תקשורת ומדיה

התמונות שעשו את 2020: מי הצלמים הזוכים ולאילו כלי תקשורת הם שייכים?

התמונות מהמחאה בבלפור, נתניהו בבית המשפט המחוזי והמפגינים תחת המכתזית. בשנה שעיקרה קורונה, פוליטיקה ובחירות היו לא מעט תמונות שעשו את השנה והופיעו בשורת כלי תקשורת ביניהם "ידיעות אחרונות", "הארץ" וסוכנויות צילום כמו AP ופלאש 90 
שרון טל | 
תמונות השנה 2020 (צילום תומר אפלבאום להארץ עודד בליליטי AP יונתן זינדל ויניב נדב פלאש 90)
תחרות עדות מקומית לשנת 2020 נערכה זו שנה נוספת והיום (רביעי), הוכרזו הזוכים בתחרות. לראשונה בתולדות התחרות, שני צלמים זכו בפרס תמונת השנה והם: תומר אפלבאום (הארץ)  על התמונה של המחאה נגד נתניהו בכיכר רבין כשהמפגינים שומרים מרחק של שני מטרים, ועודד בלילטי (AP), על התמונה בה מפגינים מתעמתים עם כוחות הביטחון במהלך הפגנה נגד נתניהו. 

תמונת השנה של תומר אפלבאום מעיתון "הארץ". מפגינים בכיכר רבין במרחק שני מטרים. 
השופטים של עדות מקומית נימקו את הבחירה בתמונות השנה לתומר אפלבאום ועודד בליליטי.  "השנה נבחרו שתי תמונות כ'תמונת השנה', מתוך הכרה בכוחן הייחודי ובעוצמה של הצבתן במשותף. באמצעות תצלומיהם הפכו תומר אפלבאום ועודד בלילטי את ההתרחשויות לסימנה של התקופה. התצלומים: תמונת גובה מרחפן, המתעדת מחאה שומרת מרחק בכיכר רבין, ותמונת שטח של מפגין מול סילון מים הנורה ממכת"זית בהפגנה בירושלים, לוכדים תחושה ציבורית לצד נחישות אישית; מעין מיזוג בין תרשים חברתי לרישום פרטי, צילום מרחוק ומגע שטח מקרוב, שפת צילום שביד אמן נעה בין התמונה הרחבה למבט בעיניים. כל אחת מהתמונות נוגעת בליבת האירועים בדרך שונה ודולה מהם סימן היסטורי, אמנותי ותרבותי".             

תמונת השנה של עודד בלילטי לסוכנות AP - מפגינים בבלפור תחת המכת"זית. 
בקטגוריית החדשות לתמונות בודדות, זכה צלם פלאש 90 יונתן זינדל, על התמונה בה ראש הממשלה בנימין נתניהו מוקף בשרים מהליכוד ובחברי כנסת, טרם כניסתו לאולם הדיונים לפתיחת משפטו. בית המשפט המחוזי, בירושלים. 

יונתן זינדל / פלאש 90 - ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוקף בשרים מהליכוד ובחברי כנסת, טרם כניסתו לאולם הדיונים לפתיחת משפטו. בית המשפט המחוזי, ירושלים, 24 במאי 2020. 
בקטגוריית החדשות לסדרת תמונות, זכה צלם פלאש 90 יניב נדב, על סדרת תמונות מתוך המחאות בבלפור.

צילום: יניב נדב, פלאש 90
                  
לאילו כלי תקשורת או סוכנויות שייכים הצלמים הזוכים? 
מנתוני הזוכים שהגיעו לידי ice, עולה כי עיתון "הארץ" עם הנציגות הגבוהה ביותר לצלמים הזוכים, כאשר 5 תמונות נכנסו לרשימה, כולן לטובת הארץ. הצלמים הזוכים הינם: אוהד צויגנברג, דניאל צ'צ'יק, עופר וקנין ותומר אפלבאום. מה שמציב את עיתון "הארץ" במקום הראשון. 
במקום השני, סוכנות הצילום פלאש 90 - שם זכו תמונותיהם של יונתן זינדל, יניב נדב ואוליביה פיטוסי. במקום השלישי: ידיעות אחרונות עם הצלמת אביגיל עוזי, ישראל היום עם הצלם אורן בן חקון, כיכר השבת עם הצלם חיים גולדברג וסוכנויות צילום נוספות, לכל אחד נציגות אחת ברשימה. כמו כן נכנסו לרשימה שורת צלמים עצמאיים. 
השנה נרשם מספר שיא של צלמים שהגישו את עבודותיהם לתחרות - יותר מ-430 צלמים ששלחו יותר מ-7,000 תמונות. מתוך כלל התמונות המוצגות, הוענקו פרסים בסך 40,000 ש"ח לזוכים בקטגוריות: תמונת השנה, סדרת השנה, עבודת הוידאו של השנה ו"פרס שומרים" (על ביטוי ערכי הדמוקרטיה). 
אלדד רפאלי אוצר: "עדות מקומית 2020, בעל כורחה ומעצם תפקידה כהיסטוריונית של התקופה, יוצרת מעין סרט צילום שיתופי של החיים בישראל בצל המגפה. התערוכה מזמנת לצופים בה מבט־על לצד התבוננות בפרטים. רחפנים מציצים מבחוץ על הערים המרוקנות, הטבע המתפרץ, ההפגנות, בשעה שעל הקרקע מתעדים צלמי השטח את השחיתות, את האיבה, את הבית, את מערכות היחסים.".
מחר (חמישי) תיפתח תערוכת עדות מקומית במתחם מידטאון תל אביב, כחלק מחזונה של מידטאון לתרום לתחום התרבות, בפרויקט בו השקיעה יותר מחצי מיליון שקל. משרד התקשורת והתוכן קרבט וייס הוא שביצע את "השידוך" בין מידטאון לאוצרי התערוכה והוביל את הקמפיין לפרויקט. 
שרון חן, מנכ"לית מידטאון: "אנו גאים לארח את תערוכת 'עדות מקומית' בשנה כה דרמטית, שתיעודה מהווה אבן מרכזית בהיסטוריה של העת המודרנית. מיקומו במטרופולין יאפשר גישה נוחה לציבור רחב להגיע ולקחת חלק באירוע זה. הסיבות שהחלטנו להנגיש את התערוכה לראשונה ללא תשלום במסורת ארוכת השנים של קיומה היא לאפשר לקהל רחב להגיע למקום להביט בבטחה על השנה שחלפה".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה