מדיה

עורך 'ידיעות' מדבר על רעידת אדמה: "הפרסומים קשים מאד"

שלא כהרגלו, פרסם העורך רון ירון טור בשער 'ידיעות' שמתייחס לפרשת נתניהו-מוזס, ולתחושות בין כותלי בניין העיתון בראשל"צ
אלכסנדר כץ |  6
רון ירון (צילום יח"צ)
פרשת נתניהו-מוזס מעמידה את אנשי ידיעות אחרונות בסיטואציה מוזרה - כיצד להגיש לקוראים את הסיפור שהם הם חלק ממנו. הבוקר (יום א') נדרש עורך ידיעות אחרונות רון ירון לסוגיה, ופרסם שלא כהרגלו טור ממנו נרמזת ביקורת על המו"ל שלו נוני מוזס, ועל המצב אליו נקלע העיתון.
"אתמול התברר לי שאני לא רק העורך הראשי של העיתון החשוב והמשפיע במדינה, אני גם זה שמחזיק ביד את סולם ריכטר, אני אחרי על 'רעידת האדמה שתהיה פה'", כתב ירון בעקבות סדרת הגילויים בחדשות 2 עם התמלולים מהשיחות שקיימו נתניהו ומוזס. "בית ידיעות אחרונות, גם הישן בתל אביב ובטח זה החדש בראשון לציון, בנוי היטב. וזה לא הבניין, אלא בעיקר האנשים שעובדים בו. וכן אני מעריך את הרעידה שעליה דיבר מוזס ב-10 בסולם ריכטר. כזו ש'לא תוארה עדיין בכתב'. בטח לא מעל דפי ידיעות אחרונות. ובמילים אחרות אין מצב שהעיתון היה שורד את רעידת האדמה הזו. כולנו כאיש אחד, היינו עוזבים ומחפשים בית אחר. ואז מילא ידיעות אחרונות כבר לא היה העיתון שאתם מחזיקים כרגע ביד".
לדבריו, "המו"ל שלי ידע זאת, ולכן לא סתם הוא בחר במילים 'רעידת אדמה'. גם אתם, קוראינו היקרים, חייבים לדעת זאת. אנחנו, העורכים והכותבים, נאמנים קודם כל לכם - ורק אחר כך למי שמשלם לנו את המשכורת. נוני מוזס נאמן עד בלי די לקוראי העיתון ולמפעל חייו, זה שייסדו אביו וסבו לפני 77 שנים. ועדיין, אני לא מתכוון לייפות את הדברים או לרכך אותם. הפרסומים, אם הם מדויקים, בנוגע לפגישות שלו עם ראש הממשלה - קשים מאד".

שער ידיעות אחרונות הבוקר

"נכון, עשינו טעויות, אבל זו האחריות שלי שהעיתונות החופשית והטובה שנעשית כאן - גם תיראה", כתב. "אני רוצה להשוות את עבודת העיתון לגלריה של אמנות. בעל הגלריה הוא המו"ל. מנהל הגלריה הוא העורך. את התמונות שתלויות בגלריה מציירים הכתבים. אנחנו העורכים מחליטים באיזה סדר הן יוצגו בחלל הגלריה. מי יקבל בולטות גדולה יותר, מי פחות. לבעל הגלריה אין באמת השפעה על התמונות או על מיקומן על הקיר. המקסימום שהוא יכול זה לפטר את המנהל ואת כל הציירים ולהחליפם באנשים אחרים".
"אני לא מנסה לומר ש'עסקים כרגיל', וגם לא מסתיר שיש באוויר ובלב של כולנו תחושת מועקה קשה. עם זאת, אנחנו ממשיכים לעבוד מתוך אמונה פנימית חזקה, שאנחנו מציירים עבורכם בכל יום מחדש, וגם היום, את ה'מונה ליזה'".
בשבוע שעבר חשף גיא פלג בחדשות 2 כי לפני כשנתיים התקיימו מגעים בין ראש הממשלה לבין מו"ל ידיעות אחרונות לגבי "סולחה" בין הצדדים, מה שהוביל לאחרונה לחקירה נגד השניים בחשד לניסיון לקבלת שוחד ומתן שוחד. בידי המשטרה לפחות 2 קלטות אודיו שמתעדות פגישות בין 2 האישים, שדנו באפשרות להפחית את הלהבות בין הצדדים, והאופציה לשנות את הסיקור בידיעות אחרונות כלפי נתניהו לחיובי הרבה יותר, מול הגבלת ההפצה של ישראל היום.
על פי תמלולי ההקלטות שפורסמו אמש ב'חדשות השבת' בערוץ 2, ביקש נתניהו ממוזס "להוריד את סף העוינות כלפיו".  מוזס מפרגן לנתניהו ואומר: "זה ברור לי, עזוב, צריך לדאוג שתהיה ראש ממשלה".
בהמשך מדברים השניים על עיתונאים שידיעות אחרונות יכול לגייס כדי שהגישה שלו כלפי נתניהו תשתנה. "תן לי ימני, אני אומר לך את זה כבר הרבה זמן", אומר מוזס לנתניהו, שמשיב: "אני לא יכול להמציא. חגי סגל, שלדון (אדלסון, מו"ל ישראל היום, א"כ) לקח אותו לערוך את מקור ראשון".
ואז מגיע הפרגון ההדדי בין השניים, שנחשבים לשונאים מושבעים. מוזס: "זה מקצוע, לנווט תקשורת". נתניהו: "אני מדבר עם רב אומן, בתור רב אומן". מוזס: "לא, אתה". נתניהו: "אתה רב אומן כזה..."
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  כמה שקרים !
  רון 16/01/2017 01:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אותי מעניין מי משלם לגיא פלג ... כן, הוא תוקף ותוקף את נתניהו כמו שעשה לאייל גולן בזמנו. הוא נלחם וחושב את עצמו כרובין הוד ... ביבי וביבי הלו תעורר כתב בשקל , תתחיל להוציא את האמת כפי שהיא - נוני מוזס - ניסה ומנסה עד היום להנהל דרך ערוצי המדיה שלו כראש ממשלה! מה לעשות שהוא לא! האם לא היינו בסרט הזה לפני עשו נוני&נמרודי?
  סגור
 • 5.
  של ידיעות אחרונות
  עבר זמנו 15/01/2017 16:04
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עיתון האתמול. לא מעניין. שום תחקירים. לא מעט תוכן שיווקי בחסות כתבות בעיתון.
  סגור
 • 4.
  נתניהו
  הרוזן 15/01/2017 11:46
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מזמן יש חומר רב ומחשיד על נתניהו ומוסתר ב 433/פרקליט המדינה, על כן הפרקליט חייב להתפטר מתפקידו היות והוא השומר של נתניהו לביטול החשדות
  סגור
 • 3.
  צביעות (ל"ת)
  אלי 15/01/2017 10:39
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 2.
  הדרך היחדיה - מפסיקים לצרוך את התכנים שלהם
  לא נכנסים לווינט 15/01/2017 10:03
  הגב לתגובה זו
  7 0
  פשוט מפסיקים לצרוך כל מה שקשור אליהם. לא נכנסים לווינט לא קונים בווין ווין, וזהו. רק כשירגישו בכיס את הזעם של הציבור עליהם, ירגיעו.
  סגור
 • 1.
  לא מאמינים לכם!!!
  לא נכנסים לווינט 15/01/2017 09:32
  הגב לתגובה זו
  9 0
  אם עיתונאים בעלי 'חושים חדים' כמוכם לא ראו ולא ידעו, סימן שאתם לוקים בעיוורון. הפתרון: לא נכנסים לווינט בכלל!! אף פעם!! הדרך היחידה שיש בידי הציבור להכאיב לכם - לא לקרוא אתכם. לא לקנות עיתון (זה ממילא כבר לא עושים מזמן..) לא להיכנס לאתר, לא להשתמש באפליקציה, לא לקנות דרך WIN WIN, בקיצור - לא לצרוך שום דבר שקשור אליכם. רק דרך הכיס תבינו!!
  סגור