מדיה

סכסוך בין קופרמן לאנדמול: נציגו דורש לעיין במסמכי החברה

קופרמן מכר את רוב מניות החברה ב-2013 לאנדמול. דירקטור מטעמו טוען כי מודר מהמסמכים, וחבריו לדירקטוריון נתונים בניגוד עניינים משום שהם דירקטורים גם ברשת
אלכסנדר כץ | 
אלעד קופרמן (צילום ינאי יחיאל)
פנייה לבית משפט חושפת סכסוך בין המפיק אלעד קופרמן לבין אנדמול שיין ישראל, אותה ייסד לפני כ-13 שנה (תחת השם קופרמן הפקות, א"כ), וחתומה על כמה מן ההפקות הגדולות בטלוויזיה בישראל. חבר דירקטוריון החברה מטעמו של קופרמן, ליאור עמית, הגיש תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה לחשוף את מסמכי החברה בפניו במסגרת תפקידו כדירקטור. התביעה מופנית גם נגד סלומון פיטר אנדרו וניקולה מארי במפורד, 2 הדירקטורים הנוספים בחברה מטעמה של אנדמול שיין הבינ"ל.
אנדמול ישראל הוקמה ב-2013 על יסודותיה של 'קופרמן הפקות', לאחר שאנדמול העולמית רכשה 50.53% ממניות 'קופרמן' - שהוקמה בשנת 2005 על ידי קופרמן, ועבדה כמעט בלעדית עם שידורי קשת. במסגרת הסכם הרכישה, נשאר קופרמן כבעל מניות המיעוט (49.47%). בשנת 2014 רכשה אנדמול העולמית 33% מזכיינית ערוץ 2 רשת. בסוף 2016 סיים את תפקידו כמנכ"ל אנדמול שיין ישראל. 
קופרמן הוא אחד המפיקים הבכירים בישראל, כאשר בין היתר הפיק את 'הרמזור', 'האח הגדול', 'סופר נני", 'אייל גולן קורא לך'. ב-2017 מינה את עמית כדירקטור. בתחילת השנה הקים קופרמן חברת הפקה עם שירה מרגלית בשם Kuma Studios, שתהווה מעין חממת תוכן של יוצרים בתחומי הטלוויזיה והווידאו, שמתבססים על טכנולוגיות חדשות ועושים שימוש בפלטפורמות מדיה חדשות. 

על פניו נראה כי הקמת חברת ההפקות החדשה, היא אחת הסיבות למערכת היחסים העכורה בין קופרמן לאנדמול, שאנשיה טוענים לכאורה - כך על פי כתב התביעה - כי הוא מתחרה בה. 
מאז מינויו של לדירקטור לפני שנה, טוען עמית בכתב התביעה כי הוא ממודר מתהליך קבלת ההחלטות, אינו מקבל מסמכים של החברה, ואינו מצליח לתפקד כדירקטור. בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד דודי זילברבוים ממשרד זילברבוים אורבך הרפז, טוען עמית כי "החברה (אנדמול שיין, א"כ) ויתר הדירקטורים ממדרים אותי ממידע בנוגע לחברה. הדירקטורים של אנדמול העולמית משמשים כדירקטורים גם ברשת והם מצויים בניגוד עניינים חריף בוטה ומסוכן".
לדבריו, הדירקטורים האחרים באנדמול פועלים תוך ניגוד עניינים חריף אשר גרם נזק לחברה, ויכול אף להביאה אל עברי פי פחת. "הדירקטורים האחרים משמשים במקביל לתפקידם כדירקטורים בחברה, כדירקטורים בחברת רשת, שהיא הלקוח הגדול ביותר של החברה, ואשר מצוי בקשיים כלכליים, ואינו עומד במועדי התשלום".
לטענת עו"ד זילברבוים, יצרה החברה 2 סוגי דירקטורים – דירקטורים "מסוגה עילית" החשופים לכל מסמכי החברה ואשר מכוונים את פעילותה ומפקחים על הנהלתה, ודירקטור מסוג אחר, הממודר ממסמכים, ממידע ומהחלטות. "חלוקה זו נוצרה על מנת לשרת את בעלת מניות הרוב, ולאפשר את המשך תפקודם במחשכים של הדירקטורים מטעמה, המצויים בניגוד עניינים חריף, כך שמידורו של המבקש מסייע למנוע ממנו להתריע מפני פגמים בהתנהלותה של החברה ובהתנהלותם של המשיבים 2-3 (סלומון פיטר אנדרו וניקולה מארי במפורד, א"כ)".
בכתב התביעה נכתב בין היתר: "הדירקטוריון מנהל דיונים ומקבל החלטות כיצד לנהוג, טקטית ואסטרטגית 'בבעיה מול רשת', ו-2 הדירקטורים הנ"ל לא רק שהן מתעקשים לקחת חלק בדיון ולהכתיב כיצד יש לפעול – והם אלו שמכתיבים את היקף המידע שנמסר למבקש בקשר לעניינים אלו".
בתביעתו מבקש עמית מבית המשפט להורות לאנדמול ישראל למסור לו את כל מסמכי החברה אותם ביקש ואשר לא נמסרו לו על ידי החברה. כמו כן הוא דורש להצהיר כי הדירקטורים האחרים מטעם אנדמול העולמית, מצויים בניגוד עניינים בכל הנוגע לחברת רשת, מאחר והם משמשים כדירקטורים גם באנדמול ישראל וגם ברשת, וגם להצהיר כי הדירקטורים האחרים, מטעם אנדמול העולמית, מנועים מלהשתתף בישיבת דירקטוריון העוסקת בחברת רשת.
עו"ד זילברבוים אומר כי "יש כאן התנהלות שלא עולה על הדעת. חשבנו שהנורמות הבסיסיות של ממשל תאגידי תקין כבר הופנמו בישראל, ומתברר שיש עוד דרך ארוכה. למעשה הרוב בחברה הזו עושה מה שהוא רוצה, במחשכים, ללא מינימום שקיפות, ותוך ניגודי עניינים שזועקים לשמים. אנחנו נחושים לאפשר לדירקטור מטעם קופרמן להבין מה בדיוק קורה בחברה".
מחברת אנדמול-שיין ישראל נמסר: "איננו מגיבים לנושאים פנימיים בתקשורת. הנושא יתברר בבית המשפט".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה