מדיה

העיניים נשואות לשלמה נחמה: ההקלות התקבלו בכנסת, ערוץ 10 בדרך לרשיון

(עדכון) "ועדת אלקין" אישרה את ההקלות שיזמה הרשות השנייה - הפחתת ההוצאה לתוכן ל-130 מיליון ש'. ערוץ 10 קופץ על המציאה ומחכה לאיש העסקים עליו אמר ורשבסקי: "הוא עשוי לחתום על ההסכם בימים הקרובים"
יוסי ורשבסקי (צילום מסך: ערוץ הכנסת) (צילום צילום מסך: ערוץ הכנסת)
(עדכון: 11:50) הוועדה משותפת של ועדת הכלכלה ו-ועדת החינוך של הכנסת שהתכנסה הבוקר (יום ד\'), אישרה את המתווה של מועצת הרשות השנייה שאמור להציל את ערוץ 10, ובאופן רשמי - הסדרת הרגולציה על בעלי רישיון שידורים והפחתת ההוצאה לשידורים מ-280 מיליון שקל ל-130 מיליון בלבד, שיוקצו לחדשות ותוכן איכותי.

הוועדה המיוחדת בראשותו של ח\"כ זאב אלקין ובניהולו של ח\"כ אבישי ברוורמן, אמורה הייתה להתכנס שלשום, במקביל לפיזורה של הכנסת, אולם אלקין ביטל אותה כמה דקות לאחר השעה 21:00 בערב, לדברי גורמים, לפי הנחיה שהגיעה ממשרד ראש הממשלה.

בכל מקרה, בערוץ 10 כבר מגדירים את ההחלטה שהתקבלה היום כ\"שינוי היסטורי בשוק הטלוויזיה\". הסרת חסמי הכניסה לשוק, סוללת לדבריהם, את הדרך להתנהלות רציונאלית על בסיס פרמטרים כלכליים. בערוץ לא מתמהמהים ומודיעים כבר עכשיו על התוצאה הישירה של החלטת הכנסת: \"ערוץ 10 יהיה הראשון לעבור לרישיון\" כך לדבריהם.

המודל שגובש על ידי הרשות השנייה ושאושר באופן סופי, ימקד את הרגולציה בחיוב בעלי רישיון לשידורי ברודקאסט מסחריים להוצאה על שידורי חדשות ולהוצאה על תכניות מסוגה עילית בהיקף שנתי כולל של כ-130 מיליון שקלים. בערוץ אומרים עוד כי \"מודל הרגולציה שאושר לבעלי רישיון שידורים נותן תוקף למודל התכני החדש ולתוכנית העסקית של ערוץ 10 וסולל את דרכו של הערוץ לקבלת רישיון שידורים ל-15 שנים\".

מוקדם יותר בישיבה אמר יוסי ורשבסקי, מנכ\"ל ערוץ 10 כי \"איש העסקים שלמה נחמה עשוי לחתום על הסכם עם בעלי ערוץ 10 הנוכחיים כבר בימים הקרובים\". לדברי ורשבסקי, \"בחודשים האחרונים נחמה ראה את התכנית העסקית של ערוץ 10. הוא איש עסקים והוא רוצה החזר על ההשקעה שלו\". עוד לפני כן סיפר ורשבסקי ליו\"ר הוועדה כי \"הערוץ ננטש לפני שנה על ידי בעל המניות הדומיננטי שלו (רון לאודר, א\"כ), בעל המניות הנוכחי (יוסי מימן, א\"כ) לא יכול היה להזרים יותר כספים, והערוץ נאלץ לעבור תכנית התייעלות מאד כואבת שאת התשלום שילמו העובדים. אבל נבנה משהו מאד מיוחד שייתן תחרות בתכנים ולא רק בקטע המסחרי\".

עוד לפני כן אמר יו\"ר ועדת הכלכלה ח\"כ אבישי ברוורמן, כי \"הנושא כאן הוא לא ערוץ 10, הוא לשנות את שוק הטלוויזיה, שכל אחד יוכל להיכנס לשוק\".

יו\"ר מועצת הרשות השנייה, אוה מדז\'יבוז\', אמרה כי \"כבר בשנת 2012 היה ניסיון לפתוח את השוק אבל בפועל זה לא קרה - הזכייניות המסחריות לא יצאו לרישיונות. צריך לעשות הרבה דברים - בין היתר להפחית את ההוצאה לתוכן. צריך לשמור על שמורות הטבע של התוכן - החדשות, הסוגה העלית והקולנוע הישראלי, וגם במעבר לרישיונות צריך לשמר את זה\". לדבריה, \"לא צריך להיתמם - סד הזמנים הוא בגלל ערוץ 10. 2 הזכייניות בחרו לא לצאת, והזכיין הבא הוא ערוץ 10\".

מנכ\"ל הרשות השנייה שי באב\"ד סיפר על מחויבויות התוכן של הזכיינות, והתעמק בשידורי החדשות: \"חדשות בישראל זה דבר מאד ייחודי. בעולם לא מצאנו ששים דגש כמה כסף לשים על חדשות. בישראל יש עילה לשמר את הנושא - זה עומד על 55 מיליון וכבר מגיע ל-65 מיליון שקלים בשנה\".

לאחר החלטת הוועדה, אמר ורשבסקי כי ההחלטה \"היא אבן דרך חשובה מאד בענף הטלוויזיה. האפשרות שתהיה מעתה לערוצי הטלוויזיה להתבדל ולשדר תכנים שונים בעלי אופי ומיקוד שונים תחזק את הפלורליזם ותספק לצופים מגוון ובחירה רחבים יותר כל ערב\".

ורשבסקי הוסיף ואמר: \"הגמישות שתתאפשר במבנה ההוצאות תתן לערוצי הטלוויזיה יכולת להתאים את פעילותם לתנאים הכלכליים של ענף הטלוויזיה בישראל, ולפתח את פעילותם על יסודות כלכליים, ובכך תאפשר יציבות עם תוחלת עסקית לבעלי המניות, ודאות ורווחה לעובדים וחופש ועצמאות עיתונאיים. ערוץ 10 עובר לפעול ברישיון שידורים לחמש עשרה שנים וימשיך בתוכנית העסקית והתכנית בה הוא פועל בחודשים האחרונים״.
תגובות לכתבה(7):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  התוכן האיכותי ביותר משודר היום בערוץ 10
  יואל 12/12/2014 15:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הזוי איך כל פעם מאלצים ערוץ כזה להיאבק על קיומו. אות וסמל לפרצופה של המדינה
  סגור
 • 6.
  ביבי בטח אוכל את הלב (ל"ת)
  תום 10/12/2014 19:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  ערוץ 10 נולד לכשלון
  אוי וואי 10/12/2014 14:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וחבל שמר נחמה לא מבין את מה שהבין מר לאודר כבר מזמן. הרעיון של הערוץ זה לתת שכר מופקע לטאלנטים שלו וטו לא.
  סגור
 • 4.
  חובות העבר שולמו? (ל"ת)
  יורם 10/12/2014 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  נחמה לא רק שלא יקבל את ההשקעה בחזרה
  תומר 10/12/2014 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלא שגם יצטרך להשקיע עוד. במדינה קטנה כמו שלנו ולאור המצב שערוץ 2 שולט במדיה, אין סיכוי לעוד גוף שידור מסחרי, הם עושים יופי של טלויזיה, אבל רווח לא יהיה להם מזה. נחמה שופך סתם כסף. א
  סגור
 • 2.
  ישראלי
  יהודי 10/12/2014 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לסגור את ערוץ עשר שמאלנים וגזענים..מפלגת מרץ 2...
  סגור
 • 1.
  ערוץ מגעיל צהוב ומיותר . (ל"ת)
  בא 10/12/2014 12:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור