מדיה

הסלפי שהצית את התקשורת והרשת: האם זה טוב לאורן חזן?

הסלפי עם טראמפ הפך לאחד הפוסטים הוויראליים ביותר, עם שליש מכלל השיח על ביקור הנשיא בישראל. בדקנו עם פרופ' רפי מן, זאב ינאי, רביב טל ושחר גור האם החריגה מהפרוטוקול תורמת למותג "אורן חזן" ותכניס את הח"כ הצעיר גם לכנסת הבאה?
אלכסנדר כץ |  5
אורן חזן וטראמפ (צילום דף פייסבוק אורן חזן)
מלך הפייסבוק: תמונת הסלפי אתמול (יום ב') של ח"כ אורן חזן עם איזה אחד - נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, היא אחד הפוסטים הכי וויראליים בישראל ביממה האחרונה. התמונה זכתה ליותר מ-12 אלף שיחות ב-24 השעות האחרונות, שליש מכלל השיח על ביקור הנשיא בישראל. בסך הכל זכה הפוסט ל-25 אלף לייקים בכל הפלטפורמות יחד ואלפי שיתופים, כך על פי בדיקת חברת הניטור ברשתות החברתיות Vigo עבור אייס.
חזן יכול לרשום וי גדול על הפעילות הוויראלית שלו. דף הפייסבוק שלו למשל צבר 6,500 עוקבים חדשים ביממה האחרונה, מה שמצביע על גידול של 11% במספר העוקבים אחריו. לשם השוואה, פוליטיקאי מקביל צובר כ-50 עוקבים חדשים ביום. עוד דוגמה: המתמודדים לראשות ההסתדרות, אבי ניסנקורן וח"כ שלי יחימוביץ' צברו יחדיו לאורך כל תקופת הבחירות 8,000 עוקבים חדשים.
אתמול אורן חזן היה לחיפוש השני הכי פופולרי בגוגל בישראל, אחרי רעיית הנשיא האמריקאי, מלניה טראמפ. על פי חברת יפעת מחקרי מדיה, עולה כי חזן זכה להיקף אדיר של 350 כתבות ואזכורים בתקשורת הישראלית מאז יום שני, ורק בערוץ 2 למשך הוא זכה ל-27 אייטמים ואזכורים - נתון השווה ערך לחודש שלם עבור פוליטיקאי בכיר. הח"כ גם זכה למאות אזכורים בתקשורת הזרה וברשתות החברתיות הבינ"ל, שהרימו גבה על התנהלותו של הפוליטיקאי הישראלי הצעיר.

 
30% מהשיח מפרגן לאורן חזן ("יש לו ביצים", "הצליח לו" וכו'), בעוד ש-70% מבקרים ("בושה") או מלגלגלים באמצעות מאות ממים ובדיחות רשת. האם 30% האלה הם נתון טוב עבור הח"כ הצעיר של הליכוד, שמאתגר פעם אחר פעם את הפוליטיקלי-קורקט וכללי הפרוטוקול? יועץ התקשורת זאב ינאי מנתח את ההתנהלות של חזן ב-3 ממדים: הזירה הבינ"ל של ישראל מול ארה"ב והעולם, הזירה הישראלית והזירה הפנים מפלגתית בליכוד עצמו. "ההצלחה נמדדת ביחס לכל זירה בנפרד", אומר ינאי. "בזירה הבינ"ל מדובר במהלך בעייתי - בניגוד לכללי הטקס, לא מכובד, ואם הייתי יועץ התקשורת שלו, לא הייתי מתלהב מכך בכלל".
אבל לדברי ינאי, פה ישנה גם התנגשות בין הממדים והוא מזכיר את דבריו של הנרי קיסינג'ר לפני עשרות שנים – כי אין מדיניות חוץ אלא הכל מדיניות פנים. דוגמא לכך - לדברי ינאי - היא כאשר נתניהו מבקר בקונגרס, כל חבר קונגרס ממחוז זוטר רץ להצטלם איתו כי זה מה שיביא לו את הבוחר היהודי בבית שלו.
"מבחינה זו אורן חזן מאמץ את זה ורואה בכך למעשה זירה פנים-מפלגתית", אומר ינאי. "חלק מחבריו למפלגה מעקמים את הפנים, אבל 30% מהגולשים שהגיבו לנושא, מנתחים את האירוע בצורה חיובית. כשמדברים עם השטח, עם האנשים שצריכים להצביע לו בפריימריז הבא, הם תופסים את זה בתור אירוע שתורם למיתוג שלו - אדם שהגיע למעלה אבל שומר על העממיות שלו והחיבור לשטח. מצביע ליכוד יכול לראות בו כאחד שמייצג את הערכים שלו בליכוד. הוא משקף החוצה את זה שהוא אדם פשוט שהגיע לעמדת השפעה".
מנכ"ל Vigo, רביב טל, אומר לאייס כי "קשה להעריך אם בזכות הפעולה הוא ייזכר לטובה או לרעה, אך ברור שבזכות פעולה של דקות ספורות הצליח אורן חזן לזכות לתשומת לב מרבית ולחשיפת שיא בקרב הציבור הישראלי". זאב ינאי ממשיך: "האם זה עובד או לא עובד, הדבר הזה ייבחן בקלפי, אבל ברור שחזן משנה את תפיסת המנהיג בעיני הישראלים, איך מנהיג אמור להתנהג. זה אדם שיש כלפיו סנטימנט חיובי בקרב קהל המצביעים שלו, ורואים את זה למשל בכל האירועים הפוליטיים אליהם הוא מגיע והציבור מתנפל ומרעיף עליו אהבה, ואילו מן הצד השני – המתקפות של 'חבריו' הפוליטיקאים עליו, כי הם חשים סכנה למקום שלהם. לא הייתה התנפלות כזו על משה פייגלין ולא על יהודה גליק.
לדברי מנהל יפעת מחקרי מדיה, שחר גור, "בדרך כלל לח"כים זוטרים יחסית אין מקום בסיקור אירועים לאומיים ממלכתיים דוגמת ביקור נשיא ארה"ב וניכר שהסלפי של חזן החדירה אותו לתוך הסיפור. עם זאת, ההקשר הביקורתי והליצני של הופעתו, כולל מיקוד של הסיקור במבוכה שהסלפי גרם, עשויים לפגוע במאמציו של חזן להיתפס כפוליטיקאי בעל ערך והישגים עבור הליכוד ומצביעיו".
השאלה היא אם חזן רואה בכל פרסום כפרסום טוב, גם אם הוא זוכה לביקורת. מה שכן, מאז נכנס לכנסת בקושי לפני כשנתיים (מקום 30 ברשימת הליכוד שקיבלה 30 מנדטים, א"כ), הוא הפך לאחד הפוליטיקאים המוכרים בישראל. חזן סוקר בתקשורת בהיקף של 16 אלף אזכורים, מה שמיקם אותו במקום ה-12 מבין כלל חברי הכנסת, כאשר הוא מקדים חלק ניכר מהשרים וגם ראשי מפלגות קטנות, על פי דוח התקשורת של יפעת בקרת פרסום ובית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.
פרופ' רפי מן, מומחה לתקשורת ופוליטיקה ומרצה באותו בית ספר באוניברסיטת אריאל, אומר לאייס כי חזן זוכה לחשיפה גדולה בסושייאל ובתקשורת המסורתית. "הוא מבין את זה שפוליטיקאי צריך חשיפה", אומר פרופ' מן, שמציין כי "אחד המכשולים לפוליטיקאי בתחילת דרכו זה הזיהוי הציבורי עם השם שלו - כלומר שהציבור ידע מי הוא בכלל. מבחינה זו חזן הצליח לחלוטין. הוא במקום ה-22 ברשימת האנשים המוכרים ביותר, בה נמצאים שרים ובכירים באופוזיציה, כאשר אחריו ברשימה נמצאים אהוד ברק, הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ואיש העסקים רמי לוי".פרופ' רפי מן (צילום: עידן מזרחי)
כאן מבקש פרופ' מן לבדוק את האפקטיביות של החשיפה לה זוכה ח"כ חזן: "אני חושב שבהכרנו את קהלי היעד אליהם הוא פונה, מבחינתו מדובר בהצלחה. בהתבוננות מנקודת מבט של כללי התנהגות ונימוס, אזי התנהגותו מבישה ובלתי ראויה. אבל מבחינת צעירים וציבורים אחרים, נראה לי שיש פה משהו שמשדר עממיות וחוסר רשמיות, אנטי-תזה להתייחסות כבדת הראש לנושאים מדיניים".
פרופ' מן מייחס את ההתנהלות של חזן למהלכים עמוקים המתרחשים בעשורים האחרונים, "כמו למשל שצעירים שמגבשים את הדעות שלהם על הפוליטיקאים לא דרך החדשות, אלא דרך תכניות הומור וסאטירה". לדבריו, "זו הדרך החדשה של הפוליטיקה מבחינת קהלים מסוים, עם הומור, קריצה וסאטירה. נשיאים אמריקאים הבינו את זה. מאחורי חזן אין הישגים פוליטיים משמעותיים, אבל הוא מבטיח שהדמות שלו תיזכר, ואני מניח שלפחות אצל חלק מקהל הבוחרים שלו הוא צובר נקודות".
-צריך לראות את הסלפי אתמול בעוד אופן – ח"כ נטול פוליטקלי-קורקט, עושה תמונה עם נשיא ארה"ב שגם הוא לא שומר על הפה שלו ולא שומר על גינונים ונימוסים
"אפשר לראות מתאם בין המאפיינים של דונלד טראמפ שלא בדיוק שומר על הכללים בכל מיני מסגרות, לבין אורן חזן, ומבחינה זו בצורה ובתכנים שהוא מטלטל את הממסד, הם מתאימים איש לרעהו. ההתנהלות של חזן היא לא רק אסטרטגיה, היא תואמת לאופי ולאישיות שלו, וגם להיסטוריה של עיסוקיו הקודמים. כנראה שיש משהו באופי שלו שמתאים לכך".
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  ביבי עשה את לפניו - חזן אימץ השיטה
  קרא 25/05/2017 10:11
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בהפגנת מנהיגי העולם בפריז לפני שנתיים בעקבות הפיגוע במועדון באטאקלאן - ביבי נדחף לשורה הראשונה להצטלם... מה לא אמרו עליו - אבל הוא זכה לחשיפה עולמית וגם בארץ.
  סגור
 • 4.
  מה קרה ?
  אבנר צ 25/05/2017 07:23
  הגב לתגובה זו
  0 2
  הנבלה הצטלמה עם הטרפה.
  סגור
 • 3.
  גאון
  מש 24/05/2017 13:56
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אורן חזן פשוט גאון חסר בושה אם לא יהיה חבר כנסת יוכל להיות איש פרסום ענק
  סגור
 • 2.
  רפי מן גאון. השאר בינוניים (ל"ת)
  אלדד 24/05/2017 11:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  לפי זה, אם הוא היה חושף את התחת שלו...
  דון דרייפר 24/05/2017 08:57
  הגב לתגובה זו
  5 1
  הוא היה הופך להיות ראש הממשלה הבא.
  סגור