תקשורת

ד"ר יובל קרניאל: "סיפרו לדיירי האח על קורונה בדקה ה-91"

אחרי שרק השבוע גילו לדיירי האח הגדול על הקורונה, מסביר יו״ר ועדת האתיקה של רשות השידור לשעבר מה המשמעות של הדבר מבחינה אתית, האם מבחינה חוקית אפשר להמשיך לשדר את התוכנית ומה המחויבות של המפיקים מבחינה משפטית? 
עינת שחק |  15
ד״ר יובל קרניאל (צילום איציק שוקל)
קורונה באח הגדול: אתמול (יום ג') התבשרו דיירי בית האח הגדול על משבר הקורונה, לאחר 77 ימים במהלכם הם היו מנותקים מהעולם כחלק מחוקי הפורמט. לאור ההחמרה במגיפה והמגבלות הנרחבות, הוחלט לעדכן את הדיירים בנעשה מחוץ לבית. בתוך כך, ההפקה הודיעה כי על אף ההגבלות השונות, האח הגדול תמשיך לשדר כרגיל תוך הקפדה על שלומם ובריאותם של הדיירים וצוות ההפקה.
אולם נשאלת השאלה האם זה בכלל אתי להמשיך בהפקת התוכנית כששלומם של דיירי הבית או של צוות ההפקה עשוי להיות חשוף ברמה כלשהי למחלה? "השאלה הזאת הטרידה אותי ורבים אחרים כמעט מהרגע הראשון שהתחלנו לדבר על הקורונה. עלתה השאלה האם זה בכלל הוגן ואתי להסתיר את הדבר הזה מאנשים. העולם משתנה ומתהפך. אולי יש להם חברים וקרובים שנחשפו למחלה והם בסיכון? אין ספק שהדבר עורר שאלות עד שיספרו להם", מסביר ד"ר יובל קרניאל, מומחה למשפט תקשורת ואתיקה, ומי שהיה יו״ר ועדת האתיקה של רשות השידור.
האם אין הסכמים משפטיים המשחררים את ההפקה מהחובה לספר? 
"הם חתומים על הסכמים שהם יודעים שהם מנותקים, ולא ייודעו על מה שקורה בחוץ ועל כך שאין חובה ליידע אותם. יש פה מערכת הסכמית מאוד רחבה שבאה להגן על ההפקה ולאפשר את התנאים הבלתי אפשריים האלה". 
איך יתכן שהפקת האח הגדול מוחרגת מן החוק? הוראות הממשלה לא חלות עליה?
"מבחינה משפטית ואתית עדיין המחויבות הראשונה של ההפקה היא כמובן לדאוג לשלומם, לביטחונם ולבריאותם של המשתתפים. מזה אי אפשר להתנער ולא יעזור אף מסמך או הסכמה של הדיירים. ההפקה אחראית להם ואסור לה לסכן אותם. זוהי המסגרת הבסיסית, המשפטית והאתית. 
"עכשיו עולה שאלה איך מתנהלת ההפקה. אנחנו לא בדיוק יודעים. כלומר ברור שאסור ואי אפשר ולא נכון, גם משפטית וגם אתית להחריג את התוכנית. אי אפשר להגיד שרק בגלל שהדבר בטלוויזיה, יש לו הרבה רייטינג והוא מגלגל הרבה כסף הוא פטור. ראינו עכשיו את ההדגמה הכי פנטסטית, של ההשבעה של הכנסת: אם את הכנסת לא פוטרים אז בטח שלא את האח הגדול, אז אין מקום להחרגה". 
האם ניתן יהיה להמשיך לקיים את ההפקה תוך שמירה על ההנחיות? 
"יכול להיות, ואני מניח לטובת ההפקה שהם מנסים לקיים את התוכנית בתנאים שקבע החוק. כלומר, רק ל-1/3 מאנשי הפקה מותר להיות יחד בו זמנית, לא יותר מעשרה אנשים במקום אחד, הפרדה של שני מטר ביניהם – כל הכללים שאנחנו מכירים וחיים איתם בימים אלה, ויכול להיות שניתן להמשיך את ההפקה בתנאים האלה. זאת באמת החלטה של מנהל של כל ארגון. רשת וחברת ההפקה יכולות וצריכות לראות האם הן מסוגלות לקיים את התנאים". 
"כרגע מספר הדיירים הוא לא חריג, אבל ברור שאי אפשר להמשיך ולהראות לציבור קבוצה של אנשים שלא שומרת על הכללים. מהבחינה הזאת חובה על הערוץ גם לעדכן את הדיירים, גם ליידע אותם ולתת להם בחירה חופשית - האם במצב הנוכחי הם ממשיכים משחק ואם כן המשחק חייב להיות מותאם למציאות בה אנחנו חיים, כי לדבר הזה יש גם ערך חינוכי". 
באיזה מובן?  
"לא יכול להיות שכולנו ננסה להעביר מסר לציבור של לשמור מרחק, להפסיק להתחבק, להפסיק ללחוץ ידיים ולהפסיק להיות קרובים, ונצפה ערב ערב באנשים שעושים את מה שלכולם אסור. כבר הגענו לאיזה רגע שהוא כמעט אבסורד. הגענו עם זה לדקה ה-91, היה צריך לעשות זאת עוד לפני.
"אחרי שעשינו את זה? זה יכול להיות דווקא דוגמא מחנכת לעשייה נכונה המציגה איך אפשר לנהל חיים בבית גם תחת הכללים החדשים, כל עוד כמובן שדואגים לבריאותם ומיידעים אותם במצב הקרובים שלהם, שזה גם חשוב. יכול להיות שלאחד הדיירים יש קרוב שחלילה חולה. לא ניתן היה להשאיר אותם בחוסר הידיעה". 
תגובת רשת 13: "כרגע יש בבית עשרה דיירים, הפקת האח הגדול פועלת ומתנהלת ע"פ הכללים החלים עליה ומקפידה על ההנחיות שמועברות באופן שוטף".
תגובות לכתבה(15):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  הם לא בסיכון
  מה? 03/2020/19
  הגב לתגובה זו
  2 2
  הם מבודדים עוד לפני ההתפרצות בסין, כל זמן שהנינג'ות שומרות על החוקים ומתניידות עם מסיכות הדיירים לא בסיכון. ההנחיות נועדו למנוע הפצה, איך למען השם הן רלוונטיות למה שקורה בבית?
  סגור
 • 11.
  תגובה לכתבה
  סיגלית כץ 03/2020/19
  הגב לתגובה זו
  1 2
  גם אני חושבת שצריך להעביר להם יותר מסר, לא יותר משניים בנסט ורחוקים זה מזה כי זה המצב. גם בפינת העישון . שישטפו ידיים כשמקבלים את ההזמנה. צריכים להראות דוגמא לאנשים בבית
  סגור
 • 10.
  קרונה
  פוקס עדנה . 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 2
  .אך ורק לגבי ניר כהן חולה סכרת צריך כשיצא להיות מוגן במקסימום הגנה אפילו אמבולנס מיוחד
  סגור
 • 9.
  קורונה (ל"ת)
  פוקס עדנה . 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 8.
  מה הכל כסף כמה רודפי בצע זה עניין של חיים ומוות
  אמת לפנים 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  5 1
  חוצפה עד כמה יכולים אנשים לעשות מעשים רק בשביל כסף על חשבון אחרים יש להם חיים ילדים משפחות בחוץ זו אין מצפון
  סגור
 • ולשמור אותם בפנים זו הדרך האולטימטיבית להגן עליהם (ל"ת)
  טמבל 03/2020/19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  אח הגדול איטליה
  דולי 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  1 1
  גם דיירי האח הגדול באיטליה עודכנו לפני יותר משבועייים בנושא הקורונה ובתחילת השבוע עודכנו שנית על החמרת המצב.
  סגור
 • 6.
  האח הגדול (ל"ת)
  שירה 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 5.
  אח הגדול (ל"ת)
  דניאל 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  בידוד
  הודיה 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  6 4
  לא הבנתי למה שיקיימו את הכללים אם הם מלכתחילה היו מבודדים מכל העולם בחודשיים וחצי הללו
  סגור
 • 3.
  להפסיק ומיד את התוכנית
  רינה 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  3 12
  כשאנשים בחוץ נלחמים נגד הנגיף
  סגור
 • למה?
  אנונימי 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  למה להפסיק את התוכנית בגלל זה, להפך זה מבודד אותם מהקורונה
  סגור
 • להפסיק
  טליה 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  0 5
  נכון
  סגור
 • 2.
  דיירי אח גדול
  נועם 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אחרי הודעת קורונה.כאילו כלום סיגריות/ניקוטין וטקטיקה כיצד לריב ולהכנס לפרק. בהצלחה
  סגור
 • 1.
  אח גדול ישראל
  נועם 03/2020/18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תגובת דיירים גרמניה..בהלם. ישראל...הלם..אח"כ סיגריות/אוכל .וטקטיקת להראות..בפרק.ימים טובים
  סגור