תקשורת ומדיה

בעידן הרשתות החברתיות: עיתונאים שמפרסמים "פייק ניוז" יועמדו לדין?

בקמבודיה מזהירים עיתונאים מפני הפצה של חדשות כזב במטרה "להזכיר להם לפעול במקצועיות ולכבד את החוק". האם לקראת הבחירות הקרובות, גם בישראל ינקטו בגישה דומה? 
שרון טל |  1
עיתונאים ופייקניוז (צילום freepik)
דיווח עיתונאי אמור להסתמך על עובדות ומקורות מהימנים, אך לא מעט פעמים נוצר מצב, בטעות או במזיד, שעיתונאים מסוימים או כאלו המתיימרים להיות עיתונאים, מפיצים חדשות שקריות – "פייק ניוז".
הפצת פייק ניוז בעלת אימפקט רחב בייחוד בתקופה רגישה פוליטית כמו זו שישראל נמצאת בה כבר שנתיים, ממערכת בחירות למערכת בחירות, וכנראה שאנחנו בדרך לאחת נוספת בחודש מרץ 2021. הפצת שקרים על מועמד פוליטי כזה או אחר בטיימינג קריטי, יכול להטות את קולות הבוחרים ולעתים אף לשנות לגמרי את התמונה הפוליטית. 
אחד הקולות הבולטים שהשתמש ב"פייק ניוז" כנשק הוא הנשיא היוצא טראמפ, שהאשים פעמים רבות את התקשורת כי היא מפיצה חדשות כזב, גם בתקופת הבחירות. מנגד, טראמפ זכה ללא מעט צנזור בעצמו על ידי הרשתות החברתיות טוויטר ופייסבוק, לאחר שהפיץ ידיעות שנויות במחלוקת.
אך בשונה מפוליטיקאים אצל חלקם השקר והאמת מתערבבים כמו סלט ביצים, עיתונאים מחויבים לקוד אתי ולדיווח אמת. דיווח שקרי יכול להביא להשעייתו של עיתונאי בכיר ככל שיהיה, ובמדינות מסוימות אף להעמדה לדין. כך לדוגמה בקמבודיה, שיש לציין אינה מדינה דמוקרטית.
בקמבודיה הודיעו לאחרונה כי יעמידו לדין עיתונאים מקומיים שידווחו "פייק ניוז". דובר משרד ההסברה, מס סופורן, אמר כי ההודעה נועדה להזכיר לעיתונאים בקמבודיה, במיוחד בתקשורת המקוונת, לפעול במקצועיות ולכבד את החוק. "אנחנו עדיין רואים מספר קטן של כלי תקשורת מקומיים שלא עוקבים אחר חוק העיתונות, ולכן המשרד פרסם את ההודעה," אמר סופורן. "אני פונה גם לרשויות ליישם את החוק ולנקוט בצעדים חריפים נגד כל עיתונאי שמגלה התנהגות בלתי הולמת של החוק או חוסר אתיקה מקצועית", אמר.
מנכ"ל איגוד העיתונאים הקמבודי, נופ וי, אמר כי אין להעניש את התקשורת שעוברת על החוק: "אנו יודעים שזכויות התקשורת אינן כוללות פעילות פלילית, אלא אנו פשוט לוקחים תפקיד במתן מידע, ולכן המשרד לא צריך להשתמש בחוק הפלילי כדי לפתור בעיות", אמר המנכ"ל והוסיף כי על המשרד לשקול היטב כיצד להעניש עיתונאים באופן המכבד את עצמאותם. "אני חושב שמשרד המידע צריך להזכיר לכל הרשויות להבין את תפקיד העיתונאים. אם זה לא נעשה כך, ההודעה יכולה להיתפס כהמלצה לאיים על התקשורת", אמר.
נשיא מועדון העיתונאים הקמבודי (CCJ), פן בונה, אמר כי על כל כלי תקשורת מוטלת האחריות לבדוק את התוכן טרם פרסומם כדי למנוע הפצת פייק ניוז. "אני חושב שעל כך התקשורת מוטלת האחריות להיות מקצועית. אם העיתונאים ישתדלו לשלוט בתוכנם, הם לא יתמודדו עם בעיות עם משרד המידע".
עוד הוסיף כי גם כמה מדיות מקוונות כמו עמודי פייסבוק או ערוצי טלוויזיה מקוונים נעדרים מקצועיות. המחלקה הכללית למידע ושידור במשרד המידע הצהירה כי במקרה של אנשים הפועלים באופן לא מוסרי, הרשויות הרלוונטיות רשאיות לנקוט בצעדים משפטיים ללא הודעה מוקדמת למשרד ההסברה.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  "פייק ניוז"...
  אלי..... 12/2020/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם לא הגיע הזמן לאסור פרסומים של "פייק ניוז" בכל ימות השנה ובכל אמצעי התקשורת ?! במקביל יש לאפשר פרסומים כאלה באתרים שיוקמו לצורך כך וכשכולם יודעים שמדובר ב"בלופים"...
  סגור