תקשורת

התלונה נגד כתבי 'הארץ': "אתה תופר את ליברמן, אני יורד ממך"

ליברמן התלונן למועצת העיתונות: "חיים לוינסון וגור מגידו ניסו לסחוט באיומים איש עסקים כדי שימסור מידע עליי". גור מגידו: "ההקלטות מוכיחות כי איש העסקים הוא זה שהציע מידע מפליל". עורך 'הארץ': "ליברמן מנסה להטיל אימים על עיתונאים מקצועיים"
אילן שניג |  5
אביגדור ליברמן, חיים לוינסון, גור מגידו (צילום מסך חדשות 12, פייסבוק/חיים לוינסון, טוויטר/גור מגידו)
יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הגיש אמש תלונה למועצת העיתונות נגד שני עיתונאים מ"הארץ" ו"דה מרקר", חיים לוינסון וגור מגידו, בטענה כי ניסו להפעיל לחץ פסול על איש עסקים במטרה שימסור מידע מפליל על ליברמן, והציעו בתמורה לגנוז תחקיר על אותו איש עסקים.
במכתב התלונה כותב ליברמן: "העיתונאים הפרו ברגל גסה את הנורמות העיתונאיות הבסיסיות ביותר. מדובר במעשים חמורים ובזויים שקשה להפריז בחומרתם, כאשר מלבד העובדה שמדובר בביצוע עוולות נזיקיות ואף בביצוע עבירות פליליות של סחיטה באיומים ושידול לחתימה על תצהיר שקרי, מדובר גם בהפרה חמורה של סעיפים רבים בתקנון האתיקה המקצועית של העיתונות".
ליברמן מתאר את השתלשלות האירועים במכתב: "במהלך חודש ינואר 2020 פנו העיתונאים לאיש עסקים בשם צחי אבו ומסרו לו כי בכוונתם לפרסם כתבה בעניינו, אשר עלולה להסב לו נזק רב. מר אבו הסכים להיפגש עם העיתונאים לשם כך, וקיים איתם מספר פגישות בין החודשים ינואר עד מארס 2020. במהלך אותן פגישות דרשו העיתונאים ממר אבו לספק להם חומרים אודותיי (וכן אודות מר דן גרטלר), תוך שהם מאיימים על מר אבו כי אם לא יעשה כן, יפגעו בו באמצעות פרסומים כוזבים. חלק מאותן פגישות הוקלט ע"י מר אבו".
לאחר מכן ליברמן מצרף את תמלילי ההקלטות לתלונה, שם מצוטטים, לכאורה, העיתונאים כמי שמנסים לקבל מידע מפליל על ליברמן תמורת גניזת כתבה שלילית על איש העסקים. באחת השיחות, כך נכתב, אומר אחד העיתונאים לאבו: "תעזור לי, אולי אני אוכל לעזור לך... יש את כל המסמכים עליך, כל התנועות הכספיות שלך, כל ההעברות, לחברה כאן, לחברה שם, ביצעת עבירות פליליות. זה לא יפורסם רק בדה מרקר, זה יפורסם בכל העולם. ותאמין לי אני רואה איך רודפים אנשים, הם ירדפו גם אותך. והם ידאגו שישאלו אותך שאלות על הלבנת הון, לכן אני אומר לך, אני לא מבין מה אתה מתקשקש כאן יותר מדי.. תן לי אתן לך..."
 
קראו עוד ב-ice
באחת השיחות האחרות, המתועדות במכתב, אחד העיתונאים אומר לאיש העסקים: "אני רוצה שאתה תביא תצהיר, מבחינתי אתה יודע מה, תמציא, סבבה?" ובאחת השיחות האחרות אבו פונה לאחד העיתונאים ואומר : "אם יש לי לתת משהו טוב, מה אני מקבל?". העיתונאי השיב לו: "משהו טוב־טוב? שאתה תופר את ליברמן? אני יורד ממך".
בסופו של המכתב ליברמן טוען שמבוקשם של העיתונאים ממר אבו לא ניתן. ואז פורסמה הכתבה ע"י העיתונאי שוקי שדה.  "כתבה מכפישה ומלאה שקרים" לדברי ליברמן והוא מוסיף: "וכך מימשו את איומים החמורים שלהם כלפיו. מדובר בהתנהגות עבריינית של העיתונאים, בניצול חמור מאין כמותו של מעמדם כעיתונאים, ובקיצור - באנשים שאינם ראויים להיקרא עיתונאים".
גור מגידו מסר בתגובה: "הקלטה שיש בידי ונשלחה גם ל'ידיעות אחרונות' מוכיחה שמר אבו הוא זה שהציע מידע מפליל לכאורה אודות ליברמן מרצונו החופשי. בשלב מסוים הציע אבו לבדות עובדות בתצהיר והצעתו נדחתה במילים 'תצהיר כזה אני לא רוצה'".
בחשבון הטוויטר שלו מגידו יוצא נגד ידיעות אחרונות וכותב: "כמובן שמדובר בכתבת חיסול. אני גם מחזיק בהקלטה שמוכיחה שאנשי גרטלר קשורים לתפירת הכתבה. מעניין איך ינהג העיתון של המדינה.
  
אלוף בן, עורך 'הארץ' מסר בתגובה: "התלונה מגוחכת ועומדת בניגוד לתקנון של מועצת העיתונות, שמחייב את המתלונן לפנות תחילה בכתב לכלי התקשורת ולקבל את תגובתו. ליברמן לא פנה אלינו. מצער ששר החוץ והביטחון לשעבר, בגלגולו החדש כלוזר פוליטי, פועל כאחרון אנשי הקש של דן גרטלר, עליו הוטלו סנקציות אמריקאיות בגלל שחיתות והפרת זכויות אדם בקונגו. חבל שליברמן מנסה להלך אימים על עיתונאים מקצועיים, שעשו עבודת תחקיר אחראית ויסודית״.
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  שווה לעשות תחקיר איך ידיעות שומר עת ליברמן
  ידיעות יחצני ליברמן 07/2020/06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאתרגים שם בנט, לפיד. ישראל כץ. איילת שקד. בושבה של עיתון. עבר זמנו. כולם בדיגיטל
  סגור
 • 4.
  מתי?
  אלכס 07/2020/04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתי יפורסם שליברמן סוכן ק.ג.ב?
  סגור
 • 3.
  ליברמן
  Gabi 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בסוף בסוף בסוף אתה מר ליברמן אתה ליברמן תילך לכלא זה בסוף מר ליברמן בית סוהר
  סגור
 • 2.
  אינטרסנטים
  אהרן 07/2020/03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תקשיבו לאינטרסנטים מה02/03 ותבינו מה היה
  סגור
 • 1.
  הארץ הפך למאפיה (ל"ת)
  דסק ידיעות 07/2020/02
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור