מדיה

רב שלא פורש, המשטרה שמפשלת: מה היה לנו במקומונים?

דוחות נפסלו ע"י ביהמ"ש בשל פאשלה של המשטרה, אבל אל תפספסו את התגובות של נציגה. וגם: הרב של רעננה מתכוון להישאר בתפקיד לתמיד, והסיפורים מעוררי ההשראה
דוד חרמץ | 
מדור לוקאלי (צילום אייס)
הקנסות שמבוטלים בגלל התנהלות בעייתית, רב העיר שלא עוזב את התפקיד, העיוור שעושה דברים שרובנו לא מנסים, והטייס החרדי – הפרק החמישי במדור המקומונים שלנו 'לוקאלי', מביא סיפורים נהדרים שהתרחשו מתחת לבית שלכם, ואפילו לא ידעתם.

החיפוף הוא דגלנו


בדיחה שחוקה עם זקן ארוך מפרטת מספר משפטים שלא כדאי להגיד לשוטר שעוצר אותך. אחד מהם: "אתה לבד? אז איפה השוטר שכותב?". מצחיק או עצוב, אבל בחיפה עבריין תנועה צחק כל הדרך הביתה בדיוק בגלל שבמקרה שלו הבדיחה הקלישאית הזו, הייתה למציאות.
לאחר שהבחור טס 175 קמ"ש ונתפס, רישיונו נשלל. אלא שאז ערער פרקליטו עו"ד אמיר בר-דיין והציג לבית המשפט 2 טיעונים מרכזיים: מספר הרכב הוקלד באופן משובש - סִפרה אחת הייתה שגויה. טעות נוספת: גם שם יצרן המכונית נרשם בדוח באופן שגוי. זה הספיק כדי לכפות על המשטרה להחזיר לנהג-הטייס את רישיון הנהיגה שלו.
את המקרה פרסמה טלי ליבמן לקוראי ידיעות חיפה. כמה ימים לאחר פרסום האייטם בצפון, פרסם אלעד חיימוביץ' בעיתונו ערים רחובות אייטם אחר שגם בו עבריין תנועה התחמק מעונש רק בשל עבודה רשלנית מבית היוצר של משטרת ישראל. קטין בן 17, שנהג ללא מלווה וברח בנסיעה פרועה ומסוכנת משוטר שכרז לו לעצור בצד - לא ייענש. כתב האישום החמור נמחק, רק משום שהמשטרה איחרה בהגשתו ב-3 חודשים.-דוברת המשטרה, ניצב-משנה מירב לפידות, מה יהיה?
"מכל ה-700 אלף אייטמים שיש לך בכל המקומונים בארץ - זה בדיוק מה שמצאת?! שלח אלינו פניה במייל, ותקבל התייחסות מסודרת בכתב".
אלא שתגובת משטרת ישראל אלינו לא הגיעה בכתב. פקד שחר גמזו, דובר אגף התנועה של המשטרה, יצר קשר טלפוני. להלן תקציר מאותה שיחה: "האירוע של חיפה לא קשור אליי", אמר גמזו. "לגבי האירוע ברחובות אני צריך שתספק לי את מלוא פרטי המקרה – מתי זה היה, באיזה בית משפט, פרוטוקולים של בית המשפט. אני לא יכול לדעת על פי סיפור המקרה איפה ולמה וכמה. כשאקבל את כל הנתונים האלה, אוכל לברר ולתת לך תשובה אמיתית ומדויקת".
-אם הסיפור של חיפה לא רלוונטי לך, מדוע שלחו אותך להגיב?
"הבנתי אותך. שמע, אני צריך להיכנס פה לאיזשהו מקום, אז אני לא רוצה לקטוע את השיחה...".
מי שמוצא קשר בין התנהלות השוטרים גיבורי האייטם הזה, הן בחיפה והן ברחובות, ובין התנהלות דוברות המשטרה – עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד.

משררה משחרר רק המוות
זאב גולדשמיט מ-LOCAL רעננה ודניאל סלגניק מצומת השרון רעננה פרסמו בדיקה משפטית שעסקה בהמשך שירותו של הרב יצחק פרץ כרבהּ הראשי של רעננה. אלא שסוגיה משפטית זו מקפלת בתוכה סעיף מעניין ונסתר בחוק, שלא מוכר למרבית תושבי ישראל, הקובע באיזה גיל אמורים רבני הערים ברחבי הארץ לצאת לגמלאות.
לרב פרץ מלאו לפני כחודשיים 80 שנה. לפי הנוהל המקובל, כשרב עיר מגיע לגיל זה, הוא פורש לגמלאות. אלא-אם-כן הוא מונה לתפקיד לפני 1974. או-אז הוא יכול להמשיך לשרת בתפקידו, גם אחרי גיל זה.
עד מתי? שאלה טובה. לא בטוח שיאיר שטרן התכוון לסיטואציה הזו כשכתב את שירו המפורסם "חיילים אלמונים"; אבל המילים בפזמון "משורה משחרר רק המוות" יכולות לשמש ככותרת לסעיף בחוק, הקובע שרב עיר שמונה לפני 1974 רשאי להמשיך לכהן ללא הגבלת גיל, עד שמשמיים יזמנו אותו לתפקיד אחר בעולם אחר.הרב פרץ מונה לתפקידו הנוכחי ב-1968, אלא שב-1984, עם הקמת ש"ס, שכנעו אותו הרב עובדיה יוסף ואריה דרעי לעמוד בראש הרשימה החדשה לכנסת. הוא נעתר ויצא לחופשה ללא תשלום, עד שעזב את הפוליטיקה ב-1992 וחזר לשמש בתפקידו הקודם. כעת, כשהגיע לגיל 80, לא היה ברור האם דינו כמי שהתמנה ב-1968 או כמי שהתמנה מחדש ב-1992. לאחר התייעצות עם משרד המשפטים החליטה הלשכה המשפטית של המשרד לשירותי דת, כי רצף השירות שלו צריך להיות מוכר מתחילת דרכו בתפקיד.
האם בשירות הציבורי בישראל יש אח ורע לפריווילגיה כזו? על כך דיברנו השבוע עם נציב שירות המדינה לשעבר שמסיבותיו מבקש שלא לפרסם את שמו. "מדובר במשהו מאד ייחודי", אמר הנציב לשעבר, "אני חושב שהרציונל של הסעיף הזה בחוק הוא כי רבנים כיהנו לאורך שנים בתפקיד של רועים רוחניים, ללא הגבלת גיל. לגבי עובדי מדינה אין תרחיש כזה. עובד מדינה פורש בגיל פרישה, אם כי בהחלט יש מקרים של הארכת שירות כשמדובר ב'מקצועות מצוקה' שחסרים לנו בהם כוח אדם: מרדימים, גריאטריה, פגייה. זה נעשה גם עם יחידי סגולה בשירות הביטחוני. מישהו מתעסק עם שבויים ופתאום מגיע לגיל פרישה והוא רוצה וכשיר להמשיך. נאפשר לו. עוד שנה עוד שנתיים עוד שלוש".
-זה יכול להגיע גם מעבר לגיל 80?
"היו דברים מעולם, אבל עם בודדי בודדים. לא רק שעובד אחרי גיל כזה אינו במיטבו, ולכן השירות לאזרח בהכרח נפגע, אלא שהנוכחות שלו יוצרת קיפאון בכל שרשרת הפקידות מתחתיו. וגם זה דבר שהוא מאד לא בריא למערכת".

סיפור השראה 1: העיוור שלא מוותר

משה סידי מאשדוד און ליין ושרה שוורץ מכאן דרום הביאו בעיתוניהם את סיפורו המופלא של תושב אשדוד דרור כרמלי בן ה-53, עיוור שמציב לעצמו בכל פעם אתגר ספורטיבי חדש. לאחר שתושבי העיר התרגלו לראות אותו רץ עם מלווה בכל ערב בטיילת המקומית, ולאחר שגם בבריכה העירונית כבר לא מרימים גבה כשהוא שוחה, ולאחר שהוא יצא לכמה טיולי טרק בעולם, החליט כרמלי לנתר מעל משוכה נוספת: גלישה בים. בעזרת חברים הוא עשה זאת וזכה לפרגון מוצדק במקומוני עירו (למה רק שם?) שהכתירו אותו כ"גולש העיוור הראשון בישראל". אין ספק: מדובר בבחור עם ראיית חיים, היכולה לשמש מודל להשראה.

אגב כרמלי, ברביעי האחרון הוא כבש גם את העיתונות הארצית, בהקשר אחר לגמרי. תלם יהב פרסם בידיעות אחרונות סיפור הזוי: אותו כרמלי המתין לאוטובוס, בעזרת אפליקציה המבשרת מתי מגיעים אוטובוסים לתחנה. הוא שמע את האוטובוס, שמע גם את האפליקציה מבשרת על הגעתו לתחנה, אלא שהנהג המשיך בנסיעתו.

לאחר שכרמלי שלח מכתב תלונה למשרד התחבורה, הוא קיבל מענה כי תלונתו תיגנז משום ש"תלונתך צריכה לפרט לפחות 2 פרטים מזהים. כגון: מספר רישוי של האוטובוס ושם הנהג".
ועל כגון זה נכתב בתנ"ך: "עיניים להם, ולא יראו".


סיפור השראה 2: החרדי שלא מוותר

אריאל ימיני מ-mynet-רעננה גילה לתושבי עירו מיהו שיאן רעננה בשירות במילואים. מדובר בסא"ל א', טייס בן 47, שעושה 88 ימי מילואים בשנה. אלא שבנוסף הוא גם חרדי ואב ל-8 ילדים. ימיני מתאר אותו כאחד ש"מנהל את חייו על התפר הכל-כך רגיש, כשהוא מחלק את זמנו בין משפחה, לימודי (תורה) בכולל, עבודה ומילואים. תמהיל שלא שומעים עליו בכל יום". עוד פריט ביוגרפי מעניין שקיבלנו בכתבה: הבחור מועסק באזרחות כמדריך ראשי בסימולטור של אלביט
ואיך הוא רואה את שירותו במילואים, למרות שהיה יכול לפטור עצמו מנטל זה בשל גילו ומספר ילדיו? "אפשר לקרוא לכך תרומה למדינה", אמר סא"ל א' למראיין. "אבל אני רואה את זה כמחויבות של כל אזרח, לתת את חלקו למען שאר האזרחים".   א' לא שוכח לתת קרדיט גם לשותפתו לחיים. "אשתי היא הגיבורה האמיתית", הוא אומר. "היא נושאת בעול הבית ובגידול הילדים. והיא גם אישה פעילה: מורה לבלט ויש לה תואר שני".
מה דעתכם: זו תהיה שמאלציות דביקה מידי לסכם את הסיפור בסלוגן: גיבור החיל נשוי לאשת החיל?

אם נתקלתם באייטם מקומי מרעיש על ראש העירייה או בסתם ידיעה משעשעת על ריב השכנים בגלל חתול סורר, אתם מוזמנים להפנות אותם אלינו למייל - לחצו כאן
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה