תקשורת

לקראת 2015: הסכם קיבוצי ראשון לעיתונאים ב'ידיעות', 'כלכליסט' ו'לאשה'

בשנה הבאה ירוכזו בראשל"צ כל זרועות הקבוצה, מה שיוביל לפיטורים. בחודשים הקרובים לא יהיו פיטורי צמצום, ויתקיים מו"מ להסכם סופי
אלכסנדר כץ | 
בניין ידיעות אחרונות (צילום: אייס) (צילום אייס)
בתום חודשים של מו\"מ בין ארגון העיתונאים להנהלת קבוצת ידיעות אחרונות, נחתם אתמול (יום ב\') הסכם קיבוצי ראשון שיכלול את עובדי העיתון \'ידיעות אחרונות\', היומון הכלכלי כלכליסט ומגזין לאשה. בסיס ההסכם הוא כי בתמורה להמשך הקיצוץ שהחל ב-2012, לא יהיו פיטורי צמצום לתקופת ההסכם. ההפחתה וההגנה מפיטורי צמצום יימשכו 3 חודשים, שלאחריהם לנציגות העיתונאים תהיה אופציה בלעדית להאריכן ב-3 חודשים נוספים.

לגבי פיטורים בשל אי התאמה או תפקוד לקוי, הוקם מנגנון מיוחד ותקדימי לענף העיתונות: כל עיתונאי המועמד לפיטורים יזכה לתקופת מבחן של 3 חודשים בה יוכל לתקן את הליקויים. רק אם הליקויים לא תוקנו תוכל ההנהלה להזמין אותו לשימוע. לפני קבלת החלטה סופית על הפיטורים ההנהלה תהיה מחויבת לדון על כך עם הוועד והארגון.

עוד הוחלט כי עובד שיודיע בתקופת ההסכם על התפטרותו בשל קיצוץ השכר, יהיה זכאי לקבל את זכויותיו בדין מפוטר. כל עיתונאי יקבל 3 ימי חופשה נוספים לניצול בתקופת ההסכם.

הנהלת \'ידיעות\' התחייבה עוד לפתוח באופן מיידי במו\"מ להסכם קיבוצי רחב בתום חצי שנת ההסכם הנוכחי, שיסדיר נושאים נוספים. כאות לרצינות הכוונות, התחייבו הצדדים לקיים פגישת מו\"מ אחת לשבוע.

יש לציין כי ב-2015 צפויים חלקים רבים בקבוצת \'ידיעות\', בהם גם ynet, להתרכז בבניין אחד בראשון לציון, במסגרת מהלך לאיחוד נרחב בקבוצה, מה שאמור להוביל לפיטורים בקבוצת \'ידיעות אחרונות\'. בקבוצה עובדים על פי הערכות כ-2,000 עובדים, מהם כ-500 עיתונאים, שחלקם עשויים לסיים את דרכם בקבוצה. ההסכם שצפוי להיחתם בחלקו הראשון של 2015, אמור להסדיר את תנאי העסקה של עובדי הקבוצה, ותנאי הפרישה של המפוטרים הצפויים.

את ארגון העיתונאים ליוו עורכי הדין אמיר בשה ומורן סבוראי ממשרד בני כהן ושות\', ואילו הנהלת את \'ידיעות אחרונות\' ייצגו עורכי הדין אריאל שמר ואשר סלע ממשרד אריאל שמר.

יאיר טרצ\'יצקי, יו\"ר ארגון העיתונאים, מסר: \"ההסכם הזה הוא צעד חשוב בתהליך ארוך של יצירת יחסי עבודה הוגנים ומכבדים בידיעות אחרונות ובענף העיתונות בכלל. מנגנון הפיטורים התקדימי לא רק מחזק את הביטחון התעסוקתי אלא גם מחזק את החופש המקצועי של העיתונאים\".

מוועד העיתונאים ב\'ידיעות אחרונות\', \'כלכליסט\' ו\'לאשה\' נמסר: \"חשוב לנו להדגיש כי קבוצת \'ידיעות\' היא המקום שאנחנו מתפרנסים בו. אנחנו רוצים שהמקום ישגשג ויצמח. אין פה יריבות, ככל שהמקום הזה יעבוד טוב יותר ויפרח - זה יתבטא במשכורת של כולנו\".

מ\'ידיעות אחרונות\' טרם התקבלה תגובה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה