מדיה

ערוצי הספורט על כוונת מועצת הכבלים: "אין לאפשר לחסות להפוך לפרסומת בתחפושת"

ערוצים יעודיים מסחריים התלוננו כי ערוצי הספורט משדרים למעשה פרסומות מקוצרות כאילו היו חסויות. המועצה פנתה ל-HOT ו-yes ומאיימת כי תתחיל לקנוס אם התופעה תימשך
אלכסנדר כץ |  4
מועצת הכבלים והלוויין שמה על הכוונת את החסויות בשידורי הערוצים המפוקחים על ידה. במכתב ששלחה אתמול (יום ג') יו"ר המועצה ד"ר יפעת בן חי שגב ל-HOT ו-yes, היא דורשת מהן להקפיד על כללי החסויות לרבות בערוצי הספורט, ואפשרה למשדרים 30 ימים לשם היערכות ליישום ההנחיה לפני שהמועצה תתחיל להטיל קנסות.
בתקופה האחרונה ערכה המועצה בדיקה לגבי צורת ההגשה של חסויות, לאחר שהתקבלו תלונות מצד ערוצים המפוקחים על ידי הרשות ומשדרים פרסומות כחלק מתנאי הרישיון. מהבדיקה של אגף הפיקוח במועצה עלה כי החסויות בערוצי הספורט – של ערוץ הספורט ושל צ'רלטון לא עומדות תמיד בכללים ובהוראות שנקבעו לעניין בפסיקות בג"צ, ובעקבות כך נוגסות חלק גדל והולך מעוגת הפרסום.
על-פי כללי מועצת הכבלים והלוויין, הגוף המשדר יכול לכלול בכל שעה בכל ערוץ עד 5 חסויות שיכללו רק  את שם נותן החסות והלוגו שלו, כאשר אורכה של כל חסות יהיה עד 6 שניות. בפועל משדרים הערוצים חסויות וידאו שלעתים ארוכות מהזמן המותר, ומזכירות למעשה סרטון פרסומת מקוצר.
במכתב הובהר כי החוק אוסר שידור פרסומות בכבלים ובלוויין ואין לסטות מכך. על כן, אין לאפשר לחסות להפוך "לפרסומת בתחפושת". כללי התקשורת קבעו כי חסות תופיע בלא ציון שמם המסחרי של המוצר או השירות ובלא תיאור איכותי-השוואתי שלהם, שאם לא כן - עלולה החסות להפוך לפרסומת ואת זאת אין לאפשר.
בן חי שגב ציינה עוד במכתבה כי האסדרה הקיימת מבקשת להבחין בין מקורות המימון (דמי מנוי לעומת פרסומות) ולכן יש חשיבות גדולה לעמוד בכללים ובהנחיות בית המשפט. כמו כן החליטה המועצה לחדד את גם נושא הפרסים, והובהר כי האפשרות להעניק פרס בדומה לחסויות, אינה יכולה להוות פתח לפרסומת. לכן קבעה המועצה כללים גם להצגת פרסים והובהר כי כחלק מהאכיפה יטופלו גם פרסים הכוללים תוכן אסור המהווה פרסומת אסורה.
"אין לאפשר לחסות להפוך לפרסומת בתחפושת", כתבה בן חי שגב. "פרסומת בכבלים ובלוויין אסורה. אני דורשת מהחברות להקפיד הקפדה יתרה כי תוכנה של החסות לא יהווה פרסומת מסחרית אסורה; בהמשך יש גם לוודא כי מבחינה צורנית החסות עומדת בכללים".
ד"ר יפעת בן חי שגב: "כל עוד פרסומת בכבלים ובלווין אסורה, אין לאפשר לחסות להפוך לפרסומת בתחפושת. החוזה עם הצופה מבוסס על תשלום דמי מנוי ״תמורת״ תוכן נטו. המצב היום לכן הוא הפרה של חוזה הצפייה"
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  נמאס מהפרסומות בערוצי הספורט בתשלום!!!
  דן 17/11/2017 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשביל זה אנחנו משלמים הרבה כסף כל חודש!
  סגור
 • 3.
  המלצות ווינר כתוכן, אין יותר גרוע מזה (ל"ת)
  גיל 08/05/2016 11:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הגיע הזמן ,ערוץ הספורט בדיחה
  נתן 05/05/2016 21:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל אייטם ביצי העיתונות הוא מקושר עם פרסומת כל משחק שמשדרים 3 פעמים בתוך חצי שעה שחקן מצטיין עם פרסומות מה זה !!
  סגור
 • 1.
  מועצת הכבלים והלוויין היא סמרטוט שכולם דורכים עליו
  אריאל 05/05/2016 11:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם המועצה היתה גוף רציני ואסרטיבי הערוצים היו עומדים בכללי החוק ולא מפירים אותו על ימין ועל שמאל.
  סגור