תקשורת ומדיה

הטרלה או גזענות? השלט שעורר מהומה ברשת

על הכביש לישוב יצהר מהשומרון הוצב שלט שאומר כי "הכניסה לערבים מסוכנת", זאת לאחר החלטת מח"ט שומרון שהגיעה בעקבות התקרית עם בודק הקורונה בחודש שעבר. סמוטריץ': "מניח שהשלט הוצב כגימיק לחזק את האבסורד". עמית סגל: "זו גזענות פשוטה"
מערכת ice | 
השלט ביצהר מול השלט בשטחי A (צילום מתוך טוויטר)
הטרלה או גזענות? שלט בכניסה ליצהר גרם לסערה ברשת. בעקבות החלטתו של מח"ט שומרון רועי צוויג, לפיה התושבים הערבים באזור יוכלו להיכנס לישוב (מה שלא קרה ב-30 השנים האחרונות מאז הוקם הישוב), זאת כידוע לאחר שחשף בחדשות 12 כי מאבטח הישוב לא הרשה לסטאז'ר ערבי להיכנס לישוב, כשהגיע לבצע בדיקת קורונה, מספר תושבים הציבו כמחאה שלט בכביש המוביל לישוב עם ההוראה הבאה: "כביש זה מוביל לישוב יצהר. הכניסה לערבים מסוכנת". 
על פי התושבים באזור, השלט אשר נכתב בשלוש שפות (עברית, אנגלית וערבית), הוצב כדימוי ועקיצה לשלטים המזהירים בפני יהודים להיכנס לכפרים פלסטינים, עליהם כתוב: "דרך זו מובילה בהמשכה לשטח A המצוי בשליטת הרשות הפלסטינאית, כניסת ישראלים לשטח A אסורה, מסכנת את חייכם ומהווה עבירה פלילית".
על השלט המוצב בכבישים הללו כתב ח"כ בצלאל סמוטריץ': "לחלוטין לא מקובל עליי, אני מוחה כנגדו בתוקף. גזענות שנוטפת מאנשים שביניהם ובין אנושיות מינימלית אין ולא כלום".
 
אך התגובות לסמוטריץ' לא איחרו להגיע. דני דיין, ששימש כיו"ר מועצת יש"ע והיה הקונסול הישראלי בניו יורק, הגיב: "בצלאל ידידי, הבנו את הדאחקה. עכשיו כשליח ציבור וכתושב השומרות, אפשר לשמוע את דעתך גם על השלט הזה שהוצב בכביש שבו אתה ואני נוסעים תכופות? בעיני הוא גזעני ומבחיל".
 
גם יריב אופנהיימר, לשעבר מנכ"ל ומזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", וכיום חבר בפאנל הפטריוטים בערוץ 20, נכנס לדיון: "אחרי הדמגוגיה, בוא נדבר אמת: הכניסה לפלסטינים לכל ההתנחלויות אסורה, ביצהר הרחיבו את האיסור לערבים בכלל, לרבות ערבים ישראלים, גזענות נטו. השלט שאתה העילית הוצב ע"י ישראל, ישראל מונעת מאזרחיה, לא הפלסטינים אוסרים כניסה. אתה השליט בשטחים, הכובש, הפלסטינים תחתיך, לכן עוינים".
סמוטריץ' הגיב לדני דיין: "מאחר ואני מכיר את אנשי יצהר מצוין, את אהבת הבורא, העם, הארץ והאדם שלהם, ויודע שגזענות רחוקה מהם כרחוק מזרח ממערב, אני מניח שהשלט הוצב כגימיק כדי לחזק את האבסורד והצביעות של הזעזוע החד צדדי. לא צריך אישור מאף אחד ולא רץ להתייפייף ולגנות כדי למצוא חן בעיני גדולי הצבועים בצד השני, שמוכנים לקבל גזענות כל עוד היא מופנית נגד יהודים".
 
עמית סגל הגיב בקצרה: "מה שוות תרומות הכליה עם הגזענות הזו?". כאשר כידוע אנשי יצהר הם מהמובילים בטבלת תרומות הכליה בעולם. סגל הוסיף בהמשך השרשור: "למנוע כניסה מערבים - באופן גורף וכאמירה - ליישוב יצהר, זו איננה מדיניות של יחידים, ואפילו לא הטרלה כנגד השלטים המקומיים "אין כניסה לישראלים" בפתחם של שטחי A. זו גזענות פשוטה שלא אפיינה את מפעל ההתיישבות ולדעתי מסכנת אותו, מעבר לפגם העמוק שבה".
 
זמן קצר לאחר הצבת השלט, הגיעו שוטרים ממשטרת אריאל והסירו אותו. 
 

תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה