מדיה

מתנה: תחנות הרדיו האזוריות יקבלו אישור רטרואקטיבי - לאחר שכבר פיצלו תדרים

3 תחנות פיצלו תדריהן ולמעשה הקימו תחנות חדשות ללא מכרז. יו"ר תחנות הרדיו האזוריות פעל לחקיקה מקלה, ח"כ נאוה בוקר הגישה הצעה וועדת הכלכלה אישרה את ההצעה לקריאה ראשונה
אלכסנדר כץ |  1
ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (יום ד') לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ נאוה בוקר (הליכוד) לתקן את חוק הרשות השנייה על מנת לאפשר פיצול שידורים של בעל זיכיון לשידורי רדיו. המשמעות בפועל  היא שהתחנות שכבר פיצלו תדרים לשידורים שונים, יקבלו אישור בדיעבד על "התחנות" שהקימו ללא אישור.
הסוגיה החלה לאחר שבשנים האחרונות קיבלו 3 תחנות אזוריות אפשרות לפצל תדרים, ולמעשה הקימו תחנות רדיו נוספות ללא מכרז. השלושה הן רדיו חיפה עם תדר נוסף לתחנת רדיו חם אש, רדיו דרום עם 2 תדרים – באר שבע ואשקלון, ורדיו לב המדינה עם תדר ברוסית שפועל 12 שעות ביממה.
הבעלים של לב המדינה, דוד בן בסט, מחזיק גם בתחנת רדיוס. הוא גם יו"ר תחנות הרדיו האזוריות ומקורב לליכוד, ומי שהוביל את הצעת החוק לאישור פיצול התדרים, כפי שהגישה אותו ח"כ בוקר מהליכוד.
ח"כ בוקר הציגה את ההצעה ואמרה כי הנוסח תוקן ותואם עם משרד התקשורת. היא הוסיפה כי התדר הנוסף ופיצול השידורים בחלק משעות היום יאפשרו לתת מענה לקהלים ייחודיים באזור הזיכיון. 
היועצת המשפטית של משרד התקשורת, עו"ד דנה נויפלד, ציינה כי לא מפצלים תדר, אלא תוכן. היא הוסיפה כי כיום יש 3 תחנות שקיבלו אישור לפיצול ואמרה כי תחנה שקיבלה 3 תדרים לכיסוי אזור הזיכיון, כמו רדיו לב המדינה, תוכל לבצע פיצול אחד של תוכן. כמו כן, תחנה שקיבלה אישור לפיצול וקיבלה תדר נוסף, לא תוכל לבקש תדרים נוספים לכיסוי אזור הזיכיון, אלא אם יש הפרעות חיצוניות משמעותיות בקליטת השידורים.
לפי ההצעה שאושרה, המועצה תהייה רשאית לאשר פיצול אם מצאה שיש צורך בתוכן נוסף, וזאת לאחר שתמפה את הצרכים המיוחדים של אוכלוסיות שונות ברחבי הארץ. ככל שיינתן אישור כזה, השידורים יהיו בהתאם לכללים שתקבע המועצה שייכנסו לתוקף תוך כשנה מיום פרסום החוק. עוד נקבע כי אישור לפיצול שידורים יינתן רק לאחר ששר התקשורת יאפשר הקצאת תדרים נוספת לבעל הזיכיון. כמו כן נקבע כי הפיצול יתאפשר לתוכן שידורים נוסף אחד בלבד.
כמו כן נקבעו הוראות מעבר שיחולו על בעלי זיכיון שכבר קיבלו מהמועצה אישור לפיצול שידורים – אותם בעלי זיכיון יוכלו להמשיך את השידורים המפוצלים עד לקבלת אישור מעודכן מהמועצה בהתאם לכללים החדשים שנקבעו כאמור.
 

הקרב על תחנה אזורית נוספת בערביתבפתח הדיון בוועדה בראשותו של ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), התפתח עימות בין ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) ליו"ר מועצת הרשות אוה מדז'יבוז' על רקע טענתו לעיכוב במתן אישור לתחנת רדיו נוספת בערבית מדרום לאום אל פאחם, בנוסף לרדיו א-שמס, מהלך אותו דווקא יזמה הרשות בעבר, כפי שפורסם לראשונה באייס.

ח"כ פריג' הביע חשש שאישור הצעת החוק יחסום כניסה של שחקנים נוספים. הוא הוסיף כי בעבר כבר פנה בעניין ליו"ר המועצה הקודם שי באב"ד, והמועצה אף מצאה שיש היתכנות כלכלית לתחנה נוספת. פריג' אמר כי כבר 3 שנים מבטיחים לו לטפל בעניין. ואכן, בתקופתו של באב"ד הוא המליץ לצאת למכרז נוסף, אולם סוגיה זו לא עלתה בסופו של דבר לדיון במועצת הרשות, ולכן בקיץ האחרון החליטה מועצת הרשות השנייה לצאת בבדיקה נוספת לגבי האפשרות להקים תחנת רדיו אזורית נוספת בערבית.
היועצת משפטית של המועצה, עו"ד הילה שמיר, הסבירה כי הצעת החוק לא תמנע מתן זיכיון נוסף, שכן המועצה יכולה לתת 20 זיכיונות וכיום יש רק 16 תחנות אזוריות. מדז'יבוז' טענה כי טרם התקבל אישור משרד התקשורת לתדר נוסף. עם זאת, סמנכ"ל ספקטרום במשרד התקשורת, נתי שוברט, אמר כי בתקופת באב"ד נמצא תדר. "בבוא היום, כשהרשות תסיים את עבודתה, נצטרך לבדוק שוב", אמר. מדז'יבוז' הוסיפה ודחתה בתוקף את הטענה של פריג' שהבטיחה לו כבר לפני 4 חודשים שהתהליך יסתיים תוך חודש. פריג' זעם ואמר כי יציג התכתבויות שאכן כך היה.
בתשובה לשאלת היו"ר כבל, לגבי לוחות הזמנים, אמרה מדז'יבוז: "אני מניחה שבחצי שנה הקרובה נקבל החלטה אם יוצאים למכרז או לא - כדי שאחרי זה הוא (פריג') לא יגיד חודש". היו"ר כבל זעם על ההתייחסות ודרש מדז'יבוז' התייחסות מפורטת ובכתב ללוח הזמנים לטיפול בנושא.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פיצול תדרים
  מבפנים 16/12/2015 16:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  נותנים הכשר לגניבה ואת התחנה שמשרתת את כל מגזרי האוכלוסיה בנאמנות ואיכות "קול ישראל" מחסלים בדרכם של ארדן השחצן ולפיד הקברן
  סגור