תקשורת ומדיה

'שובר שורות' ו'מכוניות 3': שירותי התוכן מוחקים את ימי הזיכרון

יובל לידור יוצא נגד המגמה בשנים האחרונות של יותר ויותר תוכן זמין בימי הזיכרון הלאומיים בשירות ה-VOD של חברות הטלוויזיה. השבתתם לדעתו, אינה בגדר כפיה
יובל לידור |  9
ה-VOD של yes בערב יום השואה (צילום אייס)
עידן התקשורת הגלובלית, כניסת האינטרנט, שיפור ושדרוג הטכנולוגיות חוללו במהלך השנים שינוי דרמטי באופי, במהות ובקדושת יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה. ימי הזיכרון הלאומיים שלנו, שהיו בעבר הלא רחוק קדושים כמו יום הכיפורים - ושירותי התוכן בטלוויזיה בימים אלו היו מושבתים ומוחשכים בהתאם ליום הקדוש ביותר ביהדות - כבר מזמן לא שומרים על קדושתם של ימי הזיכרון הממלכתיים.
מסיבה לא ברורה, ככל שהתוכן בטלוויזיה הפך עשיר יותר, ככל שנוספו עוד ועוד אפשרויות וערוצים בינ"ל לחבילות הצפייה השונות בחברות הטלוויזיה בלוויין, בכבלים ובאלו המשתמשות בתשתית האינטרנט, היטשטשו הגבולות ושירותי התוכן החלו לפעול גם בימי הזיכרון הלאומיים והממלכתיים שלנו.
רגע לפני שאנו כחברה וכעם המבקש להמשיך ולכבד את זכר השואה והחללים שהקריבו עצמם, מאבדים את היכולת שלנו להתמודד עם פריצת הגבולות ומעט לפני שהערכים שלנו נרמסים על ידי התוכן בטלוויזיה, הגיעה העת לעשות מעשה. להגיד, לעולם לא עוד! ולעצור בהחלטה רגולטורית של משרד התקשורת את פעילות שירותי התוכן בטלוויזיה. מי שמקבל רישיון להפעיל שירותי טלוויזיה בישראל צריך לקחת בחשבון שביום כיפור ובימי הזיכרון הלאומיים הוא לא יכול להפעיל שירותי VOD. אי עצירת השירותים הללו כעת תוביל בסופו של דבר את הדור הצעיר שלנו כעת, או את זה שיבוא אחריו, לכבד פחות את ימי הזיכרון הממלכתיים. ואני לא סומך באופן מלא שמערכת החינוך שלנו באמת תוכל להתמודד בהצלחה ולהשפיע יותר ממסך הטלוויזיה.
אמש, פעלו שירותי התוכן בטלוויזיה (ה-VOD) כמעט כסדרם. נכון ששירותי ה-VOD של החברות השונות אמנם קידמו תכנים המיועדים ליום השואה, אבל בסופו של דבר הם פעלו כמעט כרגיל. מי שביקש לצפות בסדרה 'שובר שורות' ב-VOD של HOT הצליח לעשות זאת, כמו גם מי שחשקה נפשו לצפות בסרט 'מכוניות 3' ב-VOD של סלקום TV או מי שהיה מעוניין לצפות בסרט 'כשהארי פגש את סאלי'. אגב, סבתא שלי, ששרדה את מחנה ההשמדה אושוויץ ונפטרה לפני שנתיים בגיל 98, סיפרה לי פעם שבאחת הסלקציות היא הצליחה לשרוד כי שברה את השורות. אני מקווה שבשנה הבאה שירותי ה-VOD יפעלו ביום השואה והיום הזיכרון לחללי צה"ל בדיוק באותו האופן בהם הם פועלים ביום כיפור.קטגוריית הילדים בסלקום TV
ה-VOD של HOT


יש שאומרים שהחשכת השירותים הללו ביום כיפור משולה לכפייה. אני מאמין שדווקא יש לנו ממי ללמוד והחשכת השירותים הללו ביום השואה וביום הזיכרון לחללי צה"ל תהיה כפייה חילונית שעלינו לקבל בחיבוק ואהבה. כי בסופו של דבר היא תועיל לנו כחברה וכעם לא פחות מהצום המועיל של יום הכיפורים.
יובל לידור משמש כמנהל המקצועי של 'פרו אסטרטגיה' - חברה ליעוץ תקשורתי וניהול משברים
תגובות לכתבה(9):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  אני חושב שצריך להשאיר את ה-VOD רגיל, כולל יום כיפור
  שם טוב 04/2018/15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל העניין הזה של לחסום שירות שלא אמור לפגוע באף אחד רק בגלל שתיאורטית זה "לא מכובד" או "פוגע ברגשות" הוא אקט בזוי. ניקח לדוגמה את יום הכיפורים - בעבר היה רק ערוץ 1 ולא היה אינטרנט אלא קלטות וידאו. אז אנשים היו מרוקנים את סטארבאקס ואת ענק הוידאו לקראת יום הכיפורים. היום המקביל הוא שירות ה-VOD ואין שום סיבה שיחסם בשום אופן ובשום מועד. זאת חציית קו אדום בהתערבות בחייו הפרטיים של האדם. אגב, בעקבות השבתת ה-VOD בהוט ביום הכיפורים התנתקתי מהחברה ואני מקווה שעוד יעשו כמוני.
  סגור
 • 8.
  מי אתה שתקבע לאנשים מה לראות ומתי?
  דמוקרט 04/2018/13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אף אחד לא כופה עליך במה לצפות וכך צריך להיות שהכל פתוח בכל הימים וכל אחד יעשה את השיקולים שלו, כמו למשל: לשדר בלי שדר ישראלי את חצי גמר ליגת האלפות ואת פלייאוף היורוליג, מי שיבחר שיצפה בזה בדרך מסודרת ולא באמצעות חיפוש לינקים שבורים.
  סגור
 • 7.
  דעתך לא מעניינת אף אחד, עובדתית - זו כפיה
  מיכל 04/2018/13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני משלמת עבור התכנים האלו במיטב כספי, והשבתת ולו לשעה, היא גניבה, נקודה. ואתה - חוצפן מלכך פנכה.
  סגור
 • 6.
  הכתבה כלל לא רלוונטית למציאות בה אנו חיים
  D 04/2018/12
  הגב לתגובה זו
  3 0
  גם אם נניח כי אנחנו מסכימים על הצורך בכפייה (כן, כפייה) של אבל ממלכתי דרך שינוי בתפריט התוכן על פי דרישה בימי אבל לאומיים (וביום כיפור), כפייה זו לא ממש "תזיז את המחוג" עבור מי שמעוניין להימלט, ולו לשעה קלה, מן הדיכאון הלאומי. הרי שירותים כגון Netflix, Amazon Video וYoutube אינם ניתנים בארץ מכח רישיון או תחת רגולציה כלשהי. זאת, מבלי לדבר על שירותי תוכן בלתי חוקיים (אותם יש להחשיך במשך כל השנה, אבל זה כבר דיון אחר). המציאות השתנתה, וכן צריך להשתנות גם הדיון. אנחנו חיים בעידן שונה מזה שבו חיינו עד לא מזמן, בו דיון כגון זה היה רלוונטי.
  סגור
 • 5.
  ואוו, עמוק. (ל"ת)
  יורי 04/2018/12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  טוב, עכשיו אני יודע בשירותיה של איזו חברה לא להשתמש
  ערן 04/2018/12
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אתמול צפיתי אך ורק בתוכן שקשור ליום הזיכרון, סרטים עלילתיים, דוקו, הכל. במשך שש שעות רצופות. ואז הייתי חייב הקלה קטנה וצפיתי בפרק של סדרה קומית. מי אתה שתכפה עלי לא לעשות את זה? מי אתה שתגיד לי מה נכון וממלכתי ומה לא? בכך אינך שונה מהחרדים שכופים עלי ביום כיפור שלא לצפות בתכני ה-VOD. אל תמשטר לי את הרצונות שלי ואל תקבע לי מה נכון ומה לא נכון. אני כן אדע באיזו חברת ייעוץ תקשורתי לא להשתמש לעולם, ועל כך - תודה.
  סגור
 • 3.
  צודק ונכון
  רוני 04/2018/12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ישנם עדיין אנשים אשר מכבדים ומוקרים את זכר הנספים בשואה יפה מאוד יובל מאמר נוגע
  סגור
 • 2.
  כל מילה בסלע
  דני בילקר 04/2018/12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  היטבת לבטא את מחשבותי, רבים חושבים כמוך, אך מעטים נותנים לזה פומבי. מילים כדורבנות.
  סגור
 • 1.
  תודה ששיתפת, מרגש שאתה. אני עם דמעות בעיניים (ל"ת)
  ארט בכיר ונדליי 04/2018/12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור