מדיה

אפשר להבין למה הפוליטיקאים נלחמים לנאום בהדלקת המשואות

עם 40% רייטינג, ברור מדוע יו"ר הכנסת נלחם בניסיון של רה"מ לדרוס רגל בטקס, ולמה רגב נאבקת כדי שהבוס יקבל בולטות. וגם: הרשתות סוערות, נתניהו זוכה לגיבוי מהגולשים. החלטנו לבדוק את המספרים
אלכסנדר כץ |  1
ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום עמוס בן גרשום, לע''מ)
המלחמה שמנהלים הפוליטיקאים בשבועות האחרונים סביב זהות הנואמים בטקס הדלקת המשואות, הצליחה לכבוש את כותרות החדשות וליצור שיח ער ברשתות החברתיות. מצד אחד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שטוען כי הטקס הוא של הכנסת ולכן הנואם המרכזי אמור להיות נציגה - אדלשטיין עצמו. מן הצד השני ניצבה שרת התרבות מירי רגב שאמונה על ארגון חגיגות ה-70 למדינה, ושואפת לשבץ את פטרונה ראש הממשלה בנימין נתניהו - בתיאום עם נתניהו כמובן - לאורכם ולרוחבם של כלל האירועים והחגיגות.
אחרי שלל התבטאויות וגידופים הדדים, ואף איום של אדלשטיין כי הכנסת ומשמר הכנסת יחרימו את הטקס בהר הרצל, היו ניסיונות לפייס בין יו"ר הכנסת לראש הממשלה. במקביל גיבשה רגב מהלך להזמין את ראש ממשלת הונדורס חואן אורלנדו הרננדס להדליק משואה, דבר שהיה מחייב על פי כללי הפרוטוקול הדיפלומטי לאפשר לנתניהו כראש המדינה לנאום. מהלך שטורפד בסופו של דבר לאחר הביקורת על הזמנתה של אישיות זרה, שגם שנויה מאד במחלוקת. בנתיים אמורה הייתה להתקיים אתמול פגישת "סולחה" בהשתתפות נתניהו, אדלשטיין ורגב, אולם זו לא יצאה לפועל בסוף, משום שרגב מסרבת לתת ידה לפשרה שגובשה בין נתניהו לאדלשטיין עצמו, במסגרתה כל עשור יוזמן ראש ממשלה ישראלי מכהן לנאום בטקס הדלקת המשואות.
אבל למה כל כך חשוב לאותם אישים לא לוותר על הטקס הזה? הפוליטיקאים יודעים שיש סיבה טובה למלחמה הזאת - טקס הדלקת המשואות הוא מהמשדרים הנצפים ביותר במהלך השנה. בשנה שעברה צפו בו כ-38% מכלל המגזר היהודי,  ובמספרים מדובר על 1.149 מיליון איש שצפו בטקס. ב-6 השנים שקדמו ל-2017 - הרייטינג אף חצה את רף 40 הנקודות, כשב-2016 מספר הצופים היה דומה - 1.129 מיליון איש. להלן נתוני הצפייה לטקס מאז שנת 2000, שהתקבלו על ידי הוועדה הישראלית למדרוג.


נתוני הרייטינג של טקס הדלקת המשואות מאז שנת 2000

על פי נתוני הוועדה למדרוג, אי-אפשר להתעלם מכך שהטקס הכלל ישראלי הוא למעשה טקס יהודי בלבד, שאינו מעניין את המגזרים שאינם יהודים. כאמור בשנת 2017 מספר הצופים היהודים עמד על 1.149 מיליון איש, הרי שסך כל הצופים עמד על 1.181 מיליון, כלומר מבין 25% מכלל הציבור שאינו יהודי, רק 32 אלף איש צפו באירוע. שנה לפני כן מספר הלא יהודים שצפו באירוע עמד על 51 אלף איש.
את הטקס מצלמת חברת הפקות עבור משרד התרבות, והשידור מועבר לערוצים לפי בקשתם. בשנה שעברה הטקס שודר על ידי כל הערוצים הישראלים – 2, 10, 1, 20 וערוץ 9 דובר הרוסית. הטקס הוא המשדר המרכזי בערב יום העצמאות, מיד עם סיום יום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות איבה, והוא גם היחיד שמשודר על ידי כלל הערוצים. בהמשך עוברים הערוצים להפקות עצמאיות וחגיגיות, והרייטינג נמוך משמעותית.
השנה לראשונה הוא ישודר בשוק טלוויזיה שונה, עם 3 ערוצים מסחריים גדולים – קשת 12, רשת 13 ועשר, עם ערוץ ציבורי חדש כאן 11, וגם עם ערוץ 20 שהחל לשדר לאחרונה גם מהדורת חדשות.
הרייטינג הגבוה של הטקס עשוי עוד לגדול השנה, גם בגלל המספר העגול של החגיגות – 70, ובעיקר בגלל השיח סביב מאבק הפוליטיקאים. מבדיקה שעברה חברת הניטור ברשתות החברתיות Vigo, עולה כי הפולמוס סביב הנאומים עורר את היקף השיח המשמעותי ביותר בשנים האחרונות - 15 אלף שיחות בשבוע האחרון ברשת, פי 9 מאשר בתקופה המקבילה ב-3 השנים האחרונות.
על פי Vigo, מדובר באירוע הרביעי המדובר ביותר ברשת בשבוע האחרון, אחרי סוגיית גירוש מסתננים (33 אלף שיחות), הטרור על הגדר עם רצועת עזה (26 אלף שיחות) וחופשת הפסח (20 שיחות). אגב, נתניהו ישמח לדעת שהשיח על חקירותיו השונות הצטמצם לראשונה ל-5,000 שיחות בלבד.


 


לצד היקף השיח הגבוה, מרבית הגולשים קוראים לתמיכה בטקס הממלכתי: 68% מהמגיבים טוענים כי יצפו בטקס לעומת 32% הקוראים להחרים אותו, עוד נקודה שיכולה להסביר את התשוקה של הפוליטיקאים לטקס הזה. והנה עוד פרט מידע שנתניהו ישמח לשמוע: 61% מהגולשים תומכים בהגעתו לטקס, ורק 39% מביעים ביקורת על הרעיון שייקח חלק בטקס הממלכתי.


"השיח הנרחב והיקף התמיכה המובהק בטקס הדלקת המשואות הוא חסר תקדים", אומר רביב טל, מנכ"ל Vigo. "שבוע לפני הטקס וכבר ברור שהוא ינחל הצלחה רבה במונחים של עניין ומעורבות ציבורית, שסביר להניח שיתורגמו גם לאחוזי צפייה גבוהים מבעבר. במקביל השיח מראה לנו הצלחה פוליטית מרשימה של מחנה נתניהו - אלפי שיחות ברשת מנכסות את הטקס הממלכתי כאירוע תמיכה בראש הממשלה, וזאת מבלי שנתניהו ביצע פעולה אקטיבית אחת, ואילו מתנגדי נתניהו מבקרים את השתתפותו בטקס ובכך זונחים כמעט לחלוטין את השיח על חקירות המשטרה". 
 
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נתניהו מלך ישראל
  משה 10/04/2018 18:50
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ככה זה . מי שלא טוב לו שירד מהארץ.אחלה ביבי והשאר מהשמאל בראשות יש עתיד סתם חנונים עם נזלת.יא חביבי זה או ביבי או אחמד טיבי.אנחנו או הם.
  סגור