תקשורת

מעוז ההתנגדות נפל, בנתיים: נחתם הסכם קיבוצי ב'הארץ'

עמוס שוקן, מתנגד גדול לעבודה מאורגנת, טוען כי "לא בטוח שההסכם נותן ערך לעובדים", אבל הוסיף כי יש דיאלוג חיובי בן הצדדים
אלכסנדר כץ | 
בניין מערכת הארץ (צילום אלכסנדר כץ)
בשנות ה-80 הוביל עמוס שוקן קו לעומתי נגד העיתונות המאוגדת בישראל, ובהארץ הוחתמו העובדים על חוזים אישיים במה שהיה הספתח לשאר העיתונים להתחיל לנהוג כך. רק לפני עשור הכיר שוקן בוועד העיתונאים של הארץ, ואתמול נרשם הישג נוסף – כשנחתם הסכם קיבוצי עם הנהלת העיתון. אגב, באופן תקדימי ההסכם כולו נוסח בלשון נקבה ומתייחס ל-2 המינים, בשונה מן המקובל.
ההסכם שנחתם לתקופה של 3 שנים, מעגן את תנאי העבודה בעיתון ומעניק לעיתונאיות ולעיתונאים הטבות משמעותיות בהן: הפרשה לקרנות השתלמות לעשרות עובדות ועובדים, מנגנון העלאת שכר במדרגות ותק קבועות, מנגנון בונוס על רווחי החברה, תוספת של יום חופש ועוד. כמו כן הצדדים הסכימו להמשיך לפעול לפי תקנון האתיקה של מועצת העיתונות. את ארגון העיתונאים ליווה בתהליך משרד עו"ד בשה זבידה סבוראי. את הארץ ליוו עורכות הדין ארנה שר ועדית אייגס ממשרד עו"ד פינברג.
על פי עיקרי ההסכם, לעיתונאים עם ותק של 5 שנים ויותר, תפריש החברה 2.5% מן השכר לקרן השתלמות. לבעלות ובעלי ותק של מעל 11 שנים, שיעור ההפרשות לקרן ההשתלמות יעמוד על 5%. המשמעות היא כי עם החתימה על ההסכם, יצורפו עשרות עיתונאים לקרן השתלמות.
ההסכם קובע שכר מינימלי לכל תפקיד בחברה באופן שימנע ירידת שכר. החל מוותק של שנתיים, תינתן העלאת שכר והעלאה נוספת תינתן החל מוותק של 5 שנים, במעין מדרגות שכר. עוד נקבע כי השכר המינימלי לא יפחת משכר המינימום במשק פלוס 5%. בנוסף כל עובד שנקרא באופן פתאומי לעבודה, יקבל שכר עבור 4 שעות עבודה, גם אם לא עבד בכל השעות האלה. מעל 4 שעות יתוגמל העובד בשכר של 8 שעות עבודה.
 
בהסכם ישנו גם סעיף בונוס, שכאשר החברה תציג רווחים, יינתן לעובדים עם ותק של יותר משנתיים. הבונוס יעמוד על בסך הכל על 2% מהרווחים. בכל מקרה יש לציין כי לפי שוק התקשורת הנוכחי, ספק עם סעיף זה יופעל בשנים הקרובות.
בנוסף, כל עובדת תקבל יום חופשה נוסף מעבר למה שמחייב החוק. כתבים יקבלו כפיצוי על עבודה בשבתות 2 ימי חופשה נוספים מעבר למה שמחייב החוק. מעבר לכך, יהיו גם ימי חופשה לרגל אירועים משפחתיים כגון נישואים ולידה.
סעיף חשוב הוא ביטחון תעסוקתי ותקופת שיפור. על פי ההסכם, כל עובד עם ותק של שנתיים ויותר וההנהלה שוקלת את סיום העסקתו בשל אי התאמה, יזכה לתקופת השתפרות. רק בסופה של אותה תקופה, ניתן יהיה לזמן אותו לשימוע מידה ולא השתפר. לבעלי ותק של שנתיים עד 4 שנים, תינתן תקופת השתפרות של חודש. לבעלי ותק של 4-10 שנים תינתן תקופת השתפרות של חודשיים. מ-10 שנים ויותר- תקופת השתפרות של 3 חודשים.
במקרים של תביעות נגד עיתונאים בגין פרסומים בעיתון, הנהלת העיתון תישא בעלויות ההגנה גם לגבי מי שכבר לא מועסק בעיתון. יש לציין כי העיתון נהג עד כה לגבות את עובדיו בסוגיה זו.
סעיפים נוספים בהסכם מתייחסים גם לשי לחג שיעמוד על כ-300 שקלים פעמיים בשנה, תשלום ימי מחלה החל מהיום הראשון, ועדכון העובדים על משרות שמתפנות עם עדיפות לעובדי העיתון.
בתגובה שמסר מו"ל הארץ עמוס שוקן, הוא חוזר על התנגדותו העקרונית להסכמי עבודה קיבוציים, וגם מציין כי "לא בטוח שזה נותן ערך לעובדות ולעובדים בהארץ, לעומת מצב ללא הסכם קיבוצי, אבל החקיקה כפי שהתפתחה בשנים האחרונות דוחפת לכיוון הזה ולכן שיתפנו פעולה עם רצון העיתונאיות והעיתונאים שיהיה הסכם כזה במערכת".
לדבריו, "אני כן חושב שתקופת הדיונים על ההסכם שנמשכה מספר שנים יצרה דיאלוג חיובי בין הנהלת העיתון ונציגי העיתונאיות והעיתונאים יותר ממה שהיה לפני התחלת המו"מ. כתוצאה מכך, בין השאר, החליט הדירקטוריון של החברה להזמין את נציגי העיתונאיות והעיתונאים להשתתף בישיבות הדירקטוריון, כהיבט נוסף של שיתוף הפעולה בכלל".
יו"ר ועד העיתונאים, יעל קציר מסרה כי "לאחר כ-6 שנים של משא ומתן, ו-30 שנה ללא הסכם קיבוצי בהארץ, אני גאה ונרגשת ממעמד החתימה על הסכם קיבוצי היסטורי שיתרום להגנה ולביטחון התעסוקתי של העובדות והעובדים במערכת. ברצוני להודות לשותפיי לדרך לאורך השנים: חברי הוועד, העובדות והעובדים, ארגון העיתונים, משרד לגאיה תקשורת ומשרד עו"ד בשה-זבידה-סבוראי".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה