מדיה

מתחילים ללקק את הפצעים: הרשות ה-2 ביקשה מהערוצים פירוט על נזקי צוק איתן

המנכ"ל באב"ד החל לבחון את שידורי ערוצים 2 ו-10 בעת הלחימה בדרום, שהסבו עפ"י הערכות נזקים ביותר מ-100 מיליון ש' ל'קשת', 'רשת' וערוץ 10
אלכסנדר כץ | 
רוני דניאל ויונית לוי, בסמוך לגבול עזה (צילום מסך: חדשות 2)
הרשות השנייה פנתה הבוקר (יום ד\') לזכייניות הטלוויזיה בבקשה לקבל בצורה רשמית את נתוני ההכנסות וההוצאות שלהן בחודש האחרון מאז החל מבצע צוק איתן, ואף בתקופה שקדמה למבצע - מאז חטיפת 3 הנערים ב-13 ביוני.

כפי שפורסם באייס, מנכ\"ל הרשות שי באב\"ד זומן למילואים בצו 8, ולכן דיונים ברשות על מצבם של הזכייניות התעכב, אולם שלשום הוא סיים את שירות המילואים שלא, והחל לבחון את הנזקים שנגרמו לערוצים השונים.

כבר בתום השבוע הראשון של הלחימה, פורסם באייס כי ערוצי הטלוויזיה המסחריים הפסידו מיליוני שקלים , וזאת בשל העברת לוח השידורים לאולפנים פתוחים, הגידול החד בהוצאות של חברות החדשות, הירידה הדרסטית בהכנסות מפרסום, וביטול הפקות עליהן כבר שולם כסף. על פי הערכות זהירות מהימים האחרונים, 3 זכיינות הטלוויזיה המסחרית, יחד עם ערוץ 9 וערוץ 24 הפועלים תחת מועצת הכבלים והלוויין, הפסידו יותר מ-100 מיליון שקלים בחודש וחצי האחרונים.

במכתב של באב\"ד מהבוקר למנכ\"לי הזכייניות - אבי צבי מרשת, אבי ניר מקשת, ויוסי ורשבסקי מערוץ 10, נכתב כי \"בחנתי את השינויים אשר חלו בלוח השידורים שלכם במהלך המצבע\", וכי עולה ש\"לוח השידורים השתנה באופן מהותי ובמקביל שודרו שידורים מיוחדים רבים על ידי חברת החדשות וזאת על מנת לתת מענה חדשותי ואקטואלי שוטף לאירועים הביטחוניים\".

לדבריו, \"על מנת לבחון את הצורף בביצוע התאמות בעקבות השינוי הבלתי צפוי בלוח השידורים, טרם גיבוש המלצתי בעניין למועצת הרשות השנייה\", מבקש באב\"ד לקבל מהזכייניות מספר נתונים, בהם הכנסות נטו בתקופה שמ-13 ביוני ועד השבוע, ביחס להכנסות בתקופה המקבילה אשתקד, הוצאות בגין לוח השידורים בפועל ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה, היקף הפרסום היומי באחוזים מסך הפרסום המותק במהלך 2 התקופות (התקופה המקדימה ותקופת המבצע), היקף הפרסום היומי באותה תקופה ב-2013, תכניות מסוגה עילית שתוכננו לשידור אולם לא שודרו, היקף שידורי החדשות בתקופה הזאת ועוד.

כמו כן התייחס באב\"ד למחויבות הזכייניות לפעילות חברות החדשות: \"אבקש להדגיש, כי אין לכרוך את מחויבויותיכם כבעלי מניות בחברת החדשות להעברת כל המימון הנדרש לחברת החדשות בגין פעילותה בתקופה זו, עם בקשותיכם לבחינת ההתאמות האמורות\".

הזכייניות התבקשו להעביר לרשות את התייחסותם עד 20 לחודש. בימים הקרובים עתידה להתכנס מועצת הרשות השנייה ולדון בצורך ובאופן ביצוע התאמות ומתן הקלות לזכייניות לאור השלכות מבצע \'צוק איתן\' על שידורי הטלוויזיה.

הדרכים להתמודד עם המצב

כיצד תוכל הרשות השנייה לעזור לזכייניות? ישנן כמה אפשרויות . הראשונה למשל היא מתן דקות פרסום נוספת בפריים-טיים, אם כי מדובר בתרופה למת. מדוע? כי במרבית המקרים בנק הדקות של הזכייניות השונות, העומד על 40 דקות בערב, לא מתמלא ולכן תוספת דקות אינה עוזרת.

אפשרות נוספת היא הקלה בסוגה עלית. כבר לפני כמה שבועות אמר גורם בכיר מאד בשוק הטלוויזיה לאייס כי הרשות צריכה לשקול אפשרות להקל על הזכייניות בכך שחלק מהוצאות מבצע השידורים וההפסדים מפרסום, יחשב כסוגה עלית, מה שיקל על הערוצים. רק לשם דוגמא, 2 זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת חייבות להשקיע יחדיו 170 מיליון שקלים בסוגה עלית בשנה, ואילו ערוץ 10 - כ-50 מיליון. \"אפשר להפחית כמה מיליוני שקלים מהמחויבויות האלה, כדי להציל את הערוצים\", אמר הגורם.

אפשרות נוספת היא הקלה בתשלום הקנסות שהרשות הטילה על הזכייניות, בסך מיליוני שקלים בשנה, ואילו אפשרות נוספת היא פנייה לממשלה בבקשה למענק שיקל על הזכייניות שהפסידו עשרות מיליוני שקלים כל אחת.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה