תקשורת

ריקלין על בוגי: "דעתו על אלאור עזריה מושפעת מ'הארץ'"

כצפוי, הדיון על מעורבות התקשורת במשפט אלאור אזריה הפך לסוער בכנס העיתונות באילת עם ויכוחים רמים באולם
משה בנימין |  2
כנס אילת לעיתונות - משפט אלאור אזריה (צילום משה בנימין)
משפט אלאור אזריה, מהנושאים המתוקשרים והבולטים בישראל ניצב במרכזו של פאנל בכנס העיתונות באילת שעוסק באופי המעורבות הפוליטית והתקשורתית המשפיעה על ניקיון ההליך המשפטי. את הפאנל מנחה הכתב הצבאי של חדשות 10 אלון בן דוד ומתארחים בו רוני דניאל, תא"ל מוטי אלמוז דובר צה"ל, ברוך קרא, יגאל דילמוני סמנכ"ל מועצת יש"ע, טלי בן עובדיה, שמעון ריקלין מערוץ 20 ואורלי גולדקלנג סגנית עורך מקור ראשון.
"31 שנים בתקשורת ואני לא זוכר פרשה שכל כך טלטלה את הציבור הישראלי" כך פתח אלון בן דוד את דבריו כשנזכר בפרשות צבאיות סוערות קודמות, אך לדעתו משפט אלאור אזריה עולה על כולם.
דובר צה"ל מוטי אלמוז פתח ואמר כי "אלאור חייל שלנו ואי אפשר לסגור את הדבר הזה בתוך הבית, משום שהפרקליט הצבאי הראשי צריך להחליט אם הדבר הזה עולה לדין. מבחינה מבצעית זו הנורמה הצה"לית ובחלק השני ראינו בתחקיר כי האירוע הוא מתחת לנורמות הצה"ליות, וגם אנחנו לא מכירים אירוע כל כך חמור שקורה 11 דקות לאחר הירי".
רוני דניאל נשאל האם דינו של אזריה נחרץ מהר וענה שלא. "דיברתי עם האבא יום לאחר האירוע וכבר אז החלה ההסתה - לי ברור לגמרי מה קרה שם. אבא שלו לאחר התייעצויות עם עורכי דין כבר תכנן את הסטרוקטורה. אין כאן חשש או פחד - הוא אומר שהמחבל הזיז יד - אז מה הדבר הראשון שאתה אמור לעשות - לצעוק לחבר'ה תזהרו והוא לא עושה את זה. בסופו של יום אני חושב שמדובר בחייל שנלחץ ויכול היה לעמוד ולהגיד שגיתי. אני לא יודע מה הביא אותו לכך על אף שלא נשקפה סכנה הרי בדקו לפני וראו שאין מטען. בא חייל ולא בודק כלום - למה אתה לא צועק תזהרו יש מטען? הכל סיפור של עורכי דין שמנסים לחלץ אותו".
לשאלה אם הייתה משדרת את זה אחרת ענתה טלי עובדיה כי "אני לא חושבת שהסיפור הוא פרטי התחקיר. הנתונים ידועים כולם, התחקיר הצביע על בעיות ולדעתי סיפור אלאור אזריה מקבל את העוצמות התקשורתיות שלו ואת כיכר השוק שמאפיינת אותו בשנייה שהפוליטיקאים נכנסים לתמונה והופכים אותו לכלי משחק פופוליסטי. בוגי יעלון מעל בימת הכנסת אומר טקסט חד משמעי שנוגע לתחקיר הצה"לי באותו רגע - הפאניקה שהביאה אותו לאמירות האלו נובעת מהמשמעויות של מה שקרה בשטח".
שמעון ריקלין מערוץ 20: "המהות היא שאנחנו נמצאים היום במצב שכל אירוע הופך לאירוע פוליטי ובוגי יעלון כמו רבים אחרים קורא את עיתון הארץ ומושפע מהנורמות. תצחקו כמה שאתם רוצים אבל אני אומר שבוגי פועל תחת נורמות מסוימות והוא אמר כי הוא ידע מה יקרה לו מהבראנז'ה. במקום להתנהג כמו שר הבטחון כולם נטשו אותו ומיד. תתנו למערכת לעבוד ובמקום זה מה קורה? כולם ברחו כי הם ראו מצורע, אנחנו חברה של ציד מכשפות ואנחנו נוטשים אנשים ומלמטה עד למעלה נטשו אותו. תנו לחייל הזה משפט הגון אבל תנו לו אפשרות לעמוד לדין בצורה רצינית".
אורלי גולדקלנג: "מתוך המקום הימני שלי אני מאוד רוצה צבא נקי ולא משחית. יש את התגובות האוטומטיות של כל המחנות אבל אם התקשורת שם אז מה הסיכוי למשפט נקי? העניין הוא שבוודאי שהתקשורת היא כלי - אין לנו 12 מושבעים. בוגי היה נמהר וגם ביבי וגם שרון גל וגם ליברמן". 
יגאל דילמוני: "רוני אני מאוד מעריך אותך אבל כבר ביום הראשון שפורסם הסרטון, אתה הוצאת אותו אשם בגלל סרטון שצולם על ידי ארגון שמאל שכל מטרתו לצאת נגד מדינת ישראל. התקשורת חרצה את דינו ומה שקרה הוא שכל אמא שישבה בבית חשבה על הבן שלה שאם הוא יטעה מבצעית - כולם יתקפו אותו - מרוני דניאל ובוגי עד אחרון הטוקבקיסטים, ועכשיו תראו כל העם אוהב את אלאור אזריה".
ברוך קרא: אני מסכים אתכם שיש הבדל משמעותי בין השעייה של קצין בכיר לבין אמירה שהיא שיפוטית או לפחות נתפסת כך. משפטים צבאיים זה עולם קצת אחר מהאזרחות ואני כן מבין את שר הבטחון שהיה צריך לתת אמירה ערכית ואני אומר אלאור אזריה מבחינתי צריך להבדיל ביו הוויכוח התרבותי למשפטי. ברמה התרבותית האיש נהפך לכלי משחק ובמידה רבה השמאל שגם התלבש על הסיפור היה יכול להסתכל על זה אחרת כקורבן של כיבוש - ילד - שלא מתנהג כשורה ואני כמובן לא מזדהה עם זה שחיפשו איך הוא קשור לצבא לה פמיליה. גם במקרה הזה זה חייל שהתנהג לא נכון בסיטואציה. הדיון על זה משרת רק את אנשי התקשורת שבוחשים בסיפור".
ריקלין: לעם ישראל נמסר מזה שהוא חווה מציאות מסוימת וכשהוא פותח טלוויזיה הוא רואה משהו אחר. 
בשלב זה החל ויכוח סוער בין קרא לריקלין כאשר הראשון הטיח בו: "אני לא עושה סקר על העמדות שלי כל שבוע - אתה מודד את האמירות שלך לפי לייקים - אני עוקב אחריך בטוויטר ורואה איך אתה מוצא את האמירה הכי מתאימה מבחינתך לקהל" 
ריקלין לא נשאר חייב וענה לקרא: "אבא שלי היה בלח"י ואמא שלי עלתה מטוניס ואני נצר למשפחה לוחמת עשרות שנים - הניסיון שלך לקחת את הדעות שלי ולהפוך אותן לפופליסטיות מביש ומעליב בעיניי. הפער הבלתי נסבל בין מה שאנשים חווים למה שאתם מראים הוא בלתי נסבל. כשאני ראיתי את הסרטון אני מודה שהייתי בהלם ואז הכדור התחיל להתגלגל ומי שהוביל את זה הוא עם ישראל שאמר עד כאן - נמאס לנו וכל זה הוא חלק מתופעה מטרידה שעוברת על צה"ל".
טלי עובדיה ציינה את העובדה שאזריה צולם מובל לבית המשפט כשהוא אזוק בידיו ורגליו ועל כך אמר דניאל כי "זו בושה וחרפה שמביאים חיילים אזוקים לבית משפט. הם לא נעלמים לשום מקום הרי. אני זוכר חייל שהגיע אזוק ואני התנפלתי על הצבא וצלצל אליי ראש אכ"א שאמר רוני אתה צודק ואמר לי שמעתה רק באישורי הם יגיעו אזוקים ומאז זה לא ממש היה כך". 
"האזיקים היו טעות ואין ספק שכל אמא רואה את זה בבית וחושבת על הילד שלה. אני מנסה לחשוב מה עורר את האמוציה במשפט הזה וכמו שאלאור אזריה ננטש בסיפור הזה אני עדיין חושבת שגם הצבא ננטש על ידי פוליטיקאים שהיו בתחרות בינם לבין עצמם והם גם זגזגו בדעותיהם" כך לדברי עובדיה שהוסיפה עוד: "אני לא זוכרת אירוע צבאי שהפך לאירוע שכזה - אין כבר סוביודיצה אבל במקום שתהיה כאן מנהיגות ואחריות וייתנו לתהליך להתקיים הצבא מושלך".
דובר צה"ל מוטי אלמוז: "הרשת החברתית ברקע וזה לא צה"ל נגד הרשת החברתית אבל כולם מושפעים מסביב ויש פוליטיקאים שאומרים 'כל מי שמחזיק סכין יש לירות בו' וחיילים קוראים את זה ולא מבינים מה לעשות כשנוהלי צה"ל שונים מכך. בתקופה האחרונה כאילו יש איזשהו עניין עם מוסר וערכים, וזה הרי קשקוש כי מהיום שצה"ל נלחם בטרור הוא עוסק במוסר - אנחנו אומרים יש לכם רובה עם הוראות פתיחה באש ואנחנו מגבים אתכם" 
נושא נוסף שעלה לדיון היה הנאום של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן בערב יום השואה שבו אמר שזכרון השואה גורם לו תהליכים מעוררי חלחלה שכאלו כאן אצלנו ב-2016. על כך אמר אלמוז כי "סגן הרמטכל הוזמן לטקס והחליט לנאום עם טקסט שכתב. שעה וחצי לאחר האירוע התחוללה סערה והוצאנו הבהרה וחשבנו שזה יעצור, שזה קצין בצבא, ואמרתי שאין כאן שום ניסיון לקחת את זה לגרמניה הנאצית. הסברתי לכתבים שהוא לא ניסה לקחת את זה למקום שלקחו את זה וחשבתי שאולי לתומי ביום השואה אנשים יבינו שהוא לא באמת התכוון לכך".
"זה מבהיר חד משמעית את התקופה שאנו נמצאים בה" אמרה גולדקלנג. "אין חסד - לאף אחד אין חסד. גם הוא יאיר גולן שעשה לא מעט לעם ישראל והתבטא אולי לא נכון - האם זה מצדיק את ההתנפלות הזאת? אין מרחב טעות לאף אחד. רק צריך לזכור - בפורים האחרון שני אנשים משני עמים שונים קמו ורק אחד מהם רצה לרצוח מישהו וזה לא היה אלאור אזריה".
"משהו בשיח הגיע למצב שכבר אין לי מילים להתמודד עם מה שקורה במקלדת" אמרה גולדקלנג והוסיפה "כשחברות שלי כמו לוסי אהריש, שלמרות שדעותינו מנוגדות, מקבלת תגובות שיאנסו אותך 40 סודנים אני כבר בלי מילים, גם כשאני חוטפת - אני חוטפת יותר מאלו שהם יותר ימניים ממני ופחות ממי שבשמאל - לצערי זה עניין של חינוך". 
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הבגץ והשמואל שולטים בפועל במדינה (ל"ת)
  הם מפחדים 11/2016/14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כדי ש..
  הלוחש לעיתונאים 11/2016/15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דביל כמוך יוכל להגיב בחופשיות מבלי להיכנס לבית סוהר, על דעותיך גם אם הן הזויות.
  סגור