מדיה

המחנה הציוני השתמש בצילום ייחודי של נתניהו - הצלם תובע 80 אלף שקלים

תמונה של רה"מ שצולמה ע"י אמיל סלמן, "סופחה" לקמפיין המחנה הציוני. אותה תמונה גם נלקחה ללא אישור לקמפיין של המועצה לשלום וביטחון
אלכסנדר כץ | 
התמונה של נתניהו שצילם אמיל סלמן (צילום עמוד: הארץ) (צילום צילום עמוד: הארץ)
תמונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו עומדת במרכזו של מאבק שמנהל אמיל סלמן. הצלם הירושלמי הגיש נגד המחנה הציוני הוגשה לאחרונה תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים, ואילו מספר חברות שילוט קיבלו אתמול (יום ב') מכתב התרעה בעקבות שימוש באותה תמונה בקמפיין שילוט חוצות של קבוצת המומחים לשלום וביטחון (המוכרת בשמה המועצה לשלום וביטחון).
 
סלמן, נשלח מטעם הארץ לצלם במסיבת העיתונאים הדרמטית שכינס ראש הממשלה ב-2 בדצמבר 2014 בה הודיע על פירוק הממשלה והקדמת הבחירות. צילום של סלמן שהנציח את נתניהו מגיח מפרוזדור כשחצי מגופו מוסתר, פורסמה למחרת ב'הארץ' ובכלי תקשורת נוספים.
 
ב-16 בינואר 2015 הופיע בדף הפייסבוק של המחנה הציוני סרטון תעמולת בחירות בן 37 שניות, שמתוכם בנשך כ-20 שניות "מככבת" התמונה של סלמן, ובהמשך סרטון זה הפך לוויראלי, הועלה באתרי אינטרנט גדולים, שודר בתכניות טלוויזיה שונות וזכה לחשיפה גדולה.
 
"הצילום הועתק לסרטון והועלה על ידי הנתבעת לאינטרנט מבלי שניתן לתובע קרדיט כיוצרו", נכתב בכתב התביעה על סך 80 אלף שקלים, שהוגש לאחרונה על ידי סלמן, באמצעות עורכי הדין גלעד רוגל וניצן רובינשטיין. "מדובר אפוא, ב-6 הפרות לפחות של הזכות המוסרית של התובע באינטרנט (פייסבוק, makoynetnrg, מעריב, וואלה) וב-2 הפרות של הזכות המוסרית בטלוויזיה (ערוץ 2, ערוץ 1), ובסך הכל - ב-8 הפרות".
 
מתוך כתבה ב-ynet
עורכי הדין רוגל ורובינשטיין מציינים בכתב התביעה כי בפועל מרשם אינו בעל זכות היוצרים בצילום משום שהוא נשלח כנציג עיתון 'הארץ', אולם הוא "בעל הזכות המוסרית בו, לפי סעיף 45(ב) לחוק זכות יוצרים". הם גם הוסיפו כי "נשוא התביעה הוא יצירה כהגדרתה בחוק זכות יוצרים  ועל כן, הוא  נהנה מהגנת החוק".
 
ב-21 בינואר שלחו רוגל ורובינשטיין מכתב התראה למחנה הציוני על הפרת הזכות המוסרית בסרטון, ודרישה לתשלום פיצוי בשל כך. מכתב זה לא זכה למענה, והמפלגה המשיכה לעשות שימוש בתמונה בפרסומיה. בתביעה שהוגשה בהמשך מציינים השניים כי על המחנה הציוני, "כמפלגה המתמודדת על הנהגת המדינה, להקפיד שבעתיים על קיום החוק במדינה ולהוות דוגמא ציבורית לשמירה על החוק", וכי "פרסומו ללא מתן קרדיט פוגע במוניטין שלו (של הצלם סלמן, א"כ) וביכולתו לגבות תמורה ראויה עבור יצירותיו".
 

שלט החוצות בירושלים (תמונת גולשים)
בימים האחרונים עלה קמפיין שילוט חוצות נרחב של המומחים לשלום וביטחון, תחת הסיסמה "עם ביביבנט נישאר תקועים עם הפלסטינים לנצח". על הקמפיין אחראי משרד הפרסום של אילון זרמון. ביממה האחרונה שלחו פרקליטיו של סלמן מכתבים לחברות שילוט החוצות השונות, והנושא עבר לטיפול משרדו של זרמון.
זאב ינאי, יועץ התקשורת של קבוצת המומחים לשלום וביטחון, מסר כי "משרד הפרסום מטפל בתשלום עבור הזכויות". 
מהמחנה הציוני לא התקבלה תגובה. 
צלם נוסף: "המחנה הציוני מפרים את הזכויות שלי"
אגב, אתמול פרסם הצלם ינאי יחיאל בדף הפייסבוק שלו, כי המחנה הציוני עשתה שימוש בתמונה של יו"ר המפלגה בוזי' הרצוג אותה יחיאל צילם, בלי לקבל אישור ולשלם עליה. "אולי יצא לכם לראות את שלטי החוצות של 'המחנה הציוני' שבהן מככבת תמונתו של בוז'י", כתב יחיאל, "רציתי להביא לידיעתכם שאני הצלם מאחורי התמונה. אלא מה? המחנה הציוני מפרים את זכויות היוצרים שלי ועושים שימוש בתמונה ללא רשותי. ניסיתי, בטח שניסיתי לפנות ולדבר ולבקש תשלום אבל מתעלמים ממני".
לוואלה ברנז'ה אמר "החליט להגיש את התביעה לאחר שהניסיונות להסדיר את הסוגיה מול המפלגה לא צלחו".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה