מדיה

שמאלוב ברקוביץ' על המיזוג: "כתבים חבשו כובע של לוביסטים"

יו"ר הרשות השנייה היוצאת הגיעה טעונה לשיחה עם משה שלונסקי על המיזוג בין רשת לעשר לו התנגדה. מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס תקף את התאגיד ואת חיים יבין
אלכסנדר כץ |  3
יוליה שמאלוב ברקוביץ' (צילום אלכסנדר כץ)
יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ', הגיעה טעונה לכנס אילת לעיתונות שמתקיים במלון הרודס. כזכור, לפני פחות משבועיים הוחלט כי שמה לא יועבר לוועדת גילאור לאישור מינוי בכירים, ולמעשה היא תסיים תפקידה כיו"ר הרשות, כשנה לאחר שמונתה לתפקיד, ובתום מאבק עיקש ושנוי במחלוקת בבקשת המיזוג של רשת וערוץ עשר.
בשיחה אחד על אחד עם איש התקשורת משה שלונסקי, אמרה שמאלוב ברקוביץ': "חשוב להגיד שאני נמצאת פה עם סמכויות מלאות לחלוטין. כל עוד אין מחליף אני ממלאת את תפקידי באופן מלא. מה שהשתבש, אני חושבת שבודקים שב-26 באוקטובר שנה שעברה לא הייתה ראויה ממני לפי דעתו של השר (שר התקשורת איוב קרא, א"כ), וב-16.9 השנה הייתי ראויה להמשיך ופתאום יש איזשהו דוח נסתר ממני, שאני לא מכירה ולא ראיתי בחיים, בקשתי אותו ולא קבלתי לידי. פניתי לשר התקשורת וללשכתו. אני ממתינה לתשובתו. לא אמתין הרבה. חשוב להגיד שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה. בתקופה האחרונה חייתי בספקולציה הגדולה ביותר בחיי. אפשר להבין מדבריי במה מדובר לגבי זה שלא נאמרה המילה האחרונה. אני לא בוחנת לב וכליות, נראה לי שזה קשור לעמדתי המנוגדת לכל האנשים בנושא המיזוג".
שלונסקי: מה נכנס בך שחשבת שהמיזוג הזה אסור שיתקיים?
שמאלוב ברקוביץ': "אני חושבת שהניסיון שלי בתחום התקשורת הוא בעוכריי. כשבאתי אמרו שזה מינוי פוליטי ובסוף התברר שאף אחד לא צריך את האינטגריטי המקצועי שלי. כל עיתונאי זב חוטם ניסה להלביש עליי איזושהי ספקולציה, שאני בובה על חוט ושאני עושה מה שאומרים לי". לדבריה, "הייתי עורכת ראשית הרבה שנים ויש לי דעות על עיתונאי כזה או אחר. יש עדיין עיתונאות חוקרת בישראל וזה מה שמחזיק אותנו במקום שאנחנו נמצאים. אך הרוב לצערי הרב, במשבר המיזוג, חבשו הכתבים כובע של לוביסט וגם כובע של עיתונאי. התקבלה החלטה במועצת הרשות השנייה, אני הייתי הקול היחיד שהתנגד. אני אומרת כאן שאני מכבדת את החלטת הרוב. זו ההחלטה שהמועצה בראשותי, נוציא אל הפועל. אני מתנגדת גם היום ולא שיניתי את דעתי, ואנחנו רואים כבר את סימנים שבגינם התנגדתי. לפני פחות משנה כשהיה פיצול, כל ערוץ שביקש את הרישיון – קשת, רשת ועשר, ידעו את מצב השוק. לא הייתה הפתעה. עברה חצי שנה, ופתאום הם החליטו שיהיה נכון לחלק את עוגת הפרסום לשתיים ולא לשלוש. הנהלת הרשות השנייה וכל חבר מועצה יודע שבמצב הנוכחי בשוק התקשורת ל-3 ערוצים ויותר מזה, במצב הנוכחי אפילו אין מקום ל-2 ערוצים. אי אפשר להשאיר את בעיית זליגת הפרסום לגוגל ופייסבוק בלי טיפול. הנה, ערוץ עשר שתמיד פנה לרגולטור שיעזור לו. זה הזמן לטפל בכשלי שוק. יש משבר, בואו ננצל אותו, נבוא למחוקק ונגיד שלא יכול להיות מצב ששוק התקשורת בישראל יקרוס כי הכסף מפרסום הולך לגוגל ופייסבוק:.
שמאלוב ברקוביץ' התייחסה לסאה סביב התנהלותה בסוגיית מיזוג רשת-עשר: "יש לי הצעה - תסגרו את הרשות השנייה. תגידו שהיא חותמת גומי. כל עוד יש כזו, היא תעבוד על פי חוק וזה מה שהובלתי. אני לא בטוחה שזה משפט שמתאים לקהל פה. אנחנו עושים תכניות והבורא צוחק".
בהמשך הצטרפו לבמה לצידה של שמאלוב ברקוביץ' גם שאר משתתפי הפאנל "מסך עשן" שעסק בשאלה האם שוק הטלוויזיה על סף קריסה – יו"ר דירקטוריון חדשות 2 עו"ד תמי רווה, מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס, מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי כאן אלדד קובלנץ, העיתונאי חיים יבין, סמנכ"ל התוכן היוצא של HOT יורם מוקדי, וכתב התקשורת של הארץ, איתי שטרן.
 
הפאנל במהלך הדיון (צילום: יניב כהן)

מוקדי סיפר כי "בית רגיל צופה 14 שעות ביום בטלוויזיה. אנשים רוצים לראות תוכן מקורי. עדיין התכניות הנצפות ביותר הן תוכן ישראלי מקורי. 'סיפורה של שפחה' הייתה בטופ 15 של הצפייה בHOT, אבל לא בטופ 10. הישראלים רוצים תוכן מקורי".
אחריו ביקר יבין את הבידוריזציה של מהדורות החדשות, ועל כך הגיש וייס: "אני לא חושב שאטעה אם אומר שמהדורות החדשות של עשר, של כאן וגם שלנו טובות בהרבה מאלה שאתה (יבין, א"כ) הגשת. מה שעושים בשנים האחרונים במהדורות החדשות בארץ, הוא פשוט לתפארת מדינת ישראל. תסתכלו על המהדורות מההתחלה ועד הסוף – רוב רובה של המהדורה זה הרבה רצינות. התכנים שיש בכל המהדורות, וסקופים ותחקירים כמו הצוללות בחדשות עשר – אני לא זוכר כאלה בשנים שאתם שידרתם. בואו לא נתרפק על העבר על כמה אתם עשיתם טוב ו'הצעירים' גרועים והמהדורות בושה ואנחנו מאכילים בשעשועים. תסתכלו על מהדורה ותראו הרבה יותר חשוב מרק מעניין".
על השאלה לגבי המעבר לבעל בית אחד, ענה וייס: "בעולם חדש שבו נהיה רק עם בעל בית אחד, רק אם זה יקרה, ואנחנו שומעים שיש עוד המון בעיות – הכל טוב. יש לנו דירקטוריון עם נציגי ציבור ויושבת ראש. אני לא 'משחק אותה' וכמו שלא שאלת על עשור עשר וחדשות עשר לאורך 15 שנה, גם פה זה יכול לעבוד ואין סיבה שזה לא יעבוד".
עו"ד רווה, יו"ר חדשות 2, התייחסה לקשיים שמתגלעים בין קשת לרשת לגבי מכירת חלקה של רשת בחברת החדשות. כזכור, בתחילה סוכם בין הצדדים על סכום של כ-140 מיליון שקלים (נגזרת של שווי חברה בסך 280 מיליון, א"כ), אולם כעת קשת מוכנה לשלם רק קצת יותר מ-100 מיליון שקלים. רווה: " אנשי חברת החדשות שאלו אותי והיו די מודאגים. הרי אחד התנאים הראשונים לאישור המיזוג היה סיום רכישת חברת החדשות וסביב כך מתנהלים דיונים. כרגע זה לא כל כך הולך. מה שאנחנו קוראים בעיתונות זה כל מיני כתבות על איומים לפרק את חברת החדשות והדברים האלה אני חושבת שרע מאד שם נאמרים. אם תקראו תראו שיש איום כזה לפרק את חברת החדשות. אני מבהירה: אי אפשר לפרק את חברת החדשות. יש חוק ופועלים לפי החוק. יש סעיף שאומר מה קורה כששני בעלי הבית רוצים להתפרד: או שעושים הליך במבי שהרשות השנייה תפרסם, או ש-2 בעלות החברה פונות לרשות השנייה ומודיעות על כך שהן רוצות להיפרד. אצלנו לא יהיה 'משפט שלמה' בחברת החדשות. לא יפרקו אותה. המצב של חברת החדשות יהיה אחרי זה, אני מקווה, אולי טוב יותר. אני רוצה להרגיע את כולם. לא מפרקים את חברת החדשות".
מנכ"ל התאגיד קובלנץ התייחס למשבר שלו – עם הפקת האירוויזיון והסירוב הממשלתי להעביר תקציב לטובת כך: "הפקת תחרות זמר אינה חלק מהמנדט של התאגיד. עכשיו צריך התאגיד לממן ב-110 מיליון שקלים לאירוויזיון. הממשלה אישרה את ה-80 מיליון שקלים כהלוואה, ולא תקציב. אני אמליץ מחר בישיבת הנהלת התאגיד שתתכנס, שלא לקבל את המתווה הזה".
קובלץ התייחס גם לנתוני הרייטינג הנמוכים, והסביר את מכלול הצפייה בשידורי התאגיד, שכולל גם מחלקת דיגיטל חזקה: "אם תכנית שלנו מביאה 2 ורבע אחוז רייטינג, אבל עוד 2 מיליון צפיות באינטרנט, אז זו המציאות החדשה".
כאן אמרה שמאלוב ברקוביץ': "צריך שיוטיוב וגוגל ישלמו משהו קטן מההכנסות שלהם, שיקימו קרן להפקות מקור ישראליות".
וייס עקץ אותה: "את חיה בלה-לה-לנד, את חיה בתחושות ומקווה, תראי לי עוד מקום בעולם ששם הן משלמות לקרן ליצירה מקורית".
שמו של רביב דרוקר עלה לפחות פעמיים במהלך הדיון, ב-3 הקשרים: חשיפת פרשת הצוללות, הדברים הקשים שכתב על שמאלוב ברקוביץ', והמעבר המסתמן שלו לתאגיד השידור הציבורי, להפיק תכנית תחקירים בעלות כוללת של כ-30 מיליון שקלים ב-3 שנים. כששמאלוב ברקוביץ' התייחסה לעיתונאים שם זבי חוטם ולוביסטים, שאל אותה וייס האם היא מתייחסת גם לדרוקר כך. שמאלוב ברקוביץ' סירבה להגיב על כך.
בהמשך התנהלה שיחה עוקצנית בין וייס לקובלנץ: "מקודם עוד ריחמתי עליך", אמר וייס לקובלנץ, "ועכשיו נזכרתי כמה כסף יש לך לשלם לדרוקר". קובלץ ענה: "אתה מרוויח פי 6 ממני", ועל כך ענה וייס: "משלמים לי לפי תוצאות. אתה תמשיך לדבר נגד הרייטינג".

תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אלדד תכנס
  הכי בכיר 20/11/2018 09:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלדדג בחייאת אלדד, תתחיל להתמודד עם הטענות העיניניות : 1. כסף לרם לנדס, דורש בדיקה חיצונית של הנושא. לא יתכן שזה מה שקרה. 2. בחירת מובילי התוכן, מונו חותמות גומי ולא אנשי מעשה, הבחירה הייתה אישית ובניגוד לנהלים. 3. התנכליויות פרסונאליות של ההנהלה, גם כלפי אנשים מחוץ לתאגיד וגם כלפי עובדי התאגיד, יצירת מעמד עליון להנהלה. 4. חובבנות מקצועית, הרייטיניג מדבר בעד עצמו. תגובתך?
  סגור
 • 2.
  לסגור את התאגיד של קובלנץ המושחת (ל"ת)
  הנסיכה הלבנה 19/11/2018 23:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מחלקת חדשות כושלת
  לסגור ערוץ 10 19/11/2018 18:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עורך מהדורה שהרס כל חלקה טובה. המיזוג לא יעזור. ערוץ.עשר ורשת ייסגרו. עניין של שנה
  סגור