תקשורת ומדיה

ההפינגטון פוסט מקומי? מיזם התחקירים העצמאי יצא לדרך

הציבור מציע נושאים, בוחר את התחקיר ומממן אותו - זה הרעיון שעומד בבסיס קרן התחקירים שפרסמה הבוקר תחקיר ראשון בכמה אתרי תוכן עצמאיים. מנהל הקרן גיא מרגלית מסביר על המהלך - וכמה עולה לעשות תחקיר
אלכסנדר כץ | 
קרן התחקירים (צילום מסך)
מהלך יוצא דופן של מספר אתרי תוכן עצמאיים, יצא הבוקר (יום ג') לאור – עם פרסום תחקיר על הסכם סחר חדש שיעזור לתאגידים מסחריים, אבל על הדרך יכול לפגוע באינטרס הציבורי של הישראלים. התחקיר פורסם בכמה אתרים עצמאיים – כגון העין השביעית, המקום הכי חם בגיהנום, הפלוג, 100 ימים של שקיפות, חדר המצב, הכלכלה האמיתית, החיבור ועוד. המימון לעריכת התחקיר על ידי ערן הילדסהיים, הושג על ידי מימון המונים, ובקרן התחקירים מבטיחים כי זוהי רק תחילת הדרך.
תחילתה של היוזמה של הקרן הייתה בשיתוף פעולה עם אתר וויזמאס – רשת חברתית למשאלי עם וקביעת סדרי עדיפויות ציבוריים, שביקשה להקים ולממן הפקת תחקירים עיתונאי וכתבות עומק. ואולם לאחר מספר חודשים יוזמה זו הוקפאה, והקרן עברה לפלטפורמה עצמאית - בדיוק על אותה משבצת תוכנית.

 את הקרן מנהל גיא מרגלית, והיא פועלת באמצעות עמותת 'שקוף'. למרגלית אין ניסיון בעיתונות, אולם הוא ניהל במשך שנים את מחלקת המחקר של חברת הייעוץ LINX, ולדבריו, "רציתי לעשות טוויסט לעולם הטוב", ברומזו לעולם התקשורת.
בשיחה עם אייס, מספר מרגלית כי השקת הפרויקט הובילה למאות הצעות מצד הציבור לתחקירים אפשריים: "הציבור מדרג את התחקירים ו-10 המדוברים עולים להצבעה בקרב הציבור הרחב. ברגע שנבחר תחקיר, הולכים למימון המונים - לפיילוט עשינו את זה באמצעות פייפל. בהמשך זה יהיה באמצעות הדסטארט". התחקיר עצמו נבחר בהצבעה על ידי הציבור הרחב, ובמרכזו - מו"מ חשאי שמקיימת ישראל כדי להצטרף להסכם הסחר הבינ"ל הענק טיס"א (TISA).

לדברי מרגלית, עלות של תחקיר יכולה לנוע בין 5,000 ל-100 אלף שקלים, תלוי בנושא התחקיר. "עומק התחקיר יהיה כעומק התקציב", הוא מסביר לאייס. "אם נופלת עלינו בוחטה, אז אני אנתב את זה ל'תחקיר זהב' או שזה יאפשר לנו לעבוד על כמה פרויקטים במקביל. התחקיר הנוכחי עולה לנו כ-5,000 שקלים".
וממה מורכבת עלות התחקיר? כמובן שלצד המשכורת לתחקירן, יש עלויות נוספות כגון מוניות, אמצעי מעקב, ביטוחים, נסיעות לחו"ל לצורך עבודה ועוד – "והכל יהיה תלוי כמובן בסכומים שנצליח לגייס".
כבר בשבוע הבא הקרן תתחיל בהליך הצגת התחקירים והדירוג של אותם תחקירים אופציונליים, ולאחר מכן תערך הצבעה נוספת. "החזון הוא שהאתר שלנו יהיה שער של עיתונות עצמאית בישראל, מעין הפינגטון פוסט הישראלי. אתר כזה לא ייקבץ רק את החדשות של גופי העיתונות העצמאית בישראל כאגרגטור (מרכז חדשות באינטרנט, א"כ), אלא יאפשר לציבור בצורה שוטפת לקבוע איזה תחקירים וגם איזה כתבות הוא רוצה - ולממן אותם, ממש לשלוח כתבים לשטח שיסקרו את הנושאים האלה. ככה אפשר יהיה להסיר את המגבלות העסקיים והפוליטיים מהתקשורת – אלה המוטלות על העיתונות הממוסדת והגדולה".
 
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה