מדיה

הקלות ב-7 מיליון שקל לערוצים הגדולים - בדרך להצלת ערוץ 20

הקלות בדמי הרישיון ובמחויבות של קשת, רשת ועשר לקולנוע הישראלי, מגיעות כחלק מההקלות הרגולטוריות המשמעותיות לערוצים הייעודיים והצלת ערוץ 20
אלכסנדר כץ | 
איוב קרא (צילום אלכסנדר כץ)
סדרת הקלות לערוצים המסחריים כחלק מאסדרת הערוצים הייעודיים - אלה חלק מההחלטות עליהן הודיעו היום במסיבת העיתונאים משותפת שר התקשורת איוב קרא וח"כ יואב קיש. בסופו של דבר מדובר על הקלות ב-7 מיליון שקלים לכל אחד מהערוצים קשת 12, רשת 13 וערוץ עשר - בתמורה לשינוי בפיקוח וההקלות המהותיות על הערוצים הייעודיים.
השר קרא הודיע כי דמי הרישיון שערוצי הברודקסט של קשת, רשת ועשר יירדו ב-50% מ-10 מיליון שקלים ל-5 מיליון שקלים בשנה. רישיון הרישיון שמימנו את עבודתה של הרשות השנייה, קוצצו במחצית ואת הפער אמור להשלים משרד האוצר, שטרם אישר את הדבר. 
הקלה נוספת עשויה לפגוע בתחום הקולנוע, כאשר המחויבות של הערוצים המסחריים להשקה בקולנוע הישראלי תפחת מ-4 ל-2 מיליון שקלים בשנה. אותה ירידה של 6 מיליון שקלים אמורה להיות מושלמת על משרד התרבות, ואולם יש לזכור את מערכת היחסים העכורה בין הקולנוענים לבין השרה מירי רגב
הקלה משמעותית נוגעת להחזקה של גופים זרים בערוצים ערציים: קרא מתכוון לאפשר עלייה מ-49% ל-74%, מה שהעשוי להוביל לכניסתם של אנשי עסקים שאינם ישראלים. לפחות שם אחד יכול לעלות באוויר בהקשר זה - שלדון אדלסון.
 
כל מהלך האסדרה של שוק התקשורת נועד מההתחלה להציל את ערוץ 20, שאנשיו הכריזו על סגירה אפשרית. ההקלות הרגולטוריות לערוצים הייעודיים יגיעו במקביל לשינוי רגולטורי בפיקוח: במקום מועצת הכבלים, אותה נוהג קרא לתקוף באופן קבוע, הפיקוח יעבור לרשות השנייה, שרק לאחרונה הוביל שר התקשורת למינויה של יוליה שמאלוב ברקוביץ'. ואולם יש גם היגיון במעבר הזה: המטרה להפוך את הערוצים הייעודיים לערוצים מסחריים רגילים, מצריכה גם אותו גוף פיקוח של הערוצים הגדולים. 
ח"כ קיש אמר היום כי "בנושא הסוגה העילית אנחנו נגדיר את זה כאחוז מהמחזור בלי להיכנס לכל תתי ההגדרות שיש (הפקות דרמה, דוקומטריה ועוד)", ואמר כי כעת הרגולציה תכיר הגדרה חדשה "ערוץ זעיר" במסגרתו תהיה "אפס רגולציה כספית כדי לאפשר להם להתחרות".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה