תקשורת

החלטה על כותרת וואלה המטעה: לא גזענית - שגויה

סקר שהוצג לפני חודשיים קבע כי ציפי לבני המתאימה ביותר להיות ראשת הממשלה, אבל בכותרת וואלה הוצג כי דווקא איילת שקד היא המתאימה. ביה"ד של מועצת העיתונות קבע שיש לשנות את הכותרת
אלכסנדר כץ |  3
הכותרת מעוררת המחלוקת של וואלה (צילום מסך: וואלה)
בית הדין של מועצת העיתונות קבע כי כותרת של וואלה המציגה סקר בקרב יהודים בלבד, אינה גזענית ולא מפלה לרעה את המגזר הערבי, ואולם היא הוצגה באופן מטעה ולכן יש לתקן אותה.
לפני חודשיים פורסם באייס כי כותרת בוואלה על תוצאות סקר לרגל יום האישה הבינ"ל, שהתנוססה בכתבה הראשית של האתר במשך שעות, קבעה כי על פי תוצאות סקר עולה ש"שקד היא האישה המתאימה ביותר לכהן כראש ממשלה". ואולם פילוח התוצאות מגלה נתונים אחרים. מהסקר עולה כי הציבור הכללי מאמין שציפי לבני היא המתאימה ביותר (18% ללבני, 14% לאיילת שקד), ורק בפילוח המגזר היהודי מובילה שקד עם 17% מול לבני - 14%. הבעיה בסקר זה היא התעלמות מוחלקת מהציבור הערבי שנדגם בסקר של וואלה, ובחירת כותרת המתייחסת רק לציבור היהודי, ובלי לציין זאת.אז מי המתאימה ביותר?​
 

הדבר עורר שיחה באתרים עצמאיים וברשתות החברתיות, וגם פניות לוואלה על הכותרת השגויה לכאורה, לא עזרו. זה השלב שהפוליטיקאים נכנסו לסיפור. "אתר וואלה חדשות פירסם היום בכותרתו הראשית נתוני סקר שערך בקרב הציבור הישראלי ביחס לפוליטיקאית הנתפסת כמתאימה ביותר לשמש כראשת ממשלה", כתב ח"כ עיסאווי פריג' עוד באותו יום לנשיאת מועצת העיתונות השופטת בדימוס דליה דורנר, בבקשתו לכנס את המועצה. "מדוע שקד זכתה בכותרת? כי הסקר מצא שרבים מתומכיה של לבני הם אזרחים ערבים. כלומר איילת שקד לא באמת נתפסת על ידי הציבור הישראלי כאישה המתאימה ביותר לכהן כראשת ממשלה, אלא שבוואלה לא סופרים את הערבים. .. מדובר בכותרת מכוערת שלוקה בגזענות ובאפליה".
לצד הבעייתיות בדרך הגשתו של סקר זה לקורא, ישנה ביקורת על מערכות תקשורת שעושות שימוש בסקרים שאינם מתייחסים למגזר הכללי. ראש החץ בהתנהלות כזו הוא עיתון ישראל היום שנוהג לפרסם באופן קבוע סקרי מנדטים ללא התייחסות לנשאלים מן המגזר, אבל לא אחת גם מערכות אחרות מדירות את המגזר הערבי מסקרים. אתר העין השביעית אף עשה לעצמו נוהג להתייחס בכל פעם שסקר בקרב המגזר היהודי בלבד מתפרסם, להתייחס לכך.
בית הדין של מועצת העיתונות קבע כי "הדעת נותנת שהכותרת נוסחה בשגגה, וכי לא הייתה למנסח הכותרת כל כוונה להמעיט מזכויות ההצבעה של המגזר הערבי לעומת המגזר היהודי". בית הדין המליץ לוואלה לתקן את הכותרת כך שייכתב כי לפי הסקר לבני היא האישה המתאימה ביותר לכהן כראש הממשלה, ואולם יש לזכור כי למועצת העיתונות ולבית הדין שלו אין סמכות שיכולה לאכוף החלטותיה, ובעיקר כלפי גופים שאינם חברים בה, כגון וואלה.
מוואלה נמסר: "אנחנו בודקים את ההחלטה".
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כתבים של יחסי ציבור.
  אתר של ליקוקים 06/2017/05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ג. וואלה
  סגור
 • 1.
  מה חדש?
  וואלה שכונה 05/2017/25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אתר של דובר צה"ל. כתבים מלקקים לשרים ולראש ממשלה. בקיצור. ג. וואלה
  סגור
 • אתר מספר 1
  יעקב 05/2017/31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדהים
  סגור