 1.
  אליהו התותח!
  ישראל 25/07/2014 14:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכל אמין אצלו... בדוק
  סגור