תקשורת

ולפעמים החגיגה נגמרת: האם רשת ב' שידרה את 'שירים ושערים' ללא אישור?

החוזה עם ההתאחדות הסתיים לכאורה ב-2013 אולם התכנית שודרה גם בשנה החולפת. מנהלת ליגת העל גילתה זאת והחליטה לצאת בהליך התמחרות
אלכסנדר כץ |  1
מכבי תל אביב מנצחת את הפועל באר שבע, בעונה שעברה (צילום מסך: ערוץ 1) (צילום צילום מסך: ערוץ 1)
עד כמה הבלגן חוגג ברשות השידור, יעיד המקרה הבא. לאייס נודע כי התכנית שירים ושערים שודרה בעונת הכדורגל החולפת, ככל הנראה בלי שזכויות השידור ברדיו נרכשו על ידי הרשות.

עם כניסתו של העורך החדש של הרשות, יונה ויזנטל לתפקידו, לאחר הדחת המנכ\"ל יוני בן-מנחם, החליט ויזנטל על שורת שינויים, שכללו בין היתר את הארכת מהדורת מבט לשעה, הדחתו של דני נוימן מעמדת הפרשן במשחקי הכדורגל בערוץ 1, ו-ויתור זמני על שידור התכנית המיתולוגית \'שירים ושערים\' שמשודרת כמעט ברציפות מאז 1970.

ואולם לאחרונה התברר כי שידור התכנית נעשה מבלי שהרשות החזיקה בזכויות לשידור משחקי הליגה. את זכויות השידור בטלוויזיה רכש ערוץ 1 לפני כשנה לתקופה של 3 שנים, בכ-40 מיליון שקלים, שנכנסו לקופת ההתאחדות לכדורגל. ואולם, זכויות השידור ברדיו שנרכשו לעונת 2011-2012, היו לעונה אחת עם אופציה להארכה לעונה נוספת, בחוזה שנחתם בין מנהל קול ישראל היוצא מיקי מירו, לבין מנכ\"ל ההתאחדות לכדורגל רותם קמר, ונאמד בכ-80 אלף שקלים לעונה. ואולם, באותו חוזה לא צוינה כנראה עונת 2013-2014, העונה החולפת, כך שעל פניו היא שודרה ללא חוזה.

לפני מספר חודשים הוקמה מנהלת ליגת העל שהחלה לטפל בין היתר גם בנושאי השיווק וזכויות השידור הכלליים של הליגה בכדורגל. כירושה היא קיבלה את החוזה בין ההתאחדות לערוץ 1, אבל ללא חוזה לכאורה בנושא הרדיו. לדברי גורם ברשות השידור, בכירים ברדיו העריכו כי במסגרת רכישת זכויות השידור למשחק המרכזי בכדורגל, ניתן לשדר גם את המשחקים ברדיו, ואולם בחוזה עצמו, כך לדברי אותו גורם, האזכור היחיד לשידור רדיו הוא האפשרות לשדר את משחקי הנבחרת הלאומית ברדיו, בלי שמצויינים משחקי ליגת העל.

בשבוע שעבר החליטו במנהלת הליגה לאפשר לרשות השידור לשדר באמצעות רשת ב\' את \'שירים ושערים\' במשך שבועיים, וזאת עד לסיום הליך של התמחרות שהמנהלת מעוניינת לקיים. ואולם ויזנטל החליט כאמור ביום רביעי שעבר לא לנצל את האפשרות שניתנה לרשות ולא לשדר את התכנית, שגם כך לא הייתה משודרת בסוף בגלל הקפאת משחקי הכדורגל בשל מבצע צוק איתן. כבר באותו יום קיבלו הצוותים שאמורים היו להישלח למגרשים בסוף השבוע, הודעה על ביטול השיבוץ.

בכל מקרה, השבוע אמורה מנהלת הליגה להוציא להליך של תמחור את הזכויות לשידור משחקי הליגה ברדיו, שלא מן הנמנע כי קול ישראל תתמודד על כך. גם גל\"צ קיבלה הודעה על הליך התמחור וכך גם תחנות הרדיו האזוריות.

ממנהלת ליגת וינר בכדורגל, נמסר: \"השיחות שמתנהלות לבין זכייני השידור, נשארות במרחב הזה. כאשר נוציא את הבקשה לשידור עונת המשחקים ברדיו לעונת 2014/2015, אנחנו מבטיחים שגם אתר אייס כמו שאר האתרים, יקבל את ההודעה לעיתונות בנושא זה\".

מרשות השידור נמסר: \"היות שמנהלת הליגה תצא במכרז על זכויות השידור בעוד שבועיים, החליט יונה ויזנטל, העורך הראשי של רשות השידור, שלא לשדר את התכנית \'שירים ושערים\' במהלך שבועיים אלו. במקביל, הרשות תשקול אם להתמודד במכרז זה, אם לאו\". ברשות הוסיפו עוד כי \"לגבי זכויות השידור בעונה הקודמת - המשחקים שודרו באישור ההתאחדות לכדורגל\".

מההתאחדות לכדורגל נמסר: \"הרדיו מהווה פלטפורמה לשידורי הכדורגל לכלל ישראל, וזוהי מדיניות ההתאחדות לאורך השנים. מבחינת ההתאחדות, קול ישראל מימש את האופציה שניתנה לו\".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מפתיע באמת שככה מתנהלת רשות השידור (ל"ת)
  שי 08/2014/25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור