תקשורת

אחרי דבריו כי "הערבים פראי אדם": ירון לונדון מתנצל

דבריו אתמול בתכניתו בכאן 11 על הערבים עוררו סערה גדולה. הבוקר הפיצה חברת ההפקה של התכנית 'קסטינה תקשורת'' את דבר התנצלותו
אלכסנדר כץ |  4
ירון לונדון בתכניתו גאולה ולונדון בכאן 11 (צילום מסך: כאן 11)
איש הטלוויזיה ירון לונדון התנצל על אמירתו שלפיה "הערבים הם פראי אדם", ונראה שבתאגיד השידור כאן מעוניינים לשים את הדברים מאחור, ולהמשיך הלאה. חברת קסטינה המפיקה את התכנית 'גאולה ולונדון', הפיצה הבוקר את דבר התנצלותו של לונדון "מעומק הלב".
בהודעה של לונדון נמסר כי "רבים, בעיקר מקרב צופינו הערבים, נפגעו מדברים שאמרתי אמש בתכנית 'גאולה ולונדון' בכאן. בשעת לילה שמעתי את הקלטת התכנית ומצאתי כי הסתבכתי בלשוני, התנסחתי שלא כראוי וכי יש סיבה לעלבונם. אני מתנצל על כך. אסביר את כוונת דבריי: הדיון סב על הסיבה שבגללה התעניינו יוצרי הסדרה 'הנערים' בגורלו של הקורבן הערבי מוחמד אבו חדר ובאישיותם של רוצחיו היהודים, יותר מאשר ברוצחיהם של הנערים מגוש עציון. טענתי כי יהודי אינו משתומם על כך שערבי רוצח יהודי. לעומת זאת, מתוך תפיסתו את עצמו כבן לעם נעלה מבחינה מוסרית, הוא מתקשה להשלים עם העובדה שמקרב בני עמו יצא רוצח נתעב. יוצרי הסדרה הונעו על ידי הרצון לגלות את שורשיי הנגע, המפחיד אותם יותר מאשר מתנכל חיצוני. את היחס השונה לרוצחים מ-2 העמים הסברתי בכך שיהודים תופסים את הערבים כפראי אדם רצחניים. התבוננות בסביבתנו הגיאוגרפית, כך אמרתי, מאששת את התפיסה הזאת. כמובן שבאומרי 'הערבים' לא התכוונתי לפרט הערבי, אלא להתנהגותן של החברות הערביות במדינות השכנות. מקביעה זו אין בדעתי לחזור, אך אני מודה כי מדבריי שנאמרו בלהט הדיון ניתן היה לשמוע הכללה גורפת. על כך אני מתנצל מעומק הלב ומבהיר כי חלילה לי מלחשוב כי הערבים הם פראי אדם".
כזכור, אתמול במהלך דיון בתכניתו בכאן 11 על הסדרה 'הנערים' של HBO וקשת, זעם לונדון על דבריו של גדעון לוי ואמר: "הערבים רודפים אותנו ורוצים לרצוח אותנו. הערבים הם פראי אדם. ואגב אני מקבל את העמדה הזאת – שהם פראי אדם. הם לא שונאים רק יהודים, הם רוצחים את עצמם בראש ובראשונה. הבט ימינה, שמאלה, קדמה, מזרחה, מערבה - ערבים טובחים ערבים, אין בעיה... זה קורה כל הזמן. אנחנו לא מתרגשים שערבי רוצח יהודי. שיהודי רוצח ערבי, אנחנו שואלים את עצמו – רגע, מי אנחנו? אנחנו מפלצות?".

 
בכאן הגיבו אמש באופן מידי לדבריו של לונדון, בתגובה לא אופיינית בכלל בחריפותה: "מדובר באמירה אומללה של פרובוקטור עול ימים ולא של אושיית תרבות. מצפים ממר לונדון להתנצל על האמירה עד מחר בחצות היום". הבוקר כבר אמרו בכאן כי "אנו מקבלים את ההתנצלות. אין בשידור הציבורי מקום להתבטאויות מסוג זה. אנו מזמינים את הצופות והצופים לכאן 11 הערב".
כזכור, אין זו הפעם הראשונה שלונדון מעורר סערה בתכניתו דלת הרייטינג בכאן 11, שאתמול הניבה 1.2% בלבד. לפני כחודשיים סיפר לגאולה אבן במהלך שידור כי נגה בחזה של אישה במעלית: "פעם נסעתי במעלית בבניין רב קומות עם אישה שברור היה לגמרי על פי מדיה שהיא עורכת דין חטובה. עלינו שנינו במעלית לבד ותוך כדי הנסיעה אנחנו מוצאים איש את מבטו של רעהו והיא עושה לי ככה: 'לונדון, מה זה?'", כשהיא מצביעה על כרסו של לונדון. "אני הנחתי יד על השד שלה, ואמרתי לה 'גם זה כבר לא מה שהיה'".

אבן לא אהבה את דבריו של לונדון, ואמרה לו: "זה מזעזע". לאחר שלונדון השיב כי מה שעשתה לו אותה אישה הוא מזעזע גם כן, ענתה אבן: "שד זה איבר עם משמעות מינית וכרס לא". יממה לאחר מכן הבהיר את דבריו וטען כי למעשיהו זה לא הייתה קונוטציה מינית. מתאגיד השידור נמסר לאחר מכן כי "דבריו של לונדון מוטב שלא היו נאמרים. אין הצדקה לפלישה למרחב גופני של אדם ללא הסכמתו, גם לא כפעולת תגמול. גאולה אבן סער הבהירה זאת היטב בשידור ובכך הסתיים הדיון בנושא". 
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  החותים הסורים חמאסטן עיראק לבנון עונים על ההגדרה של לונ
  ערן 08/2019/29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החותים הסורים חמאסטן עיראק לבנון אלגברה ועוד עונים על ההגדרה של לונדון
  סגור
 • 3.
  מזל שיש אייס, ככה יודעים שקיים "כאן"! (ל"ת)
  בדיחה ושמה "כאן" 08/2019/27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  זה מה שהתאגיד האידיוטי בחר? "פרובוקטור עול ימים"???
  אלעד 08/2019/27
  הגב לתגובה זו
  2 1
  תגידו, אתם שם בתאגיד, אתם באמת מטומטמים, או שאתם עושים את עצמכם? (התשובה, לדעתי - אתם מטומטמים בענק!). אם אתם, לא אני, אתם אומרים על ירון לונדון שהוא "פרובוקטור עול ימים", מדוע נתתם לו להגיש תכנית? איך אתם מעזים לשלם לו שכר מכספי המסים שאני משלם? אני לא מתייחס בכלל לדברים שהוא אמר. אני מדבר על העיקרון ולפיו - לדעתי המינויים שלכם בתאגיד הם או מינויים הזויים, או מינויים מושחתים, או שניהם גם יחד. רוצים דוגמאות? העפתם את אמיר בר שלום והבאתם את ירון דקל. הרייטינג - 1.8%. הבאתם את דוריה למפל, שלא שווה כלום וכלום, והיא הביאה 2.7%. הבאתם את ירון לונדון, שמביא אחוז וחצי, והוא מסבך אתכם כל הזמן. אתם, בהנהלת התאגיד, אתם אשמים, אין לכם מושג בטלוויזיה ובתקשורת, וכשיסגרו את התאגיד תדעו שמגיע לכם, ובענק. ביזיתם את השידור הציבורי, ביזיתם את התקשורת בישראל.
  סגור
 • 1.
  תגובה משפילה של כאן, מפתיע שנשאר לעבוד שם אחרי. (ל"ת)
  OUCH 08/2019/27
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור